Menu

Mide ağrısı neden olur


Ağrılar vücudumuzun tehlike sinyalleridir. Ağrılar sayesinde vücudumuzda başlayan hastalıkları anlarız. Mide ağrıları hemen hemen herkesin başına gelebilen ağrılardır. Bazen sebepleri gayet basittir. Yediğiniz bir şeyler dokunmuş veya gaz yapmış olabilir. Fakat, mide bölgesinde pek çok organ olduğundan ağrı mide şikayetli olmayabilir.

Midemiz karnımızın sol üst tarafında olan bir organdır. Hemen hemen hayatında mide ağrısı şikayeti çekmeyen yok gibidir. Fakat, uzun süren şiddetli ağrılar için mutlaka doktora gidilmelidir.

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Hızlı ve fazla yemek yemek mide ağrısına neden olabilir. Bu tarz durumda az ve yavaş yemek yenilmelidir.

Vücuda giren bakteriler veya virüsler mide ağrısı yapabilir. Vücudumuz bu bakteri ve virüslere karşı kusma ver ishal yaparlar. Bakteri enfeksiyonların da gıda zehirlenmeleri ve karın ağrısı oluşur. Virüslerdeyse, mide ağrısı, bulantı, kusma yemeklerden sonra görülür.

Mide ağrısının bir diğer nedeni ise kabızlıktır.  Yeterince lif açısından zengin beslenmeyen ve su içmeyen kişilerde görülür.

mide ağrısı nedenleri

İç organlarda oluşan iltihaplarda mide ağrısı görülür. Ülser, bağırsak problemleri, apandist diğer mide ağrısı nedenleridir.

Çeşitli gıdalara karşı midemiz duyarlı ve alerjen olabilir. Bazı yiyecekleri sindirmede güçlük çekilmesine gıda intoleransı denilir. Çölyak, laktoz alerjisi bu hastalığa örnektir.

Doğuştan bazı anatomik problemlerin olması mide ağrısına neden olabilir. Bağırsak duvarının şişmesi veya bağırsak tıkanıklığı bu hastalıklara örnektir.

Aşırı stresli olmak veya duygusal bir travma yaşamak direk olarak mide ağrısı, bulantısı ve kusma yaratabilir. Stres hormonları ilk önce mide ve bağırsakları etkiler.

Aşırı kilolu olmak mide üzerinde baskı yaratarak reflü ve mide ağrısı yaratabilir.

Safra taşları karnın sol bölgesinde ağrı yaratabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.