Menu

Meksika’ya bir gezi


meksika baş

Meksika, Pasifik okyanusu ve Karaiyip denizi arasında, kuzeyde ABD, güneyde Guatemala ile komşu olan bir Orta Amerika ülkesidir.

Kültürü, yemekleri ve gezilecek yerleri ile harika bir yerdir. Bu nedenle biraz gezilecek yerleri ile ilgili bilgi vermek istedik ;

meksika1


Chichen Itza ; Bölge  Merida’nın yaklaşık 100 km. kadar doğusunda bulunmaktadır. Meksika’nın Merida bölgesi önemli bir Maya bölgesidir. Chiken Itza, Mayaların baş kenti gibi bir bölgedir. Bu bölge, Kukulcan isimli hükümdarın başkentidir. Piramit tapınak olan 9 katlı ve dört tarafı 91 basamak olan bina eski bir piramitin üstüne inşaa edilmiştir. Ünlü maya takvimi, 52 heykelli levhası ile burada görülebilir. Ayrıca, 83 metre uzunluğunda bir de top sahası bulunmaktadır. Bu top sahasının alt ve üst kısımlarında tapınaklar bulunmaktadır. Burada oynan oyun, duvarlara sabitlenen halkalardan topun geçirilmesi esasına dayanmaktadır. Azteklerin bu muhteşem baş kentini mutlaka gezin.

meksika2


Tula ; başkent Mexico City’den 80 km. uzaklıkta olan bir yerdir. Toltekler  MS.8. yüzyılda yaşamış bir göçebe halktır ve bu alanda yaşamışlardır. Toltekler Meksika’ya 200 yıl hükmetmişlerdir. Burada bulunan tapınaklar, Toltek damgaları gösterişli heykeller gerçekten görmeye değerdir. Ayrıca insan kurban edilen alanlar ile top sahaları tam bir Toltek tarzını anlatmaktadır.

meksika3


Meksika‘da yemek konusunda pek problem yaşamazsınız. Çünkü, Meksika yemekleri dünyaca meşhur hatta ülkemizde pek çok Meksika restorantları var. Meksikalılar acıya çok düşkün olduklarından yediğiniz her şey acılı olacaktır. Üzerinde Taksi yazmayan arabalara binmeyin ve taksiciler ile pazarlık etmeyi sakın unutmayın. Taksicilerin götürdüğü otel ve alışveriş merkezlerinden alış veriş yapmayın.

meksika5


Meksika‘ya ilk kez gidiyorsanız çok seveceksiniz. Şehir merkezinde yapılan metro çalışmaları arasında bile piramit bulunan bu ülke, Aztek ve Maya uygarlıklarının kalıntıları ve tarihi eserleri ile doludur. Üstelik denize girmeyi seviyorsanız, muhteşem bir okyanus ve ince kumu olan plajlar görkemlidir. Meksika’nın en gözde tatil yeri olan Cancun, Meksika’nın güneyinde bir kasabadır. Cancun yakınlarında olan Chitchen-Itza artı bir güzelliktir. Ayrıca Acapulco, Puerta Vallarta ve Los Cabos Meksika’nın diğer deniz tatili yapılacak yerleridir.

meksiko4


Meksika insanı, eğlenmeyi seven, misafirperver insanlar. Mariachi ya da Salsa denilen hareketli müzikler ve dansları mutlaka seyredin. Ayrıca, ünlü ressamlar olan Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera’nun doğduğu, yaşadığı evleri de gezebilirsiniz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.