Menu

Metabolizma nedir, metabolizma hızını etkileyen faktörler


metabolizma nedir

Genellikle metabolizmanın hızlı ya da yavaş çalışması ile ilgili çok şey duyarız ve bu daha çok kilolu kişileri ilgilendirmektedir. Metabolizmanın hızlı olması, daha sağlıklı, yağsız ve zayıf, yani fit bir vücuda sahip olmak anlamına gelmektedir. 

Metabolizma nedir?

Metabolizma için, vücudumuzun temel ihtiyaçlarını karşılamak için yaktığımız enerji miktarıdır denebilir. Gün içinde tüketilen besinlerin yapılan hareketlerin etkisi ile metabolizmanın hızlı ya da yavaş çalışması gerçekleşir. Bireyin istirahat sırasında ne kadar enerji yaktığını ifade eden durum bazal metabolizma olarak adlandırılır. Bu, insan vücudunun metabolizma hızının yaklaşık %60’ına tekabül etmektedir. Bunun anlamı da, insan vücudunun normal şartlarda günlük ihtiyaçları karşılayabilmesidir. Metabolizmanın hızının daha yüksek olduğu kişileri çocuklar, çalışanlar, erkekler, soğukta ve protein ağırlıklı beslenen kişiler olarak sıralayabiliriz.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler:

Metabolizmanın hızını etkileyen faktörler olarak yaş, cinsiyet, genetik yapı, diyet, hastalıklar, karbonhidratlar ve sıcaklığı sayabiliriz. Kısaca incelemek gerekirse;

Yaş: İnsanlarda her yaşa göre farklı metabolizma hızı bulunur. 15-30 yaş aralığı en hızlı çalıştığı dönemdir ve 30 yaştan başlayarak yavaş yavaş bu hız düşmeye başlar, ancak kadınlarda menopoz dönemine girildiğinde hız yeniden artmaya başlar. Bayanların ergenlik dönemleri ile birlikte gebelik dönemlerinde de hızlı çalışır.

Cinsiyet: Kadınların metabolizması erkeklere nazaran daha yavaş çalışır. Çünkü kadınların kas sayısı erkeklerdekine göre daha azdır ve bundan dolayı da daha az enerji harcarlar.

Genetik yapı: Genetik yapı da metabolizma hızını etkileyen faktörlerdendir. Ailesinde metabolizma ile ilgili sorun yaşayan kişilerde metabolizmanın doğuştan yavaş olma ihtimali vardır.

Diyet: Kilo sorunu yaşayan kişilerin, kilo verebilmek adına yaptıkları diyetler neticesinde sürekli olarak kilo verip almak da metabolizma hızını etkilemektedir.

Hastalıklar: Tiroit bezlerinin hızlı çalışması metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlarken, yavaş çalışması da metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Vücuttaki kortizon veya insülin salgısı da metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olabilmektedir.

Karbonhidratlar: Günlük beslenmede şeker, tatlı, makarna ve hamur işlerinin tüketilmesi de metabolizma hızını etkileyen faktörlerdir.

Sıcaklık: Havanın ısınması ve sıcaklığın artması da metabolizmayı hızlandırmakta, soğuk havaların hüküm sürdüğü kış aylarında da yavaşlatmaktadır.

metabolizma

Metabolizma hızını arttırmak için yapılması gerekenler:

1- Vücuttaki su kaybı metabolizmayı yavaşlattığından her gün 2,5-3 litre su tüketilmelidir.

2- Gün içinde yemek öğünlerinin atlanmaması gerekmektedir. Özellikle kahvaltının kuvvetli yapılması, gün içinde de sık aralıklarla az miktarlarda yemek yenilmesi gerekmektedir.

3- Metabolizmayı %20 oranında hızlandırmak için, daha çok karabiber ve pul biber içeren baharatlı gıdalar tüketilmelidir.

4- Kesinlikle egzersiz yapılmalıdır. Bunun için zaman ayrılamıyorsa, gidilecek olan yere yürüyerek gidilebilir, asansör yerine merdivenler kullanılarak günlük hareket miktarı arttırılmalıdır.

5- Dengeli beslenmek, vücudun dengede kalmasına yardımcı olacak ve metabolizmayı hızlandıracaktır.

6- Yenen yemekten sonra yapılacak olan küçük yürüyüşler de metabolizmayı hızlandırır.

7- kış aylarında yavaş olan metabolizmayı hızlandırmak için sürekli hareket halinde olunmalıdır.

8- Her gün tüketilecek 3 fincan şekersiz Türk Kahvesi veya yeşil çay metabolizmanın hızlanmasını sağlayacaktır.

9- Akupunktur tedavisi yaptırmak da metabolizmayı hızlandıran diğer bir faktördür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.