Menu

Mate Çayının Faydaları Nelerdir ?


mate-cayinin-faydalari-nelerdir

Mate çayı nedir?

Mate, bir çay çeşidi olarak Güney Amerika’da yetiştirilmektedir. “Ilex Paraguayensis” adı verilen bir bitkinin yeşil renkli yapraklarından bu çay oluşturulmaktadır. İlk kullanımı çok eski dönemlere dayandırılmakta olan Mate çayı, ilk kez Güney Amerika’nın yerli halkı tarafından kullanılmış olup daha sonra Cizvit rahipleri tarafından sık sık tüketilmeye başlanan bu çay daha sonraları uyarıcı etkisinin keşfedilmesiyle birlikte günlük hayatta içilen normal kahvenin ya da çayın yerine içilebilen bir ürün olarak yerini almıştır. Güney Amerika kıtasının ilk yerli içeceği olan Mate çayı, hem çok iyi bir şifa kaynağı hem de bünyeyi son derece güçlendirici etkilere sahip olan bir çaydır. Yazının başında da değindiğimiz Mate çayının elde edildiği Ilex Paraguayensis bitkisi, en çok Paraguay şehrinde yetiştiğinden bu çayın bir diğer adı da “Paraguay çayı” olarak anılmaktadır. Mate çayı dünya genelinde obezite önleyici doğal bir ürün olarak revaçtadır. Çünkü bu çay insan metabolizmasına alındığı zaman vücudumuza giren besinlerin içeriğinde bulunan yağın emilmesine engel olmakta ve hali hazırda ortalıkta bulunan yağların hızlı bir şekilde yakılabilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında içeriğinde kafeinimsi özler bulunmasına karşın vücutta asla kafeinin yarattığı negatif etkilerden yaratmamaktadır. Üstelik bu çay hem çocuklar, hem gençler hem de yaşlılar tarafından tüketilebilmekte serbesttir. Mate çayının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi yüzünden özellikle metabolizması normalden daha yavaş çalışan bireyler için mutlaka içilmesi gereken içecekler arasında gösterilmektedir. Mate çayının tüm bu etkilerini gösterebilmesi için kullanım müddetiniz boyunca günde üç öğün şeklinde bu çaydan tüketmeniz gerekmektedir.

Mate çayının faydaları nelerdir?

Bünyedeki kaygı durumlarını en aza indirir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu çoğu vitamini barındırdığı için tam bir vitamin deposu özelliği taşımaktadır.

Kilo verme sürecinde bünyeye son derece yardımcı bir üründür.

Antioksidan etkisiyle vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Vücudu daha enerjik tutar ve canlılık sağlamaktadır.

Bağışıklılık sisteminin daha kuvvetli bir yapıda olmasını sağlar.

Kalp organını daha güçlü bir yapıda tutar.

Sinüs kısımlarını açarak kişiyi daha rahat hissettirir.

Depresyon tedavilerinde hafif dereceli depresyonlarda ve orta dereceli depresyonlarda doğal bir ürün olarak kullanılmaktadır.

Kaygı ve stres durumlarına düşülme ihtimalini en aza indirir.

İdrar söktürücü özelliğiyle tuvalet sorunu yaşayan kişiler için doğal bir çözüm ürünüdür.

Zihin açıcı etki yaratmaktadır.

Alerjik durumlarda vücudun gösterdiği reaksiyonları dindirmek adına kullanılır.

Vücutta oluşabilicek iltihapları önlemeye yardımcıdır.

Günlük işlerde ve gündelik yaşamda konsantrasyon konusunda daha aktif olmanıza yardımcı olur.

Mate çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Malzemeler

1 tatlı kaşığı miktarında kekik

1 tatlı kaşığı miktarında Mate yaprağı

1 tatlı kaşığı miktarında biberiye

2 tatlı kaşığı miktarında yeşil çay

1 tatlı kaşığı miktarında funda yaprağı

1 litre miktarında kaynamış su

Hazırlanışı

Elinizdeki 1 litrelik kaynamış suyun içerisine tüm malzemeleri ekledikten sonra suyu tekrar kaynatmadan sadece 20 dakikalık bir süre boyunca suyun içerisinde bitkilerin demlenmesini bekleyin. Sonrasında malzemeleri süzerek hazırladığınız içeceği isterseniz sıcak halde isterseniz soğuk halde tüketebilmeniz mümkündür. Eğer tadında biraz acılık hissederseniz daha rahat tüketebilmek adına içerisine limon da sıkıp yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak günde 3 kere içtiğiniz bu çayın ardından 3. günün sonunda belirgin olarak vücudunuzdan sıvı ve kilo kaybını fark etmeniz mümkündür.

Mate çayı malzemelerinin faydaları

Yeşil çay : Özellikle son yıllarda kullanım popülasyonu epey artan yeşil çayın toksin temizleyici özelliği sayesinde kullanıldıktan sonra vücuttaki zararlı toksinleri temizlediği ve böylelikle de sindirimin daha kolay gerçekleştiği bilinmektedir.

Mate yaprağı : Her yaştan insanın kullanımına açık olan mate yaprağından yapılan çay, özellikle kilo verdirici ve bünye temizleyici özelliğiyle daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

Funda yaprağı : Özellikle böbrekler üstünde etkili olan funda yaprağı, çay şeklinde kullanıldığında hem böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı hem de güzel bir idrar söktürücüdür. Bu özellikleri sayesinde de bünyede kilo verme sürecini hızlandırmaktadır.

Kekik : Halk arasında hem baharat olarak hem de çay malzemesi olarak kullanılabilen kekik, sindirim sistemini düzenleyerek vücuttan fazla suyun atılmasına bu sayede de kilo verme sürecinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Biberiye : Metabolizmada hazım işlemini çok daha kolay hale getiren biberiye bir yandan da yağ eritici etkenleriyle bünyede ideal kiloya ulaşmak için verilen çabaları kolaylaştırmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.