Menu

Melengiç kahvesinin faydaları


menengic-1

Ülkemizde yetişen, oldukça sevilerek tüketilen ve aynı zamanda oldukça da faydalı bir ürün olan menengiç bitkisi çoğu bölgede kendiliğinden gelişmektedir. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinden, Akdeniz’in yüksek kesimlerinden ve İç Anadolu bölgesinden toplanan bu bitki köken olarak sakız ağacı kökeninden gelmektedir.

Elde edildiği bölgelerde “çedene”, “bıttım”, “çıtlık” ve “çitlenbik” gibi isimlerle anılan bu bitki, esasen fıstık ağaçlarının aşı görmemiş hali olarak da bilinmektedir.

Bu bitkinin meyveleri şekerleme yapımında, hamur işi yapımında ve çerez olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca baharat olarak çeşni görevi de gören bu besinin yağı çıkartıldığında “bıttım sabunu” isimli özel ve yararlı bir yağ elde edilmektedir.

Durum böyle olsa da, halk arasında en çok bu üründen “menengiç kahvesi” yapımında yararlanılmaktadır. Pek çok kahve dükkanında Türk kahvesi kadar çok satılan bir ürün olmasının ana unsuru, insan sağlığı açısından ciddi şekilde yararlı bir ürün olmasından kaynaklanmaktadır.

İçerisinde kafein bulunmaması da kendisi için çok büyük bir artı sağlarken; bununla birlikte demir, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, kalsiyum, E vitamini, B vitamini, selenyum ve çinko gibi örneklendirilebilecek pek çok faydalı içerikleri de barındırmaktadır.

Menengiç kahvesi tüketildiğinde bireylerin balgam sökülmesi konusunda rahatlık yaşayacağı ve daha rahat nefes alabildiklerinden, solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklarda çözüm etkili bir ürün olacağından, antiseptik alanda doğal bir etki göstereceğinden, böbreğinde kum olan kişilerin bu kumu dökmelerine yardımcı olacağından, midede var olan ağrıları dindireceğinden, ayak terlemesi sorununa doğal bir çözüm oluşturabileceğinden, ses tellerini yumuşatacağından, bünyede cinsel gücü arttırıcı etki göstereceğinden, kalp yetmezliği sorunlarına doğal bir çözüm ürünü olacağından ve midede var olan hastalık şikayetlerini dindireceğinden söz etmek mümkün hale gelmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.