Menu

Memeden süt gelmesi


Kadın vücudunda, beyindeki hipofiz bezi tarafından salgılanan ve süt oluşumun sağlayan hormona prolaktin hormonu denmektedir. Kan içindeki değeri, normal seviyelerde 10-25 ng/ml’dir. Prolaktin hormonu sadece süt üretmek değil, rahim zarı ve rahim iç tabakası içinde üretilmektedir. Vücutta etkisi farklı olan beş değişik prolaktin hormonu vardır. Üretilen sütün meme başına gelmesini sağlayan oksitosin adı verilen hormondur.

Kadın vücudunda değerinden fazla salgılanan prolaktin, zamansızca memeden süt gelmesine ve adet düzensizliğine neden olmaktadır. Prolaktin düzeyi ve kilinik testler birbirini tutmayabilir. Hastanın hormon dengesi çok düzgün görünürken, şikayetler veya hormon dengesi alt üst olabilir. Bazen prolaktini yüksek olması, hipofiz bezinde tümör belirtisi olabilir. Tümör oluşu varsa, şiddetli baş ağrıları ve görme bozuklukları olabilir. Bunun dışında olan nedenleri, östrojen fazlalığı, doğum kontrol hapı kullanımı, uzun süre emzirme, bazı ilaçların yan etkileri, beyin lezyonları, troid hormonu azlığı, hipofiz adenomu, myom olabilir. Bu hastalığa tanı, kan testleri ile koyulmaktadır. Bir ur oluşumu olup olmadığı için, bir beyin filmi çekilir. Tek sorun emzirmeye bağlı ise, bir tedavi uygulanmamaktadır. Basit bir ilaç tedavisi ile problemler çözülmektedir. Farklı değerlerin yüksek olması durumunda, hastaya ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi uygulamalarda yapılabilir. Kısırlık oluşan hastalarsa, ilaç tedavileri ile %80 oranında hamile kalır.

Gebeliğin 8. Haftasından itibaren, prolaktin düzeyleri kanda artmaya başlar ve zamanla en yüksek düzeye ulaşır. Prolaktin memenin büyümesini sağlar. Gebelik sırasında progesteron hormonu süt yapımını engeller. Doğum sonrası, progesteron ortadan kalktığından süt oluşumu başlar. Bu nedenle, doğumdan 74 saat sonrası süt gelebilir. Emzirmeyen annelerde, 1 hafta içinde kan düzeyinde normal noktalara döner. Gebelikte ayrıca, bebeğin akciğer gelişiminde yararlı olduğu düşünülen prolaktin, düşük tehlikesini de önlemektedir.
One Response
  1. Eda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.