Menu

Mayanın sağlığımıza faydaları


maya baş

Şaşırtıcı şekilde mayanın faydaları saymakla bitmiyor.

Özellikle bağışıklık sistemini hızla güçlendirmesi nedeni ile doktorlar tarafından öneriliyor. Daha zinde ve enerjik ve karaciğerin düzgün çalışması için mayayı hayatınızdan çıkarmayın.

İşte, mayanın faydaları ;

maya2


Aminoasit, magnezyum, potasyum, krom, selenyum, fosfor ve bol B vitamini içeren maya her şeyi ile bir mucizedir. Hazmı kolaylaştırıyor, hücrelerin büyüme ve üremesine yardımcı oluyor bu nedenle özellikle sporculara öneriliyor.

Hamilelik döneminde vücut kendi depolarını hızla tüketir. Maya içinde bulunan folik asit nedeni ile anemiyi engelliyor ve plasentayı güçlendiriyor. Ceninde ki sinir hücrelerinin sağlıklı gelişmesini sağlıyor.  Yetişkinlerde günlük 3mg. kadar folik asit gerekirken, hamilelerde bu oran, 7.5 mg. kadar çıkıyor. Bu nedenle hamilelerden maya ve mayalı yiyecek tüketmeleri isteniyor.

maya3


Sodyum ve şeker maya içinde hiç olmadığından diyabet hastalarına önerilir. Maya içinde bulunan krom, kanda yağ ve şekeri dengeliyor. Yoğun stresli bir hayat yaşıyorsanız, içinde ki bol B vitamini yüzünden maya sizi rahatlatır. Sinir sistemini dengelerken, sinirsel uyarıların düzgün iletilmesini sağlar. Konsantrasyonu sağlar, fiziksel ve ruhsal düzenleme yapar.

Bağırsaklarda yararlı bakterilerin artmasını sağlar. Sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız maya eksilen tüm değerleri yerine veriyor. Ayrıca karaciğeri toksinlerden arındırıyor, karaciğer yağlanmasının önüne geçiyor. Kesintisiz çalışan karaciğerin fonksiyonlarını düzenliyor.

mayalı hamur


Mayanın içinde ki mineral ve vitaminler, cildin gereksinim duyduğu ihtiyaçlardır. Maya cilde inanılmaz etkilere sahiptir. Sivilce ve aknelere iyi gelir, fazla yağdan arındırır, saç dökülmesinin önüne geçer. Cildi nemlendirir, çatlamış el ve dudaklara iyi gelir.

Uzmanlar mayayı sadece hamur işlerinde kullanmak yerine sabah kahvaltıda, sütte eritilerek tüketilebileceğini söylüyor. Akşamları salatalara eklenerek, meyve suyu ile tüketilebilir. Antik çağlardan bu yana kullanılan mayayı hayatınızdan çıkarmayın ve kullanın.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.