Menu

Mumya lanetleri


Antik Mısır’da ölüler mumyalanır ve kutsal nesneler ve eşyaları ile gömülürdü. İşte bu nedenle mumyaların çeşitli lanetleri olduğuna çağlar boyunca inanıldı.

Kral Tutankamon’un mezarının bulunması ile mumya lanetleri hakkında konuşmalar uzun yıllar yapıldı. Hatta bu konuda pek çok film ve kitap yazıldı.

İşte, mumya lanetleri ;

 

Senmut’un Mezarı ;

Senmut, Kraliçe Hatshepsut zamanında yaşamış güçlü ve kraliyete yakın bir adamdı. İşte bu nedenle kendisine mezar yapmaya izin verilmiştir. Antik Mısır’da sadece kraliyet soyundan olanlara mezar inşası izin verilmiştir. Kraliçe öldükten sonra onun mezarı hiçbir zaman tamamlanamamıştır. Söylentiye göre bu mezarı ziyaret edenlerin hepsi ölmektedir. Henüz halka açık bir mezar değildir ama bu lanet yüzünden kimsenin mezarı ziyaret edeceğini de sanmıyoruz.


hermeru mezarı


Hermeru Mezarı ;

Hermeru Mısır tarihinin yüksek rahiplerindendir. Mezarın içine girenlerin boyunlarını kaybedeceği yönünde bir inanış vardır. Bunun nedeni rahibin ölmeden önce mezarı için yaptığı lanet olarak kabul edilir. Mezar, zemin seviyesinin altına oyulmuş bir kayadır. Giriş kireçtaşı ile kaplıdır. İçeride iki oda bulunmaktadır.


penout


Pennout Mezarı ;

Pennout Firavun Ramses’in yüksek rahibidir. Hayatını anlatan pek çok resim vardır. Mezarın girişinde bu mezarı açan sefil ve zulüm içinde olacaktır yazmaktadır. İşte bu nedenle mezar ürkütücü bulunur. Fakat, Nasır gölü altında türünün en iyi korunmuş mezarı kabul edilir. Rahibin karısının da mezarı hemen onunla birliktedir.


kral ahmose


Kral Ahmose 1 ;

Zahi Hawass kayda değer bir arkeolog ve tur rehberidir. Onunla birlikte Mısır müzesini gezen bir hasta çocuk, mucizevi bir şekilde iyileşmiştir. Çocuk, Kral Ahmose’nin mumyasının gözlerinin içine bakmış ve dilek tutmuştur. Bu olay henüz daha çözülememiştir fakat tüm dünyadan pek çok insan bu mumyayı ziyaret etmektedir.


sakkara


Sakkara ;

10 Mart 1971 yılında pek çok işçi Kahire Sakkara’da mezar temizlemişlerdir. Kazı sırasında Mısır tanrısı Osiris’in küçük bir heykeli bulunmuştur. Heykel ile birlikte evine giden kazı başkanı Walter Bryan Emery evde felç geçirdi ve ertesi gün hayatını kaybetti. Söylentiye göre Osiris topraktan kalkınca lanetini arkeoloğa vermişti.


torna


Dönen Heykeller ;

2013 yılı sonlarında Manchester Müzesinde bulunan Mısır heykellerinin her 3 günde bir 180 derece kendiliğinden döndüğü fark edildi. Heykel, bir cam muhafazaya alındı ve aynı hareketi tekrar yaptı. Mısırlıların bu heykelleri yaparken özel bir ruhu olduğu inancı yüzünden heykellerin ruhlarının harekete geçirdiği söylense de bilim adamları halen mantıklı bir açıklama aramaktadır.


kral tut


King Tut Mezarı ;

1923 yılında King Tut’un mezarının açılması ile pek çok kazıda çalışan insan garip bir şekilde ölmeye başladılar. Mezara kazı yapan heyetin başında olan Howard Carter’in kanaryası bir kobra tarafından parçalandı. Toplam 26 kişi garip bir şekilde öldükten sonra pek çok bilim adamı mezarın duvarlarında bakteri oluştuğunu söyledi. Fakat bu olay mumya laneti olarak bilindi.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.