Menu

Mevlüt Erdinç Kimdir ?


mevlut-erdinc-kimdir

Mevlüt Erdinç hakkında genel bilgi

25 Şubat 1987 tarihinde, Fransa’nın Saint-Claude şehrinde dünyaya gelen Mevlüt Erdinç, günümüzde profesyonel olarak Fransa 1. Lig takımlarından En Avant de Guingamp’ta ve Türk milli takımında futbolculuk yapmaktadır. Erdinç’in sahadaki görevi forvet oyuncusu olmaktır.

Kendisi futbol kariyerinde Saint-Etienne takımında futbolculuk yaptığı dönemlerde maçlarda gösterdiği hırlsı ve azimli oyunculuk yüzünden “Bizon” lakabını almıştır. Sochaux’un oyunculuğunu yaptığı dönemde de 2007 ve 2009 yılllarının arasında en çok gol atabilen futbolcu ünvanını kazanmıştır. 2009 yılında Saint-Germain takımına transfer olduktan sonra ilk sezon bitiminde 15 gol skoruyla birlikte takımının en çok skor yapabilen ismi ve aynı zamanda Ligue 1’in en fazla gol atan 3. ismi sayılmıştır.

Mevlüt Erdinç’in profesyonel futbol kariyeri

Sochaux dönemi : İlk kez 7 yaşındayken futbolla tanışan Erdinç, futbola ilk olarak 1994 yılında Fransa’da Saint-Claude’ye yakın olan FC Serglod isimli köy takımıyla başlamıştır. 2000 yılında Sochaux takımı tarafından keşfedildikten sonra, profesyonel olarak bu takımda futbol oynamaya başlamıştır. 2005 yılına gelindiğinde de bu takımın asıl profesyonel ekibine çağırılan Mevlüt Erdinç, sezon içerisinde bazı maçlarda yer alma imkanı yakalamıştır. 2006 senesinde ise sadece 4 maçta kısa süreli de olsa yer alna imkanı yakalamıştır.

2007 – 2008 sezonunun başında Clermont Foot Auvergne takımına kiralanan Erdinç, 1 ay sonra Sochaux takımına geri dönmüştür. Dönüşüyle birlikte teknik direktör Frederic Hantz tarafından A takımına alınan futbolcu, kendisi için fazlasıyla iyi bir performans sergileyerek o sezon Fransa Ligi’nin en gözde futbolcusu olabilmeyi başarmıştır. Fatih Terim kendisinin bu başarısına sessiz kalamayarak Mevlüt Erdinç’i Türk Milli Futbol Takımı’na çağırmıştır.

2008-2009 sezonu kendisi için çok iyi bir başlangıç olan Mevlüt Erdinç, daha sezona başlarken hazırlık maçlarında 4 gol atarak kendisinin lige çok iyi gireceğini futbol camiasına göstermiştir. Gel gelelim lig boyunca attığı toplam 11 golle de takımında yer alan en gol sahibi futbolcu olmuştur. 2009 sezonunun sonunda Paris Saint-Germain takımına 8.300.000 Euro gibi bir rakamla transfer edilmiştir.

Paris Saint-Germain dönemi : Yeni takımıyla oynadığı ilk maç 29 Temmuz 2009 tarihinde oynanan Fiorentina maçıdır. Bu maçta ilk golünü atan Mevlüt Erdinç, ikinci resmi maçında da Le Mans’a ikinci resmi golünü atma pozisyonu bulmuştur. Başarılı gidişatı geçirdiği sakatlıkla sekteye uğrayan Erdinç, omzundan sakatlanarak 2 ay boyunca sahalardan uzak kalmıştır. 2010 yılının Mart ayında eski takımı olan Sochaux’la Paris Saint-Germain takımının karşılaşmasında yer almış, maçta Sochaux’a 3 gol atarak kendi futbol kariyerindeki ilk hat-trick’ini de gerçekleştirmiş bulunmuştur.

Rennes dönemi : Ara transfer döneminde Galatasaray, Fenerbahçe, Fulham, Newcastle, Lille ve Sunderland gibi takımlarla ismi anılan Mevlüt Erdinç, takım seçimini Rennes takımından yana kullanmış ve 24 Ocak 2012 tarihinde bu takımla 3,5 yıllık sözleşme imzalamıştır. Rennes takımıyla çıktığı ilk maç Marseille takımıyla yaptıkları maçtır.

Mevlüt Erdinç’in milli takım kariyeri

İlk olarak Fransız 17 Yaş Altı Milli Futbol Takımı’nda oynayan Mevlüt Erdinç, samimi dostu olan Ümit Davala’nın yönlendirmesi sonucunda Türkiye Ümit Milli takımı ve Türkiye U-19 takımlarında oynama şansı yakalamıştır.

2008 yılında düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’na Türkiye Milli Futbol takımı ile katılan Erdinç, maçın 45 dakikalık bir kısmında sahada bulunma imkanına sahip olmuştur. Bundan sonrasında Almanya’yla oynanan yarı final maçında 81. dakikada oyuna dahil edilmiştir.

2010 yılının 11 Ekim’inde, 2010 FIFA Dünya Kupası elemelerinde Türkiye – Bosna Hersek maçında ilk 11 içerisinde yer alarak bu maçta attığı golle de milli takımın galip olmasını sağlamıştır.

Son olarak 10 Eylül 2013 tarihinde oynanan Romanya -Türkiye maçında atmış bulunduğu golle de Türkiye’nin galipliğini garantileyen isim Mevlüt Erdinç olmuştur.

 

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.