Menu

Mekik Hareketleri


mekik-hareketleri

Mekik hareketleri

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kadın ve erkeklerin çok uzun yıllardan beri uyguladığı sabit egzersizlerden olan mekik; özellikle karın bölgesini şekillendirmek için yapılabilecek en uygun hareketlerden biridir. Mekik çekmek hem kaslı ve düz bir karın yapısına sahip olmanızı sağlayacağı gibi hem de kaslarınızı çalıştıracağı için daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Tabi bu noktada mekik hareketini doğru yapmanız ve hareketin inceliklerini bilmeniz çok önemlidir. Çünkü bu hareketi yanlış yaptığınız sürece isterseniz 5 ay mekik çekseniz dahi karnınızda bir kaslanma belirtisi ya da yağ yakımı belirtisi görülmeyecek, aksine vücudunuzu yersiz bir şekilde zorlamış olduğunuzdan dolayı bel ağrısı şikayetiyle baş başa kalacaksınızdır. Mekiğin insan vücuduna getirdiği en büyük artılardan beri, egzersizi sürekli tekrarladığınızda artık karın kaslarınız harekete göre şekillenmeye başladığı için hareketi yapma beceriniz artacak ve böylelikle tekrar sayınızı da arttırarak gün geçtikçe daha sıkı bir vücuda sahip olmanız mümkün olacaktır. Mekik çekerken dikkat etmeniz gereken ana hususlar şunlardır;

Öncelikle mekik çekeceğiniz zemin tamamen düz bir zemin olmalıdır.

Hareketi yaparken ayaklarınızın yere sabit olması gerektiğinden siz mekik çekmeye başladığınızda eğer etrafınızda size yardımcı olabilecek biri bulunuyorsa ondan bacaklarınızı yere sabitlemesini rica edebilirsiniz.

Mekik pozisyonunu alırken ayaklarınızı düz bir pozisyonda değil, dizlerinizden kırık bir pozisyonda tutmanız gerekmektedir. Çünkü böylelikle bel bölgenize mekik esnasında binen yükü azaltmış olursunuz.

Mekik hareketini tekrarlarken tekrarlarınızı hızlı hızlı yapmanız size bir şey kazandırmaz. Aksine mekiği normal hızda tekrarlayarak setlere ayırmak çok daha etkilidir.

Eğer ellerinizi göğsünüzde birleştirmek yerine başınızın altına koymayı tercih ediyorsanız, parmaklarınızı kenetlememeye özen gösterin.

dogru-mekik-cekme-metodlari

Mekiği tekrarlarken harekete bir değişiklik katıp sağa ya da sola dönmeniz hareketin kaslarınıza olan etkisini arttırmaz.

Mekik hareketini sıkı bir programla hiç aksatmadan düzgün pozisyonlarla yaparsanız, normal şartlara göre kaslarınız çok daha kısa süreler içerisinde şekillenmeye başlayacaktır.

Mekik hareketini yaparken kendi dayanma gücünüze göre hareket sayınızı ayırdığınız setler arasında en az 30 saniyelik aralıklar bırakmanız önerilmektedir.

En önemlisi asla karnınız tokken mekik çekmemeniz gerekliliğidir. Çünkü mekik hareketini karnınız doluyken yaparsanız hem karın kaslarınız için çok bir etkisi olmayacak hem de belinize ve midenize gereksiz baskı yapmış olacaksınız.

Mekiğin türleri nelerdir?

Dizler kırık mekik : Dizlerinizi kırarak sırt üzeri yere uzanın. Dilerseniz dizlerinizin arasına orta boy bir top sıkıştırıp bacaklarınızın sabit olmasını sağlayabilirsiniz. Ellerinizi göğsünüzde ya da başınızın arkasında kavuşturduktan sonra bacaklarınızı karnınıza doğru çekerken aynı zamanda baş ve omzunuzu da yukarıya kaldırın. 1 saniyelik bir süreçle bekledikten sonra bacaklarınızı ve üst vücut bölgenizi eski haline sokun. Bu hareketi dayanabildiğiniz noktaya kadar tekrarlayın.

Bacaklar dik mekik : Bacaklarınızı dümdüz uzatacak şekilde yere yatın. Ardından ellerinizi düz bir şekilde uzatarak kalçanızın altına sokun. Bacaklarınız düz bir şekilde bitişik dururken birleşik şeklini bozmadan havaya kaldırarak kalçanızın yerden kesildiğini hissettiğiniz noktaya kadar çıkartın. Tam bu noktadayken belinizi sağa çevirerek bacaklarınızı dizlerden kırarak indirin ve ilk başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi her tekrarladığınızda belinizi bir seferde sağa bir seferde sola çevirmeniz gerekmektedir.

Bacaklar dik çapraz mekik : Sırt üzeri yere yattıktan sonra bacaklarınızı çok aralık bırakmadan havaya kaldırın. Ellerinizi başınızın arkasına koyarak bacaklarınızı sabit tutmaya özen göstererek öncelikle sağ omzunuzu yerden kaldırıp yavaş bir şekilde sola dönün. Daha sonra yine ilk pozisyonunuza dönüp bu sefer sol omzunuzu yerden kaldırarak sağ tarafa dönün. Hareketi dayanabileceğiniz noktaya kadar tekrarlayabilirsiniz.

Mekik hareketlerinin en temel 3 türü bu şekilde yapılmaktadır. Anlattığımız bu hareketlerin daha kapsamlı olarak anlatıldığı videolar ise şu şekildedir;

 

 

 

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.