Menu

Mide bulantısı nasıl geçer


Mide bulantısı, çok rahatsız edici bir olaydır. Bazen altında önemli rahatsızlıklar çıkabilmektedir. Bu nedenle bir hekime gözükmekte fayda vardır. Mide rahatsızlıkları, yemek yeme bozuklukları, hamilelik, belirli kanser türleri, vitiligo, tansiyon ve dolaşım sorunları bazı nedenleri olabilir.

Mide bulantısına ne yapılmalıdır?

Bol miktarda su kullanın, su mide asitlerini etkisiz hale getirecektir. Hatta yemeklerden sonra içilen bir bardak ılık su midenizi rahatlatacaktır. Mümkün olduğunca yağlı ve kızartma yiyeceklerden, asitli, kahve, çay gibi içeceklerden uzak durun. Çorba, su ve içeceklerin tamamını, yemekten 30 dakika sonra ya da önce içmeye gayret gösterin. Yemek yemeden önce, oda sıcaklığında yemekleri soğutun. Mümkün olduğunca akşam yemeklerini öğleden sonra yemeğe çalışın. Akşamları ağır yemek yemeyin.  Parfüm ve keskin kokulardan uzak durun. Soda kullanmamaya dikkat edin. Yemek yedikten sonra hemen yatmayın, mümkünse açık havada biraz yürüyüş yapın. Badem, fındık mide bulantısına iyi gelmektedir. Yanınızda sürekli bulundurun. Mide bulantısına, lavanta, nane, limon ve zencefil çok iyi gelir. Nane çayı veya nane yağını koklamak bile bulantıyı kesebilir. 1 bardak kaynar suya, 2-4 gr. arası adaçayı koyun, 10 dakika demleyin ve için. 1 bardak kaynar suya, 8 gr. kadar nane koyun ve 10 dakika bekleyip için. Kekiği toz halinde, 3 defa 2-4 gr. arası içebilirsiniz. Lavanta yağını, günde 3 defa 3 damla kesme şekere damlatarak kullanın.

Mide bulantısı neden olur?

Eğer bulantınız devam ediyorsa, mutlaka hekime gözükün. Fakat araba tutması, hamilelik ve yedikleriniz yüzünden oluşan bulantılar evde giderilebilir. Hamilelikte, son yıllarda kullanılan refleksoloji ile bulantılar çözümlenebilmektedir. Kulaklarda olan, denge merkezinin düzgün çalışmaması da mide bulantısına neden olabilir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer
Son 50 Yorum
  1. Ersin
  2. hasan
  3. İrem Şahin
  4. arzuklc04@hotmail.com
  5. Anonim
  6. afag palu
  7. Emine Yılmaz
  8. ulaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.