Menu

Menisküs nedir


menüsküs baş

Menisküs, diz ekleminde bulunan bir kıkırdaktır. Her dizde bir tane vardır.

Diz eklemi vücudumuzun tüm ağırlığını taşır, sürtünmeyi engelleyici ve amortisör görevi ile kemiklerin zarar görmesini sağlar

. Dizde bulunan bu kıkırdaklar çeşitli sebeplerle yırtılır, zedelenirse menisküs hastalığı oluşur.

menüsküs1


Menisküs hastalığında zararın nerede olduğu çok önemlidir. Kıkırdakların iç yapısında kan fazla dolaşmadığından bu noktada oluşan zedelenmeler çok geç iyileşir. Dış kısımlarda ise fazlaca kan damarı olduğundan iyileşme daha kolaydır. Menisküs sorunu olduğunda dizde ağrı ve şişlik görülür. Şişliğin inmesi için dize buz ile kompres yapmak, bacağın altına yastık koymak, az hareket etmek oldukça faydalıdır.

menüsküs2


Menisküsün çok problemli olmadığı anlaşılırsa, bandaj ve dizlik kullandırılır. Fizik tedavi uygulaması yapılır. Fizik tedavide, kaslar kuvvetlendirilerek dizlere destek verilir. Böylece menisküsün daha da ilerlemesi önlenmiş olur. Hasta ameliyat edilmeden menisküs kontrol altına alınarak tedavi yapılmış olur.

menüsküs3


Menisküs yırtığı çok derinse ve hasta fizik tedaviye rağmen ağrı ve şişlikten kurtulamazsa ameliyat yapılması gerekir. Ameliyatta yırtık dikilir ve iyileşme sürecine bırakılır. Bazende kıkırdak içi hasar varsa, hasarlı kısım çıkarılır, dokular korunmaya alınır. Bazende menisküsün tamamı çıkarılmak zorunda kalır. Bu durumda hastanın bacaklarında kireçlenme mutlaka görülür.

menüsküs4


 
Son 50 Yorum
  1. murat unal
  2. murat unal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.