Menu

Muhabbet kimdir


muhabbet-kimdir

Gerçek adı “Murat Erşen” olan Muhabbet, Almanya’da yaşayan ve Arabesk-R&B karışımı bir müzik türüyle uğraşan bir sanatçıdır. Üç kuşak öncesinden ailesi Türkiye’den Almanya’ya gelerek yerleşen Erşen, ailesinin dördüncü olan son kuşağının Almanya’da doğup yetişen üyelerinden biridir.

3 Ağustos 1984 tarihinde dünyaya gelen Murat Erşen, ailesinin ikinci çocuğudur. Levent adında bir de ağabeyi bulunan Erşen; 11 yaşında evinde kendi imkanlarıyla müzik yapmaya başlamıştır. Müziğinin ana fikrini, Almanya’da bulunan çocukların Türkçe’yi pek fazla anlamaması üzerine bu duygularını Almanca olarak anlatabilme fikri oluşturmuştur.

Yaptığı müzikler ise Türklerin sıklıkla dinlediği Arabesk sound’lardan oluşmaktadır. Arabeski R&B türle birleştiren Erşen, bu parçalarının ilkini Almanya’daki arkadaşı Çetin Çetinkaya ile yapmış ancak piyasada bu durum çok büyük bir karışıklık oluşturmuştur.

Bu karışıklığın sebebi, Murat Erşen’in yaptığı demoyu arkadaşı Çetinkaya’ya vermesi; Çetinkaya’nın da bu şarkı üzerinde izinsiz oynamalar yaparak sanki kendi şarkısıymış gibi sitelere yüklemesidir. Aslında Murat Erşen’in olan şarkı milyonlar tarafından Çetin Çetinkaya’nın şarkısı olarak dinlemiştir.

Bu olaydan sonra arkadaşlıklarını bitiren ikilinin ardından, 2004 yılında Murat Erşen kendi yaptığı Almanca Arabesk parçalarını teker teker internete yüklemeye başlamıştır. Bu süreçten itibaren hem Alman gençliği arasında hem de Almanya’da yaşayan Türk gençleri arasında oldukça popüler olan Murat Erşen, bu şarkılarının çıkışında ismi yerine  “Muhabbet” mahlasını kullanmıştır.

2006 yılına gelindiğinde o dönem dış işleri bakanlığında bulunan Abdullah Gül, Murat Erşen’i Türkiye’ye davet ederek Almanya-Türkiye dostluğunu pekiştirmeye çalışmıştır. 2007’de 3800 kişilik bir alanda konser veren Muhabbet, aynı yıl “yasak aşk” anlamına gelen “Verbotene Liebe” şarkısını piyasaya sürmüştür.
Son 50 Yorum
 1. Leylam
 2. beyza keskin
 3. leilya
 4. leilya
 5. leilya muhabbet ben seni coooooook seviyorum
  • leilya muhabbet ben seni coooooook seviyorum
 6. Özqür Derman Söker
 7. Özqür Derman Söker
 8. Eda uslu
 9. Ceren
 10. rabia yeşilyurt
 11. selin
 12. cemile

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.