Menu

Mide ve Bağırsak gribi nedir


mide ve bağırsak gribi

Kış mevsiminin kendini göstermeye başladığı bu günlerde, hastalıklar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya ve insanların en büyük sıkıntısı olmaya başladı.

Özellikle Ekim ayından başlayarak devam eden üç aylık dilimde, en yaygın şekilde görülen hastalıklardan olan mide ve bağırsak gribine dikkat etmek gerekiyor.

ateşli mide ve bağırsak grirbi


Mide ve bağırsak gribinin tıptaki adı “Gastroenterit” olup, acil müdahalelerin gerekli olabildiği bir hastalıktır. Bu hastalık daha çok çocukları etkisi altına almakta ve sıkıntılı bir süreç yaşatabilmektedir. Mide ve bağırsak gribi su, dışkı, el değen yüzeyler ve hatta hava ile dahi bulaşabilen virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır.

sebze ve meyvelerin yıkanması


Mide ve bağırsak gribi belirtileri: Bu hastalığın virüslerinin bulaşmasından itibaren, hastalık bulguları 24-48 saat içinde kendini göstermektedir. İlk belirtileri mide bulantısı, kusma ve ishaldir. Sonrasında ateş ve halsizlik de görülmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkması ile hemen bir hekime başvurmak, rastgele ilaç kullanmamak gerekmektedir. Kullanılacak antibiyotikler viral bir hastalık olduğu için herhangi bir fayda sağlamayacaktır.

çocuklarda el yıkama alışkanlığı


Alınması gereken tedbirler: Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, viral mide ve bağırsak gribi daha da yaygın hale gelmekte ve dikkatli olunması gerekmektedir. En öncelikli tedbirler, tüketilen yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi ve arındırılması lazım. Bunun yanı sıra mobilyalardan, halılardan, kapılardan yani temas edilen yüzeylerden çok hızlı bir şekilde bulaşan bu virüslerden korunmak amacıyla, hijyene özen gösterilmesi gerekiyor. El temizliği ve devamlı olarak temas edilen yüzeylerin temizliği en önemli konulardandır. Özellikle çocuklarınızda el yıkama alışkanlığı yoksa, bu alışkanlığın verilmesi oldukça önemlidir.

yüzeylerin temizliği


Mide ve bağırsak gribinde uzun süreli kusma ve oluşan sıvı kayıpları, kişide organ kayıplarına ve yaşam fonksiyonlarının durmasına bile neden olabilir. Bundan dolayı, çocuğunuzda aniden baş gösteren karın ağrısı, kusma ve ishal varsa, kaybettikleri sıvının yerine konulması şarttır. Böyle bir durumda yapılması gereken bebeklerde sık emzirmek, çocuklarda da bol sıvı verilmesi gerekiyor. Mide ve bağırsak gribinin en önemli ve tehlikeli kısmı yaşanan sıvı kaybıdır. 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.