Menu

Meyan şerbeti nasıl yapılır


Hepimizin duyduğu meyan bitkisinden elde edilen meyan şerbetinin nasıl yapıldığını sizlere anlatalım istedik. Meyan şerbeti, meyan adlı bitkinin köklerinin ezilmesi ve suda ıslatılması ile elde edilmektedir. Meyan şerbeti yapımı ile ilgili farklı birkaç tarifi sizlerle paylaşalım. İşte, meyan şerbeti tarifleri;

Tarif 1: Bir avuç meyan kökü ezilir ve tahta sallara yoksa bir leğene koyulup üstüne yeterli miktarda su ilave edilir. 24-48 saat kadar suda bekletilen meyan kökleri, suya rengini ve kendine özgü tadını bırakır. Bu su süzülür ve meyan şerbeti elde edilir. Ortaya çıkan şerbet yoğun kıvamlı olduğundan su ilavesiyle birlikte içilir.

Tarif 2: Bir tatlı kaşığınca meyan kökünün üzerine bir bardak soğuk su ilave edin ve yaklaşık 1 saat kadar bekletin. Daha sonra bir tülbendin içine koyarak sıkın ve iyice süzün. Elde ettiğiniz sıvıya 5-10 damla limon, 1-2 tane taze nane yaprağı ve 3-4 parça buz ekleyin. Soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

meyan kökü

Meyan şerbetinin hamile olanlar, yüksek tansiyon ve şeker hastaları tarafından kullanılması önerilmiyor. Meyan kökünü aktarlarda bütün ya da dövülmüş şekilde bulma imkanına sahipsiniz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.