Menu

Mersin ağacı Nerelerde ve Nasıl Yetişir ? Faydaları Nelerdir ?


mersin-agaci-nedir

Mersin ağacı hakkında bilgi

Botanik biliminde ismi “Myrtus communis” olan mersin ağacı; “Sazak ağacı”, “Murt” veya “Mort” olarak da anılabilmektedir. Bu bitkilerin 1000 tane değişik türünün aynı çatı altında toplanarak bütün familyanın aynı isimle adlandırılması durumu hakimdir. Bitkinin en az 2 metre en fazla 5 metre olduğu; Yeni Zelanda’da, Avustralya’da veya Amerika’da yetiştirilerek yayılmaya başladığı, ülkemizde de “yabani mersin” adı altında güney Anadolu’da ve batı Anadolu’da yetiştiği bilinmektedir.

Bu ağacın meyveleri esasen ilk oluşmaya başladığında beyaz ve daha etli bir yapıya sahipken, gelişirken zaman geçtikçe bu meyveler koyu mavi ile siyah renk arasında bir renge bürünmektedir. Bu meyvelerin oluşma sebebi ağacın saçtığı tohumlarla kendiliğinden çoğalması veya gövdesinden çıkan yetişme unsurlarıyla çoğalabilmesidir

Mersin ağacının hem çiçeklerinin dallarında hem de yapraklarında içerik olarak uçucu yağlar, acı maddeler, reçine ve tanen bulunduğu gibi meyvelerinin kendisinde de yine tanen, bir takım asitler, şeker ve A vitamini bulunmaktadır. Meyveleri meyve satan yerlerde oldukça rağbet görerek satıldığı gibi yaprakları da yemeklere hoş bir koku ve tat vermesi amacıyla eklenmektedir.

Mersin ağacı nerelerde kullanılmıştır?

Çok eski dönemlerden beri bu ağacın meyvelerinin, yapraklarının vb. kullanıldığı ortaya çıkartılmıştır. Mısırlıların olduğu dönemden beri kullanılan bu ürün; Mısırlıların o dönemlerde bayram ilan edilen günlerde bu ağacın dallarını süsleme amaçla kullanıldığı, sonrasında Yunanlıların bu ağacı Afrodit uğruna adadığı, ondan sonrasında da Romalıların Venüs’e adadığı bilinmektedir. Çiçeklerinin damıtılarak güzel bir koku oluşturması adına kullanıldığı, ölüm törenlerinde tütsü olarak yakıldığı ve özel durumlar ve kişiler için bu ağacın dallarının çelenk olarak oluşturulduğu söylenmektedir.

Ağacın ve meyvelerinin alternatif tıp alanında da kendisine büyük bir yer edindiği göz önüne alınırsa; yılan sokanlara ya da akrep sokmalarına bu ağacın yaprakları ve meyvesinden yapılan iyileştirici ürünlerler sürüldüğü, mide sıkıntısı olan kişilerre bu meyvenin yedirildiği, meyvesinin ve yaprağının bir arada sindirimi kolaylaştırması ve idrar söktürmesi adına kullanıldığı; dönemin ünlü isimleri tarafından ter kokusuna, çıbana, eklem yorgunluğuna, yanık durumlarına ve kulak iltihaplarına deva olması adına kullanılmaktadır.

Mersin ağacının faydaları nelerdir?

Ağacın meyveleri iştah açmaktadır.

Damarları ve dokuları yenileyici özellikleri vardır.

Kanı düzenleyici etkileri bulunur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde daha dirayetli bir vücuda sahip olunmasına yardımcı olur

İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde gözlerin daha iyi görmesini sağlamaktadır.

 
One Response
  1. sanane...

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.