Menu

Mustafa Sandal Kimdir?


mustafa sandal

Mustafa Sandal / Sanatçı

11.01.1970 İstanbul
Özgeçmişi
Erzincanlı Yusuf Sandal ve Adanalı Tülin İleri’nin oğlu olan Mustafa Sandal İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğmuştur. İstanbul Arnavutköy’de yaşamaktadır. Dedesi TRT eski sanatçılarından, Ritim Saz ustası Hüseyin İleri’dir. 13 Ocak 2008` de Boşnak şarkıcı Emina Jahovic ile evlenmiştir. Çift 8 Ağustos 2008 tarihinde bir erkek çocuk sahibi olmuştur. Bebeğe Yaman ismini vermişlerdir.

Sağ kolunda Yada`yı simgeleyen küçük bir dövme vardır. Beşiktaş Taraftarıdır.

Eğitim Hayatı
Mustafa Sandal, ilköğrenimini Tarabya`daki `Özel Dost İlkokulu`nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için İsviçre`nin Cenevre kentinde bulunan `College Du Leman`a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için ABD`nin New Hampshire eyaletindeki New Hampshire Üniversitesi`nde okumaya başladı. 1996`da Londra`ya yerleşen sanatçı Amerika`da yarım bıraktığı işletme eğitimine American College of London`da devam etti. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

Meslek Hayatı [değiştir]19891993: Bestecilik ve söz yazarlığı kimliği

1989 yılında müzik tutkusu yüzünden Amerika`daki 2,5 yıllık üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye`ye döndü.[kaynak belirtilmeli] Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar müziğine de yansıdı. Profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu`nda başladı.

Burada bestecilik ve söz yazarlığı yönünü ortaya çıkardı. Bülent Tezcan ile birlikte oluşturduğu “Vazgeçme” isimli ilk şarkısını 1991 yılında Ajda Pekkan yorumladı.[kaynak belirtilmeli] Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Reyhan Karaca, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, , İzel, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi.[kaynak belirtilmeli] Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı istedi ve bu bağlamda özel bir radyo olan Power FM`de bir süre DJ`lik yaptı[kaynak belirtilmeli].

1994 1998

1994 Ağustos`unda ilk albümü “Suç Bende”yi çıkardı. Albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi`nde bir seneden kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser verdi[kaynak belirtilmeli]. İlk albümünün ardından evine bir stüdyo kuran sanatçı, aranjör olarak da çalışmaya başladı.

1995 yılında Sibel Alaş`ın “Adam” adlı albümünün müzik direktörü ve prodüktörlüğünü yaptı. Aynı yıl Bay E adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak yer aldı ve filmin müziğini seslendirdi.[1].

1996 Haziran`ında “Gölgede Aynı” adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümünü hazırladı. Bu albümünden sonra çıktığı Türkiye turnesinde 140`tan fazla stadyum konseri verdi.[kaynak belirtilmeli] “Bir Anda” adlı şarkısına aksiyon tarzında klip çekti. Albüm, 3,5 Milyon tirajına ulaştı.[2]

1997 yılında, Londra`ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden “American College Of London”da devam etti. İzel`in “Emanet” adlı albümünün prödüktörlüğünü üstlendi, Reyhan Karaca`ya söz ve besteler vererek albümüne vokal yaptı.

1998 Ekim`inde üçüncü albümü “Detay”ı çıkardı. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere pek çok ülkede toplam 120 konser[kaynak belirtilmeli] veren sanatçı, bu albümde de iyi bir satış tirajını yakaladı[kaynak belirtilmeli].

19992007: Avrupa`ya açılma kararı ve sonuçları

1999 Mayıs ayında Fransa`da “Sony Music”le yaptığı anlaşma ile, yurt dışında yayınlanmak üzere “Araba” adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakeş Fas`ta klip çekti. “Araba” şarkısı Rusça, Arapça ve Yunanca`ya çevrilerek ülkelerinin ünlü sanatçıları tarafından seslendirildi.[kaynak belirtilmeli] Ancak yapımcısı Sony Music ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ilk Avrupa defterini kapatmış oldu.[kaynak belirtilmeli]

2000 Haziran`ında “Akışına Bırak” adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğünü İskender Paydaş`la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı.

2001 Haziran`ında İstanbul Metrosu için Can Cana isimli bir şarkı besteledi. Avrupa ve Türkiye`de çıkaracağı albümler için girişimlere başlayan sanatçı İtalyan sanatçı Eros Ramazotti ile birlikte Ali Sami Yen Stadı`nda 25 Bin kişi önünde düet yaptı.[3]

2001 Kasım`ında, yeni stüdyosunu kurdu ve beşinci albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Kendi yapım şirketi olan Yada Prodüksiyon bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan hayran kulübünü, internet sitesi üzerinden faaliyete geçirdi. 31 Mayıs 2002`de çıkardığı “Kop” adlı albümünü ile yılın en çok satan ikinci albümüne imzasını atmayı başardı. Akabinde ekibiyle dünya turnesine çıkarak, Paris Olympia`da bir konser verdi

2003 yılında Türkiye`de “Maxi Sandal 2003” isimli bir maksi single çıkardı. Bu kez Universal Music etiketiyle “Aya Benzer 2003 (Moonlight)” isimli bir single ve “Seven” isimli bir albümle Avrupalı müzikseverlerle buluştu.[kaynak belirtilmeli] Çalışması Avrupa`da 2.5 ay boyunca en çok satan İlk 10 arasında yer alırken,[kaynak belirtilmeli] bu başarısı yurt dışındaki basın yayın organlarınca birçok kez haber edildi.[kaynak belirtilmeli] Öyleki, sanatçı Almanya`nın en etkin gazetelerinden “Bild”e kapak olmayı başaran ilk Türk[kaynak belirtilmeli] olurken, en çok satış tirajına sahip “Der Spiegel” dergisi de sanatçıya tam 5 sayfa ayırdı.[kaynak belirtilmeli] “Bunte” dergisi ise haberinde Türk Pop`u Almanya`yı fethetti başlığı kullanarak, müzikteki yeni eğilimin Türk Pop`a yöneldiğini ve bu tarzı en iyi temsil edenin ise Mustafa Sandal olduğu yorumunda bulundu.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca Beşiktaş `ın 100. yılı için 100. Yıl Marşı ve Hadi Hisset adlarında besteler yaptı. [4]

2004 yılında LR Kozmetik toplam 24 ülkede kendi adına üretilen “7” adlı parfümü piyasaya sundu. [5]Akabinde Türkiye`de 13 Temmuz 2004`de “İste” isimli maksi single`ı piyasaya çıktı. Sanatçı yaz boyu “Volkswagen ile Müzik Aşkına” konserlerinde sevenleriyle buluştu.[6]

2005`in Ocak ayında “İsyankar” isimli şarkısının single çalışmasını Universal Music etiketiyle yurt dışındaki sevenlerine sundu. “İsyankar” ile Türkiye`de gördüğü ilgiyi, Almanya, Avusturya [7] ve İsviçre`de [8]de sürdürdü ve maksi single`ı en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı.[kaynak belirtilmeli] Ağustos`ta ise “Yamalı Tövbeler” isminde bir maksi single çıkardı.

2006 Önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya`da 150 bin tirajı geçerek “Gold Record (Altın Plak)” ödülünü kazandı [9]. Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar`ın İstanbul’da çekilen videoklibinde İstanbul Boğazı`nın görüntüleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu [10]. Mustafa Sandal, İsyankar single`ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor

2007 13 Haziran`da Devamı Var adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı şarkısı `İndir` önce, Mustafa Sandal`ın dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri`nin eşlik ettiği Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı.

2008 Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla`da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı.

Diskografi
Suç Bende (1994)
Gölgede Aynı (1996)
Detay (1998)
Akışına Bırak (2000)
Kop (2002)
Maxi Sandal (2003)
Seven (2003)
İste (2004)
İsyankar
Yamalı Tövbeler (2005)
Devamı Var (2007)

Şarkıları

Adı İntikamdı

Af çıkıyor

Akışına Bırak

Alkışlarla

All My Life

Allah versin

Anlamazsın

Araba

Aşka Yürek Gerek

Aya Benzer

Beni Ağlatma

Bin Parça

Bir Anda

Bir Tanem

Bize gidelim

Bizi Bozar

Bombacı

Bu kız beni görmeli
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. merve
  3. adnan aygün
  4. meryem
  5. pınar boz
  6. hatice ela
  7. büşpra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.