Menu

Mod Medyan nedir


ÖSYM’nin kopya skandalından sonra internette en çok aranan ve en çok konuşulan mod medyan, aslında bir şifreleme yöntemidir. Matematikte mod, en fazla tekrarlanan sayı, medyan ise sayı dizisinin ortasındaki sayı demektir.

Mod nasıl bulunur?

Mod, bir sayı dizisinde en fazla tekrarlanan sayıdır. Örnek vermek gerekirse;

1,2,3,1,2,3,2,2,2,2 bu sayı dizisinin mod’u 2’dir. Çünkü 2 sayısı en fazla tekrarlanan sayıdır. Bazı sayı dizilerinde mod olmayabilir veya 2, 3 tane mod olabilir. O zaman çoklu mod ortaya çıkmaktadır.

Medyan nasıl bulunur?

Medyan, bir sayı dizisinde küçükten büyüğe veya büyükten küçüğe doğru sıralandığında ortadaki sayının ismidir. Bir sayı dizisinde medyan bulmak için, verilerin en küçük ve en büyük değerleri atılır, veri sayısı tekse en son kalan bu veri medyandır. Eğer veri sayısı çiftse, son kalan iki verinin ortalaması medyan olur. Örnek vermek gerekirse;

1,2,3,3,3,3,4,4,4,5 sıralamamız olsun. Bu değerlerdeki kalan en küçük ve en büyük değerleri elediğimizde kalan son iki veri 3,3 ‘dür. Bu iki verinin ortalaması; 3+3/2=3’dür. Bu sıralamanın medyanı 3’tür.

1,2,2,3,3,4,4,5,5 sayılarımız olsun. Bu değerlerden kalan en küçük ve en büyük değerleri tek tek attığımızda kalan son değer 3 olduğundan bu sayı dizisinin medyanı 3’tür.

İstatistik biliminde mod, tepe değer olarak adlandırılmaktadır.  İstatistiksel ortalama ve medyan gibi mod bir önemli veri bilgilerini kapsayan tek bir istatistiksel özetlemedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.