Menu

Mide ağrısı nasıl geçer


Midemiz, yiyecekleri sindirmeye yarayan bir mekanizmadır. Fakat fazla asit salgılayan, yiyecek ve içecek tüketimi ile bazen mide ağrıları çekilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi, mide ağrılarında hekime gözükmekte fayda vardır.  Çünkü aynı bölgede safra kesesi, karın gibi diğer organların sebep olduğu farklı ağrılar görülebilir.

Yediğiniz fazla yemekten ya da asitli gıdalardan kaynaklanan mide ağrılarınız varsa, geçirmek için belirli bazı öneriler yapabiliriz.

Tarçın, papatya ve nane çayı yapabilirsiniz. Demlikte su ile kaynattığınız bu bitkileri süzüp, biraz ılık vaziyette içerseniz mide ve karın ağrılarını azaltmaktadır. Özellikle tarçın, ülser dahil olmak üzere, mide ağrılarında tedavi edici etki taşımaktadır. Çok yağlı kızartmalardan, sütten, soğandan ve sarımsaktan biraz uzak durmakta fayda vardır. Gaz nedeni ile karın ve mide ağrısı çekiyor olabilirsiniz.

Bu nedenle ılık bir banyo yapıp, 1 kaşık karbonatlı su veya 1 bardak ılık su gazı rahatlatabilir. Elma ve vişne mide hareketlerini kontrol eder, elma suyu bağırsaklarda parazit oluşumunu engeller. Bu nedenle, bol elma yenmeli ve evde yapmış olduğunuz, şekersiz vişne ve elma suyu içilmesi mide ağrılarına engel olur. Patatesleri rendeleyin ve suyunu sıkın, bir iki kaşık için. Mide ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz. Bol maydanoz yemek, mide iç florasını temizler ve rahatlatır. Muz, mide enzimlerini ve hücrelerin üretilmesini sağlamaktadır.

Bu nedenle, günde bir adet muz yemek midenize iyi gelecektir. Çok eski zamanlardan bu yana, sütün mide için çok faydalı olduğu söylense de, son yapılan araştırmalar, sütün midede yoğun gaz yaptığı ve rahatsızlık verdiği yönündedir.

Mide ağrılarınız varsa, hekime mutlaka gözükün ve belirli yiyecekler konusunda diyet uygulayın. Yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden, kola, sirke ve limondan uzak durup bol spor yapın. Böylece, mide ağrılarından kurtulabilir ve rahat bir yaşam yaşabilirsiniz.
Son 50 Yorum
  1. serhat budak
  2. Anonim
  3. alper akbaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.