Menu

Mide Ülserine Ne İyi Gelir ?


Mide ülseri için yapılacaklar

Mide ülseri hastalığı, midenin zarında ve doku durumunda meydana gelen tahrişli ve iltihaplı yapılanmaları ifade eden bir hastalıktır. Tipik olarak mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı semptomlarıyla kendisini belli etmektedir.

Ülser hastalığı bulunan kişilerin ülser tedavisi için ilaçlar kullanması ön görülürken bir yandan da mideyle ilgili bir hastalık olduğu için otomatikman mide ülserine iyi gelen bitkiler ve yiyecekleri de araştırarak onların tüketimine özen göstermektedirler. Çünkü tedavi süreçlerinde ne kadar ülseri tetikleyen yiyecek ve içecek tüketilirse, mide ülseri ağrısı o kadar tavan yapmaktadır.

ulser-hastaligi

Mide ülseri için tüketilecekler

  • Probiyotik ürünler:  Bahsi geçen ürünler ülser hastalığı içerisinde en çok yarar sağlayan besinler olarak anılmaktadırlar. Piyasada probiyotik özellik taşıyan yiyeceklerin başında kefir, yoğurt ve süt gibi ürünler yer almaktadır. Bu tip ürünler, aynı zamanda hem bağırsak sağlığını koruyabiliyorken hem de sindirim sistemindeki bozuklukları giderebilmeye yardımcı olmaktadır. Ülserin midede ortaya çıkmasına neden olan bakterilerle en iyi savaşı vücuda alınan probiyotik ürünler verebilmektedir.
  • Zeytinyağı : Normal şartlarda da çoğu hastalık için doğal bir şifa kaynağı olarak kullanılan zeytinyağı, ülser tedavisinde de doğal bir ürün olarak tüketilip tedavi sürecine oldukça yardımcı bir ürün olarak görülebilmektedir. Bu ürünün içeriğinin iltihap önleyici içerikte bulunması, ülseri yatıştırmakta gayet etkili olmaktadır. Aynı zamanda antioksidan etkiler de gösterebilen zeytinyağının ülserin doğal tedavi süreçlerinde mutlaka kullanılması gerekmektedir.
  • Yeşil çay : İçeriğinde yüksek miktardan epikateşin ve kateşin gibi içerikler bulunan yeşil çay, bağışıklık sisteminde bir takım güçlendirmelerin yapılmasını sağlamaktadır. Düzenli olarak yeşil çay tüketen bireylerin vücutlarındaki ülser hastalığı sağlıklı bir şekilde bakterilerden arındırılarak sonlandırılmaya çalışılmalıdır.
  • Lif içeren gıdalar : Lif içeren gıdalar hem sindirimi kolaylaştırma konusunda hem de mideyi rahatlatma konusunda oldukça etkili ürünlerdir. Bunun yanında bir yandan da mide kadar bağlantılı olduğu bağırsak yapısının da bir sağlıklı bir şekilde olabilmesini sağlamak için mutlaka ve mutlaka lifli gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu tip yiyeceklerin midede sindirimi kolaylaştırarak daha az asit üretmesine yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.