Menu

Mitolojik yaratıklar


mitoloji baş

Mitoloji içinde anlatılan hikayelerde kullanılan doğa üstü yaratıklar vardır.

Bu yaratıklar, kahramanlık öyküleri içinde iyilerin yanında, savaşçıdırlar. İşte mitolojik yaratıklar ;

unikorn


Unicorn ( tek boynuz )  ; Beyaz ve kafasının ortasından çıkan bir boynuzu olan attır. Mitolojik hikayelerde saflığı ve güzelliği ile anlatılır. Unicorn’un öldürülmesi kesinlikle bir felaket getirir, kanı içilirse ölümsüzlük verir. Pek çok eski kitabede bu tür atların yaşandığı söylense de hiç yaşamadıkları yönünde bir inanış vardır. Ancak, İncil’de Tek boynuz hakkında konuşmalar vardır ve Yunanlı yazar Ctesias MÖ. 5. yüzyılın sonunda yazdığı kitapta Unicorn’ların Hindistan’da yaşadığını anlatmaktadır.

pegasus


Pegasus ; Yunan mitolojisinde bulunan kanatlı attır. Zeus’un oğlu Herkül’ün kardeşi olarak bilinir. Beyaz renktir ve uçması için 2 büyük kanadı vardır. Doğduğunda tanrıların yanına uçmuştur. Zeus’un yıldırımlarını dünyaya ulaştırır. Athena tarafından verilen altın dizgin yardımı ile yakalandığı ve Amazonlar ile Kimera savaşlarında Athena’ya yardım ettiği anlatılır.

sentor


Sentorlar ; Yarı insan yarı at olan bu mitolojik yaratık, hemen hemen her mitolojide vardır. Çok iyi ok ve kılıç kullanan bu yaratıklar inanılmaz güçleri, hızlı koşmaları ile ünlüdür. Pek çok mitolojide savaşlarda insanlarla savaşmışlardır.

dev


Devler ; Genellikle insan formunda fakat fazla büyük ve kuvvetli olarak anlatılmışlardır. Çoğunlukla tanrılar ile arasında hep kavga vardır. Bazı mitolojik hikayelerde insan etini sevmeleri hakkında anlatımlar vardır. İlk insanın yaradılışından önce, Tanrıların insanoğlu ile ilişkiye giren meleklerden meydana gelmişlerdir. Farklı bölgelerde farklı özellikler taşırlar.

deniz kızı


Deniz kızları ; Belinden yukarısı dişi bir insan alt kısmı ise balık şeklinde olan bir yaratıktır.  Denizcileri şarkıları ile büyüleyip, öldürenler veya suya düşen boğulmak üzere olan erkekleri kurtaran iyi yürekliler olarak bahisleri geçer.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.