Menu

Mide rahatsızlığı olanların yememesi gerekenler


mide baş

Mide rahatsızlığı geçiriyorsanız, midenize iyi davranmak zorundasınızdır.

Bazı yiyecekler rahatsızlığınızı daha da fazla arttırabilir.

İşte, mide rahatsızlığı geçirenlerin yememesi gerekenler ;

baharat


Baharatlar ; baharatlardan özellikle acı olanlar midede asit salgısını arttırır ve yemek borusunu tahriş eder böylece mide yanması şikayeti oluşturabilir. Bu nedenle baharatları daha az veya hiç kullanmamaya gayret edin.

çikolata


Çikolata ; Eğer reflü gibi bir şikayetiniz varsa, çikolata çok ciddi sorun oluşturabilir. Diğer mide şikayetlerinde küçük porsiyon tüketmek tavsiye edilir.Özellikle süt ile karıştırılan sıcak çikolatadan uzak durmalısınız.

kızartılmış tavuk


Kızartılmış tavuk ve et ; Bağırsak ve mide sorunlarınız varsa yağlı ve kızartmalardan uzak durmalısınız. Kızartılmış tavuk ve et gibi özel soslar ile yenilen gıdalar midede parçalanma süresi uzun ve zahmetlidir. Üstelik bol yağ içerirler. Bu nedenle kızartma yerine fırınlayın.

meyve suyu


Taze sıkılmış meyve suyu ; Sabahları yataktan kalktığınızda taze sıkılmış meyve suyu içme alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan vazgeçin. Çünkü, sabahları mide asit ile doludur ve içtiğiniz taze meyve suları da asit içerir. Eğer reflü ve mide ülseri varsa tüketmeyin.

dondurma


Dondurma ; Dondurma hasta mideyi perişan eden bir gıdadır. Dondurma içinde bulunan yağ ve yağ asitleri sindirilmeden önce uzun süre beklerler.  Böylece şişkinlik, gaz ve kramp sorunu yaşayabilirsiniz.

soğan


Pişmemiş soğan ; Soğan çok faydalı olsa da mideye zarar verir. Sadece pişirildiğinde zararlı etkisi olmaz. Fakat, pişirilince özelliklerini kaybeder.
Son 50 Yorum
  1. mahmut ustaosmanoğlu
  2. ADNAN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.