Menu

Mide ağrısı nasıl geçer? Mide ağrısına ne iyi gelir?


Mide ağrıları çok sık yaşanan bir sorundur ve hemen hemen herkesin başına gelir.

Mide ağrılarının yüzlerce farklı sebebi olabilir ancak çoğu ciddi durumlar değildir ve kendiliğinden geçer. Genellikle aradığınız çözüm mutfağınızdadır.

Gaz, şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, kabızlık, ishal gibi sorunlar en sık mide ağrısına yol açan sebeplerdir. Ayrıca regl ağrıları, huzursuz bağırsak sendromu, böbrek taşları ve safra kesesi taşları da mide ağrısına sebep olur.

Apandisit mide ağrısına sebep olsa da çok sık görülmez, ancak dikkat edilmelidir zira patlarsa derhal ameliyatla müdahale gerektirir.

Ancak sorun altta yatan bir hastalık değilse mide ağrılarının çok hızlı ve sağlıklı çözümleri vardır. Birçok gıda mide ağrınızı keser, ayrıca evde uygulayabileceğiniz birçok yöntem de mevcuttur. İşte bunlardan bazıları.

Mide ağrısı nasıl geçer?

Şiddetli mide ağrısını geçirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

1) Daha çok hareket edin

Fiziksel aktiviteler, bağırsak hareketlerinin artırarak sindirim sistemimizin daha düzenli çalışmasına yardım eder. Bu da kabızlık, gaz gibi sorunların önüne geçilmesini sağlar. Sürekli hareketsiz bir şekilde durmak kabızlığa yol açacaktır. Dışarıda yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş bile mide ağrısı çekmenizi önleyebilir. Her gün en az yarım saat kadar hareket etmeye çalışın.

2) Tuvaleti ziyaret edin

Mide bulantısı ya da karın ağrısı yaşayan kişiler aslında genellikle bağırsaklarını boşaltmaya gereksinim duyar. Başka bir yöntem denemeden önce tuvalete gidip 5-10 dakika kadar oturmayı deneyin, bacaklarınızı karnınıza doğru iyice çekerek oturun, dilerseniz ayak desteği kullanın.

Bu pozisyonda oturmak bağırsakların zorlama olmadan, doğal olarak hareket etmesini sağlar. Yalnız ıkınmamaya ve kendinizi zorlamamaya dikkat edin, bunlar hemoroid gibi sorunlara yol açabilir.

3) Sıcak kompres uygulayın

Otururken ya da uzanmış haldeyken karnınıza sıcak su torbası ya da ısı bantları yerleştirmek mide ağrınızı biraz azaltabilir. Sıcaklık kasların rahatlamasını sağlar ve kramp var ise krampları da yatıştırır.

Dilerseniz elektrikli battaniye de kullanabilirsiniz. Ancak ısıyı en fazla 5-10 dakika kadar uygulamanız gerekir. Eğer apandisit ya da mide sorunlarından şüpheleniyorsanız sıcak kompresi kesinlikle uygulamayın, bu apandisitin patlayıp kana karışmasını hızlandırır.

4) Uzanın ve bacaklarınızı karnınıza çekin 

Ya da dilerseniz ayağa kalkın ve ayak parmaklarınıza dokunun. Mide ağrılarının büyük kısmı midede ve bağırsaklarda sıkışan gazdan kaynaklanır. Bu iki hareketi yapmak ise gazın sıkıştığı yerden çıkıp vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu esnada gaz çıkarmaya çalışın. 

5) Kusmamak için kendinizi tutmayın

 Eğer mideniz çok bulanıyorsa vücudunuz size kusmak istediğini söylüyor olabilir. Kusmak çok rahatsız edici ve istenmeyen bir durum olsa da vücudumuzun bakteri, virüs ve sindirilmeyen yemeklerden kurtulma şeklidir.

Bu yüzden kendinizi tutmayın ve kusmaya çalışın. Ancak kusma bir günden fazla sürüyorsa derhal doktora danışın. Ayrıca kusarken kaybettiğiniz su ve elektrolitleri geri kazanmak için su ve maden suyu tüketmeye çalışın.

6) Karnınıza masaj yapın

Mide krampları kas kasılmasından da kaynaklanıyor olabilir. Kendi kendinize yapacağınız nazik bir masajla bu kasılmayı rahatlatabilirsiniz, bunun için midenizin ve belinizin bazı yerlerine hafifçe bastırarak masaj yapın.

Fazla sert bastırmamaya dikkat edin. Masaj yaparken burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan yavaşça vermeye özen gösterin, bu da kaslarınızı rahatlatacaktır.

7) Rahat ve geniş kıyafetler giyin

Karın ve mide bölgenizi sıkacak giysilerden uzak durun. Bu önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de aslında çok önemlidir zira kıyafetleriniz mide asidini artırabilir ya da hazımsızlığa bile neden olabilir.

Yüksek belli ve sıkı pantolonlar ile etekler karnınızı sıkıştırır ve yemek borunuzun alt kısmına baskı yapar, bu da hazımsızlığa ve mide asidinin yemek borusuna çıkmasına yol açar. Yemek yedikten sonra eğer pantolonunuz sıkıyorsa mümkünse düğmesini açmaya çalışın.

Mide ağrısına iyi gelen besinler

Bazı yiyecekler ve içecekler mide ağrısını geçirir, diğer şikayetlerinizi de keser. Bu besinlerden bazıları şunlardır:

1) Zencefil

Mide ve bağırsak sorunlarının en etkili ilaçlarından biri de zencefildir, antik çağlardan beri kullanılır. İçerisindeki bileşenler bağırsak duvarlarını rahatlatır ve gevşetir.

Kök zencefilden 7-8 ince dilim kesin, kabuğunu soyun, içine çeyrek limon sıkın ve 4 fincan suda kaynatın. Beş dakika kadar kaynasın. Ardından süzerek için. Bu çayı günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine biraz bal da ekleyebilirsiniz.

2) Karbonatlı su

Reçetesiz satılan antiasit mide ilaçlarının çoğunda ana etken madde olarak karbonat bulunur. Bu sebeple bu tür ilaçları denemek yerine evde kendi mide ilacınızı yapabilirsiniz.

Bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı karbonat koyun ve iyice karıştırın. Karışımı yavaşça için. Mide ağrınız kesilene dek 3-4 saatte bir içebilirsiniz.

3) Muz ve badem ezmesi

 Mideye nazik davranan atıştırmalıklardan biri de tam taneli kızarmış ekmeğin üzerine sürülen badem ezmesi ve muz dilimleridir. Muzun sindirilmesi kolaydır ve mide asidinin nötrlenmesine yardımcı olur, ayrıca bağırsak hareketlerini de düzenler.

Bu sebeple yalnızca muz tüketmek bile midenizin rahatlamasını sağlamaktadır. Muz ishali de keser. İçerisindeki pektin maddesi dışkıyı koyulaştırır. Günde bir muz tüketebilirsiniz.

4) Hafif yanmış kızarmış ekmek

Kömür, hastanelerde yemek ve alkol zehirlenmelerinin yol açtığı zehrin vücutta nötrlenmesi için kullanılır. Kızarmış ekmek de midenin asidini alır. Bu sebeple ekmeğinizi kızartma makinesinde biraz fazla tutarak midenizdeki toksinlerin ve alkolün nötralize olmasını sağlayabilirsiniz.

5) Limon ve tarçın

Tarçın çayı, yulaf ezmesi, su ya da diğer hafif yiyeceklerinize limon eklemeye çalışın. Özellikle limon ve tarçın çayı antioksidan bakımından çok zengindir ve mide ile bağırsaktaki mukus katmanını destekleyerek midede ağrıya sebep olan durumları dindirebilir. Özellikle ülser ağrılarına çok iyi gelir.

Limondaki asit midenin daha çok asit salgılamasını sağlar ve sindirimi destekler. Tarçın ise sindirimi hızlandırır ve doluluk hissini giderir. İki adet çubuk tarçının üzerine bir bardak kaynar su dökün, içine biraz limon suyu ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.

6) Elma sirkesi

Mideniz ağrıdığında biraz elma sirkesi tüketmek belki çok iç açıcı bir fikir gibi gelmeyebilir ancak çok yararlıdır. Elma sirkesi bakterileri öldürür, eğer midenizde bakteriyel bir enfeksiyon varsa bunun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca elma sirkesi mide asidinizi dengeler ve reflü ile savaşır. Ancak tek başına içilmemelidir. Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suya karıştırarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içerisine bal da ekleyebilirsiniz.

7) Beyaz pirinç ya da haşlanmış patates

Beyaz pirinci suda haşlayıp süzdükten sonra kalan suyu içmek mide ağrınızı dindirebilir. Pirinç haşlandığında suya, mideyi ülser ve gastrit ağrılarından koruyan bir madde bırakır. Esmer ya da beyaz pirinci haşlayarak suyunu tüketmeye çalışın. İçine bal ya da limon ekleyebilirsiniz.

Ayrıca haşlanmış pirinç ve haşlanmış patates ishali önler ve dışkınızın katılaşmasına yardımcı olur. Midedeki fazla asidi de emerler. Ancak patates gaz yapabileceğinden ötürü çok tüketilmemelidir.

8) Yoğurt 

Yoğurt yüksek miktarda probiyotik, yani yararlı bakteri içerir ve mide ile bağırsaktaki doğal dengeyi korur, onarır. Böylece sindirimi güçlendirir. Bunun için şekerli, meyveli yoğurtlar yerine sade yoğurt tüketmelisiniz zira şeker midenizi daha çok ağrıtabilir. Eğer sade yoğurdun tadını sevmiyorsanız bir çay kaşığı bal ile karıştırabilirsiniz. Mümkünse ev yapımı yoğurt yiyin, kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın. Her gün yoğurt tüketmeye çalışın.

9) Nane

Nane, gaz giderici ve ağrı kesicidir, ayrıca krampları da dindirerek rahatlama sağlar. Mide asidinizi dengeler ve sindirimi de kolaylaştırır. Mide ağrısı için naneyi farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Dilerseniz birkaç yaprak taze nane çiğneyebilir, naneli şeker yiyebilir, taze naneli su içebilir ya da nane çayı yapabilirsiniz. Nane çayı yapmak için bir bardak kaynar suyun içine bir avuç ezilmiş taze nane yaprağı ya da bir kaşık kuru nane koyun ve 10 dakika kadar demleyin, ardından süzerek için.

10) Aloe vera suyu

Aloe vera bitkisinin suyu mide yanmasını keser ve mide ağrılarını dindirir. Özellikle taze aloe vera bulursanız keserek suyunu çıkarabilirsiniz. Bu su toksinleri atmak için çok yararlıdır ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin çünkü çok fazla kullanınca müshil etkisi gösterebilir.

11) Rezene

Rezene sindirimi destekler, gazı ve şişkinliği dindirir ve mide ağrısını geçirir. Mide ağrısı için üretilen bitki çaylarında etken maddelerden biridir. Eğer taze rezene bulursanız birkaç dilim kesip çiğneyerek yiyin.

Ya da dilerseniz yarım çay kaşığı rezene tohumunu çiğneyin ya da tohumlarla çay yapın. Kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu koyup demleyebilirsiniz.

12) Frenk kimyonu

Frenk kimyonu tohumları rezene tohumlarına benzer, içerisinde bolca vitamin ve mineral bulunur ve bunlar sindirim sisteminde yerleşen zararlı bakterilerin gelişimini engelleyerek sindirimi destekler, gazı ve şişkinliği geçirir. Bir avuç frenk kimyonu tohumunu yemeklerden sonra çiğneyebilirsiniz, gaz sorunu yaşadığınızda da işe yarar.

Kaynaklar:

http://www.eatthis.com/stomach-ache-cures/

https://www.wikihow.com/Cure-a-Stomach-Ache

https://www.parents.com/health/stomach-ache/natural-tummy-ache-remedies/

https://healthyline.com/stomach-ache-remedies/

 
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Anonim
  3. Anonim
  4. Anonim
  5. Anonim
  6. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.