Menu

Mide Kanseri Belirtileri


mide-kanseri-belirtileri

Mide kanseri nedir?

Karnın sol üst bölgesinde bulunan ve yediklerimizin içerisinde biriktiği kesecik mide organıdır. Etrafında sarılı halde bulunan mukoza zarından kaynaklı olarak tümörlerin geliştiği midede bu sebepten dolayı kanser görülebilmektedir. Her oluşan tümörün kansere neden olmayacağı bilgisini göz önünde bulundurarak kötü huylu diyebileceğimiz tümörlerin kanser hastalığını başlattığını belirtmek mümkündür. Genelde kenar kısımlarının küçük noktalarında oluşan tümörlerle kanser hastalığına yakalanan mide organında, kanserin kendini belli etmesi çok zordur. Çünkü çoğunlukla mide kanseri kendini alelade belli eden bir hastalık olmamaktadır. Dünya genelinde en sık rastlanan hastalıklar arasında 4. sırada olan mide kanserine ülkemizde 1 yıllık süreç içerisinde yaklaşık olarak 20.000 kişi yakalanmaktadır. Özellikle erkek bireylerde ve orta yaşın üzerindeki kişilerde mide kanserinin görülme oranı daha fazladır. Dünyada en çok Çin, Japonya gibi Uzakdoğu ülkelerinde ve Kosta Rika ve Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerinde rastlanan mide kanserinin bu tip bölgelerde daha fazla görülmesinin nedeni genetiğe bağlı olarak gösterilmektedir. Ülkemizde de mide kanseri en çok Karadeniz bölgesinde görülebilmektedir. Mide kanserinin ilk etapta kendisini belli etmemesinden mütevellit, hastalığın ilerleyen aşamalarında yavaş yavaş problemler ortaya çıkmaya başlamaktadır. Mide bulantıları, sebepsiz kusmalar, bir anda kilo kaybetmeye başlama, mide bölgesinde ağrıların başlaması, herhangi bir öğün beslenmenin ardından midede oluşan aşırı şişkinlik ve dışkıda kanlanmanın meydana gelmesi mide kanserinin en yaygın belirtileridir. Ancak şu noktada da önemli olan, bu sayılan belirtilerin illa kanserden değil başka bir mide hastalığından da kaynaklanabileceği gerçeğidir. Örneğin; midedeki ağrılar ve yanmalar gastrit ya da ülser gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle hemen kanser hastalığına yönelik endişelere sahip olmadan önce bir uzman hekime danışarak belirtilerin tam olarak hangi hastalıktan kaynaklandığını öğrenmek daha doğru olacaktır. Bunun dışında ailesinde herhangi bir kanser vakası olan bireylerin ya da özellikle mide kanseri teşhisi konulmuş yakınları olan bireylerin kendilerinde bir sağlık problemi olmasa dahi her yıl kontrole giderek kendilerinde olası kanser riskine erken müdahale şanslarını iyi değerlendirmeleri önerilmektedir.

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanserinin belirlenmesinde erken teşhis sürecinde herhangi bir belirti elde edilememektedir. Sadece mide kanseri riski olduğu bilinen kişilere endoskopik bir inceleme yapılmasının ardından kötü huylu kanser tümörünün midede olup olmadığı teşhis edilebilmektedir. Ya da hali hazırda büyümekte olan bir mide tümörüne sahip olan kişinin, bu tümörünün beslenme alışkanlıklarının sonrasında vücudunda gıda akışının ve sentezinin sekteye uğramasıyla birlikte belirtiler daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. En çok görülen mide kanseri belirtileri şu şekildedir;

Midede bir ağırlaşma hissiyatı

Sık sık mide ağrısı yaşanması

Kişinin sık sık istifra etmesi

Kişinin sık sık kusma nöbetleri geçirmesi

Şiddetli iştahsızlık yaşama

Şiddetli iştahsızlık sonrasında ciddi bir şekilde ve hızda kilo kaybetmeye başlama

Sürekli bir yorgunluk hissi

Yenilen öğünlerden sonra yersiz şişkinlikler ve yenilen yemeğin bünyeyi rahatsız etmesi

Kansızlık probleminin yaşanması

Doktor muayenesinde elle kontrol sırasında mide kısmında bir kütle hissedilmesi

Mideden ya da bağırsaklardan kaynaklanan kanamalar (bu kanama türleri ya dışkıyla birlikte atılır ya da sadece iç kontrol yapılırken tespit edilebilir)

Mide kanserini tetikleyen faktörler nelerdir?

Genetik faktörler : Ailesinin geçmişinde herhangi bir kanser türünden bir vaka bulunan bireyin, kendisinin de kansere yakalanma riski yüksektir.

Cinsiyet faktörü : Dünya genelinde erkekler, kadınlardan daha fazla miktarda mide kanseri hastalığına yakalanmaktadırlar.

Yaş faktörü : Mide kanserinin kadınlarda da erkeklerde de en sık görüldüğü yaş 70-74 yaşları aralığıdır.

Coğrafi faktörler : Dünya genelinde mide kanseri hastalığının en çok görüldüğü bölgeler olan Eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Japonya, Çin ve Güney Amerika ülkelerinde yaşayan bireylerin orantılı olarak mide kanserine yakalanma riskleri de artmaktadır.

Yaşam tarzı faktörü : Çok fazla alkol kullanımı, sigara kullanımı, sıklıkla hazır gıdayla beslenme, sürekli fast food tarzında yiyecekler tüketme, füme gıdalarla beslenme ve sebze meyve yeme alışkanlığı edinmeme büyük oranda mide kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

Kan grubu faktörü : A grubu kan yapısına sahip olan bireylerin mide kanserine daha sıklıkla yakalandığı söylenmektedir.

Sağlık faktörü : Kişilerin gastrit, ülser, uzun soluklu mide enfeksiyonları, kansızlık ve mide poliplerine sahip olma gibi hastalıkları varsa, bu hastalıkların kişinin mide kanserine yakalanma riskini arttırdığı söylenmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.