Menu

Mide yanması Nedenleri Nelerdir ? Hamilelikte Mide Ekşimesi


Mide yanması neden olur?

Metabolizmada yemek borumuzdan gırtlak kısmına doğru mide asidinin kaçak yaptığı durumlarda hissedilen ekşime ve yanma durumları kısaca mide yanması olarak adlandırılmaktadır. Bireyin bu tip durumlara yol açmayacak hastalığının olmaması haricinde; yemek yeme esnasında yiyeceklerin iyice çiğnenmemesi, sindirilmesinde zorluk çekilecek besinlerin tüketilmesi veya mideye ağır gelecek yiyeceklerle yoğun şekilde beslenilmesi mide yanması durumunu meydana getirmektedir. Bahsi geçen durumlara karşı önlem alınmasına rağmen hala mide ekşimesi durumları devam ediyorsa mutlaka bir gastroenteroloji bölümüne giderek kontrol olunması gerekmektedir.

Mide yanması belirtileri nelerdir?

 • Sürekli ağızdan gaz çıkarma
 • Karın bölgesinde devamlı şişkinlik görülmesi
 • Mideden başlayan; göğüse ve boğaz bölgesine vuran rahatsızlık hissi
 • Sürekli ağıza gelen acı asit tadı
 • Bir anda kilo kaybetmeye başlama
 • Sürekli hıçkırık tutmaya başlaması
 • Kanlı dışkılamaya başlama
 • Kanlı kusmaya başlama
 • Artan mide bulantıları
 • Kuru öksürük ve uzun zaman süren boğaz ağrıları

Mide yanmasını ne geçirir?

Mide yanmanızın asıl nedeninin bu bölgede biriken gazlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız; oturduğunuz yerde dikleşerek karın bölgesine oval bir şekilde ovarak masaj yapmanız önerilmektedir.

İçilecek olan zencefil çayı ve kekik çayı gibi doğal ürünler, mide yanmasının önüne geçebilen ürünlerdir. Bu tip çaylar hazırlanırken demlendikten sonra ılıklaşması bekleyip içilmelidir, çok sıcak içildiğinde mideye yararı yerine zararı dokunur. Eğer tatlarını beğenmediğiniz için içmek istemezseniz demlediğiniz çaylara bir çay kaşığı miktarında bal eklemeniz öneriler arasındadır.

Hayatınızda stres faktörleri ne kadar çok olursa, midenizin bu durumdan etkilenme ihtimali o kadar fazladır. Bu sebepten ötürü mümkün oldukça stressiz bir yaşam geçirmeniz önerilir.

Doğal bal ürünü, midede oluşan ağrılar ve asitlenme probleminin önüne geçebilmektedir. O nedenle mide asidi sıkıntılarında bir çay kaşığı balı üzerine bir çeyrek çay kaşığı tarçınla karıştırıp yemeniz midenizi oldukça rahatlatmaktadır.

mide-yanmasi

Yemek ve yatmak birbiriyle oldukça alakalı durumlardır. Yemeği yedikten hemen sonra uzanmak mide için tehdit oluşturacağından, yatmamanız ve dik bir pozisyonda otururken ayaklarınızı uzatmanız önerilir. Bunun yanında uyumadan önce yemek yemiş olmak da hem uyku kalitenizi hem de mide rahatınızı bozmaktadır. Uykuya dalmadan en az 3 saat öncesinde yemek yeme işlemlerini kesmeniz önerilir.

Mideyi rahatsız edecek çay, kahve, alkol, gazlı içecekler gibi ürünleri tüketmemeye çalışmak mide rahatsızlıklarının önüne geçebilmedeki önemli adımlardır.

Mide yanmasına süt iyi gelir mi?

İçerik olarak midenin asit seviyesini kontrol edebilen sütün, bu tip durumlarda midenin düzelmesi için yağsız olanlarından tüketilmesi gerekmektedir. Bir anda tutan mide asitlenmesi ve ağrılanması sorunları için çeyrek bardak miktarında soğuk ve yağsız süt tüketilmesi yeterli olmaktadır.

Hamilelikte mide yanması neden olur?

Hamilelikte mide ekşimesi, bebeğin anne karnında gittikçe büyüyerek yaptığı baskıyla mide içeriğini üst kısma doğru itmesinden kaynaklı olarak mide asidinin yemek borusuna kaçmasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışında hamilelik geçirilen dönemlerde tüm kaslarda bir esneklik meydana geldiğinden, otomatikman mide kapakçığı da durumdan etkilenerek zayıflar ve asit geçişi meydana gelir. Son olarak hamilelikte vücutta oluşan relaksin vb. hormonlar, sindirimi yavaşlatmakta ve besinlerin boşalımı geciktiğinden fazladan asit durumu meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte mide ekşimesine ne iyi gelir?

 • Asitli içeceklerden, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, asit içeren meyvelerden uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve sigara alışkanlığı bırakılmalıdır.
 • Yemek yedikten hemen sonra uzanılmaması, sadece dik durumda otururken ayakların uzatılması önerilir.
 • Leblebi midedeki fazla asidi emdiği için ekşime esnasında tüketilecek faydalı bir üründür.
 • Gün içerisinde azar azar ama besleyici şeylerle beslenilmeli, bir anda tıka basa yemek yenmemelidir.
 • Leblebi gibi badem de midedeki asidi kontrol altına alabilmektedir. Midenizde ekşime ve yanmalar başladığında bir kaç tane badem tüketmeniz yeterli olmaktadır.
 • Yatağınızdaki yastık sayısını yükselterek biraz yüksekte yatın. Vücudun eğimli bir şekilde yatması, mide asidinin yemek borusuna kadar gelebilmesini engellemektedir.
 • Son olarak sakız çiğnenmesinin mide asini kontrol altına almada etkili olduğu söylenebilmektedir. Tükürük bezlerini çalıştıran sakız sayesinde yemek borusuna kadar gelen mide asidi geri yollanabilmektedir.

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Mehmet
 3. zeynep
 4. Akmal Kurbanov
 5. ece
 6. Figen
 7. sevgi
 8. hatice
  • damla
 9. derya
 10. zahide
 11. fadime aslan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.