Menu

Masaj Nedir ? Faydaları Nelerdir ?


masaj-nedir-faydalari-nelerdir

Masaj nedir?

Bedensel rahatlama tekniklerinden biri olan masaj, tarihsel süreçte çok eski zamanlardan günümüze vazgeçilmez br terapi yolu olarak süregelmiştir. İlk kez masajın ortaya çıktığı süreçler M.Ö. 3000’li yıllata dayandırılmaktadır.

İlk masaj uygulamalarının Hindistan’da ve Çin’de yapıldığı söylenmektedir. Konu hakkında yapılan açıklamalar ise ilk kez Eski Yunan’da Yunan asıllı hekimler tarafından  yapılmıştır. O dönemde Eski Yunanların kullandıkları “massein” sözcüğü Türkçe olarak “yoğurma” anlamına gelmektedir.

Çünkü herkesçe bilindiği gibi masaj konusunun ana noktası yoğurma işleminden geçmektedir. O zamanlardan günümüze gelene kadar da masaj, hem günlük olarak rahatlama ve vücudu açma işlemleri için uygulanan bir sistem ya da belirli hastalıkların tedavi süreçlerinde yararlanılan ek bir tedavi sistemi olarak görülmektedir.

Masajın tarihsel gelişimi

Grek uygarlığı, Hintliler, Persler, Çinliler, Mısırlılar ve Grekler uzun yıllar toplum içerisinde masajdan yararlanmışlardır. Hatta Antik dönemlerde Ege bölgesindeki uygarlıklarda zeytinyağı kullanılarak güzel kokan otlarla birlikte pek çok çeşit masaj yağı yapılmaktaydı.

Eski Yunan döneminden devam ederek Roma İmparatorluğu döneminde de süregelen masaj alışkanlığı, özellikle spor müsabakalarında ve olimpiyat oyunlarında rakipleriyle kapışacak olan kişilere mutlaka uygulanmaktaydı.

Bunun yanında yine hazırlanan karışımlarla sporcular kapışmalarından önce rahatlatıcı etkisi bulunan masaj yağlarıyla ovulmaktalardı. Homeros’un yazdığı ünlü “Odessa” ve “İlyada” destanlarında da, bu destanlarda anlatılan kişilerin banyo yaptıktan sonra vücutlarını güzel yağlarla ovdukları belirtilmektedir.

Ülkemize bakıldığında ise masaj kültürü kendini daha çok “hamam kültürü” olarak göstermekte; masaj dahilinde yapılan germeler ve benzeri hareketler kadınların hamamda yaptıkları keseleme hareketlerine, darbeleme hareketlerine, bacak ya da kol germe hareketlerine benzetilerek uygulanmıştır. 21. yüzyılda ise artık masaj denilen durum tüm dünyaca tanınmakta ve tüm kültürlere uygun olarak kullanılmaktadır.

Masajın faydaları nelerdir?

İç organlara faydalıdır : Bir masaj türü olan medikal masajın cilde olduğu kadar iç organlara da etkisi çok büyüktür. Akciğerlerde oluşan mukus problemini çözmesinin yanında bir yandan da kalın bağırsaktaki hareketlilik durumunu arttırarak olası gaz problemlerini çözmekte büyük etki sağlamaktadır. Bu problemi çözmesiyle birlikte de karın bölgesinde var olan şişlikler yok edilmiş olunacak ve daha rahat sindirim yapılabilecektir.

Kan dolaşımını hızlandırır : Masajın uygulandığı bölgeye ve masajın yapıldığı stile bağlı olarak bazen tüm vücutta bazen de sadece uygulandığı bölgede vücut ısısının artışından kaynaklı olarak kan dolaşımı da hızlanmaktadır.

Hormonal denge sağlanır : Masajın yapılma şekline bağlı olarak  bölgeye uygulanan baskı neticesinde vücutta bazı hormonların salınımının artmasıyla birlikte hormonal denge masaj sayesinde oturtulmuş olur.

Cildi yumuşatmaktadır : Cilt üzerinde uygulanan masaj, deri altındaki kılcal damarları uyararak daha fazla genişlemelerini sağlamakta ve böylece dokuların daha fazla kan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Daha iyi kan dolaşımı yaşandığı taktirde otomatikman hücreler de daha iyi beslenebilmektedir.

Cildin yumuşama etkisini de masaj sayesinde ortaya çıkartılan yağ bezlerinin salgısını arttırarak gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında cildin elastik yapısını daha iyi noktaya getirme avantajı da bulunmaktadır.

Rahatlatıcı etkisi vardır : Masaj yapıldığı sırada vücutta doğal bir metabolizma ürünü olan endorfin salgılanır. Endorfin salgısı, vücuda dışarıdan alınacak morfinden çok daha etkili bir üründür.

Bu sebepten ötürü masaj yaptıran her kişide bir rahatlama ve bir gevşeme durumu peydah olmaktadır. Sadece fiziksel değil, psikolojik anlamda da vücudun rahatlamasından ötürü rahatlama sağlayabilen masaj durumu, hiç bir yan etkisi bulunmayan doğal bir terapi durumundadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.