Menu

Multivitaminlerin Yararları ve Zararları Nelerdir ?


multivitaminlerin-yararlari-ve-zararlari-nelerdir

Multivitaminler nelerdir?

İnsan vücudunun üretemediği vitamin ve mineralleri mutlaka dışardan gıda takviyesiyle alması gerekir. İşte bu vitaminlerin bir kaç çeşidinin toplu halde bir hap ya da tablete sıkıştırılmış haline multivitamin denir. Bu multivitaminler düzenli beslenmeyle ve doğal sebze-meyve ürünleriyle vücuda alınabilinecekken bu şartları sağlayamayacak yoğunlukta bir hayat süren bireyler multivitamin haplarını kullanmayı tercih etmektedirler. Ancak bu noktada da multivitamin haplarının gereksiz kullanımı, aşırı kullanımı ya da yanlış kullanımı gibi durumlar söz konusu olmaktadır. İşte multivitaminlerin faydaları ve zararları;

Uzmanlar, düzenli bir şekilde meyve ya da sebze tüketen bireylerin genel sağlık durumlarında zaten multivitamine ihtiyaç duyacakları bir açık olmayacağını iddia etmektedirler. Hastalık gibi durumlar dışında insan vücudunun sisteminde alınması gereken miktarın dışında ek bir vitamin takviyesine ihtiyaç olmadığını söyleyen doktorlar, bu fazlalığı alanların vücudunda saç dökülmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kemik kırılganlığının daha da hassaslaşması ve karaciğerin yağlanması gibi bir çok sorunun baş göstereceğini dile getiriyorlar.

Multivitaminlerin kadın ve erkek cinsiyetleri için ayrı, yaş aralığına göre ayrı, bebekler için ayrı bir çok türü vardır. Multivitamin kullanırken bu farklılıkları baz alarak doğru ürünü seçmek önem taşır.

multivitaminler-ne-ise-yarar

Multivitaminler, vejetaryenler ve hamile kadınlar için bazı noktalarda yarar sağlayıcı olabilir. Öncelikle vejetaryenlarin beslenme alışkanlıkları itibariyle vücutlarında sürekli eksik bulunan vitaminler, proteinler ve mineralleri çok rahat bir şekilde bu hayvan proteini içermeyen multivitamin çeşitlerinden biriyle alması mümkündür. Bunun dışında hamile kadınlar için doğum öncesinde eksilen vitaminlerini almanın en kolay yollarından biri multivitamin kullanmaktır.

Sporla uğraşan bireylerin, özellikle düzenli olarak vücut geliştirmeyle uğraşan bireylerin vücudunda vitamin eksikliği olması kaçınılmazdır. Ekstra sakatlık durumlarında ve bu tip vitamin eksikliklerinde bireylerin multivitamin kullanma ihtiyacı hissettikleri gözlemlenmiştir.

Regl dönemindeki kadınların da bu süreçte kaybettikleri demir enzimlerini telafi edebilmeleri için başvurmaları gereken yöntemlerden birisi multivitamin kullanmak olabilir.

Belirli bir yaş aralığını geçen kadınlara kemik problemleri için gerekli vitaminleri ve kalsiyumları içeren multivitaminler kullanması önerilir.

Tüm bu sayılan sebeplerden sonra, multivitamin konusunda uzmanların görüşleri hep aynı noktada birleşmektedir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri doğal yollardan ve doğal kaynaklardan almak, her zaman ek bir multivitamin hapı kullanmaktan daha faydalıdır. Vücuda bilinçsiz ve bir uzman tavsiyesi olmadan multivitamin almak birey için sanılanın aksine sağlık ya da yarar değil, hastalık ve zarar sağlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.