Menu

Mavi Balina Özellikleri


mavi-balina-ozellikleri

Mavi balina nasıl bir hayvandır?

Mavi balina özellikleri anlatıldığında, ilk olarak bu canlının dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Okyanuslarda yaşamakta olan bu canlının ortalama olarak uzunluğundan 30 metre olarak bahsedilmekte, ağırlığından da 200 tona yaklaşan rakamları bulduğu şeklinde söz edilebilmektedir.

Mavi balina belgeselinde mavi balinaların dinazorlarla dahi kıyaslandığı görülmüş, bu görüntülerde dünya üzerinde yaşamış en büyük dinazora nazaran mavi balinaların daha büyük ve daha heybetli olduğu gözler önüne serilmiştir. Bu hayvan hakkında verilen ütopik değerlere bakıldığında; mavi balina hayvanının kalbinin bir araba büyüklüğünde olduğu, mavi balina dilinin ağırlığının bir filin ağırlığından daha fazla olduğu gibi durumlardan söz edilmektedir.

mavi-balina-nedir

Gök balina olarak da adlandırılan mavi balinanın bunun dışında kuyruğunun genişliğinin bir uçağın boyutlarında bir kanat yapısına sahip olduğunu, vücudundaki damarların içerisinde büyüklüğünden ve genişliğinden dolayı yüzülebileceğini söylemek bilim insanlarınca mümkün sayılmıştır.

Bu kadar devasa boyutlarda ve kilolarda olmasına rağmen, dünyadaki en hızlı hareket eden hayvanlardan biri mavi balinalardır. Mavi balinalar normal şartlarda 20 birim deniz mili civarında bir hızla yol kat edebilme imkanına sahiptir.

Mavi balinalar ne yemektedir?

Mavi balina cüssesinin aksine, çok küçük bir deniz ürünüyle beslenmektedir. Mavi balinalar sadece kabuklu bir deniz canlısı olan karideslerle beslenmektedir. Bu besleniş tabi ki yine ütopik boyutlarda olmakta; sürü halinde toplanmış karideslerin toplandığı bölge kırmızı bir renge büründüğünden balina onları kolaylıkla fark ederek aralarına dalar ve bir seferde 40.000.000 tane karides yiyebilmektedir.

mavi-balina-hayvani

Mavi balina hakkında ilginç bilgiler

Mavi balinaların tüm dünya okyanuslarında yaşayabilme olanaklarının bulunmasının yanında sadece Antartik Okyanusu’nda yaşayamadığı bildirilmiştir.

Mavi balina ömrü olarak 80 yıllık bir süreçten bahsedilmektedir.

Bu hayvanların avlanmalarına yasak ilk olarak 1966 yılında getirilmiştir.

Mavi balinaların yaşadıkları ortamlarda kendilerine tehdit oluşturabilecek tek unsur karşılarına katil balinaların çıkması durumudur.

Mavi balinaların devasa büyük ağızlarında hiç dişleri yoktur.

Dünya üzerinde son kalan mavi balina türü sayısının 5.000 civarında olduğu söylenmektedir.

mavi-balina-ve-yavrusu

Mavi balinanın vücut yapısına bakıldığında, baş kısmının U şekline benzediği görülür. Kafası vücuduna göre daha iri olan bu hayvanın baş kısmından vücuduna inildikçe bir incelme ve uzama söz konusu olmaktadır.

Mavi balina cins olarak topluluk halinde yaşayabilen bir tür değildir. Sadece çift dolaştıkları süreçler dişi mavi balinanın yavrusuyla beraber dolaştıkları süreçtir.

Mavi balinaların hamilelik süreçleri 12 ayı bulmaktadır. Üç yılda bir gebe kalan bu hayvanlar sadece tek yavru doğurabilmektedirler.

Mavi balinalar adı üzerinde mavi balina olarak adlandırılsa da bu hayvanların rengi tam olarak mavi değil, griye kaçan bir renk olmaktadır.

Bu hayvanların yüzgeçleri kuyruk yüzgeci, göğüs yüzgeci ve sırt yüzgeci olmak üzere üç farklı gruba ayrılmaktadır.

mavi-balina-hareketleri

Vücudunda iki adet soluk deliği bulunan balinaların buradaki delikleri dışarıdan gelen tehlikelere karşı korumalıdır. Bu soluk alıp verilen deliklerden soluk verilme esnasında oldukça şiddetli basınç çıktığından, bu basıncın etkisiyle yukarıya fışkıran su 12 metrelik bir mesafeyi bulabilmektedir.

Hayvanlar aleminde en güçlü sese sahip ikinci türler mavi balinalar olarak adlandırılmaktadır.

Yeni doğmuş olan bir bebek mavi balina 8 metrelik bir boya ve 3 tonluk bir ağırlığa sahip olmaktadır. Bununla birlikte yavru mavi balinaların sekiz ay boyunca anne sütü emdiği, günlük olarak 400 litrelik bir süt miktarı tükettiği ve bu süt tüketimini ancak 20 tonluk bir ağırlığa yaklaştığında bıraktığı bilinmektedir.

mavi-balina-nefes-verirken

Mavi balinaların beslenme koşullarında karides dışında krillerle de yapıldığı söylenmekte; bir mavi balinanın günlük olarak 4 ton gibi bir rakamla kril yiyebileceği de öğrenilmektedir.

Deniz altına dalan balinaların orada kalış süreleri en fazla 10 dakikadır. 10 dakikadan sonra su yüzüne çıkarak nefes alır ve isteklerine göre dalarak ya da dalmayarak yollarına devam edebilirler.

Cüsse olarak 150 ton ağırlığındaki bir balinanın sadece kalbinin 450 kilogram ağırlığına geleceği, vücudundaki aort damarında bir insanın emekleyerek gezebileceği ve dilinin üzerinde toplam 50 kişinin sıkışmadan ayakta durabileceği belirlenmiştir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.