Menu

Mars Nedir ?


mars-nedir

Mars nedir?

Güneş sisteminde bulunan ve Güneş’e yakın olan gezegenlerde 4. sırada yer alan gezegen Mars‘tır. İnce bir atmosfer yapısına sahip olan Mars, yer yapısı koşullarına bakıldığında aydaki gibi meteor kraterlerine ve dünyadaki gibi volkan, kutup, çöl. vb yüzey yapılarına sahipmiş gibi bir yapıya sahiptir. Dünyayla olan benzerliği geçirdiği mevsim dönemlerinde ve rotasyon periyodunda da ortaya çıkmaktadır. Güneş sisteminde bilinen en yüksek dağ Mars’ta yer alır. Bu dağın ismi Olimpos dağıdır. Bunun dışında güneş sisteminde bilinen en büyük kanyon da Mars’ta yer alır ve bu kanyonun ismi de Marineris Vadisi’dir. 2008’de yapılan araştırmalar sonucunda, Mars’ın kuzey bölgesinde devasa boyutlarsa bir meteor kraterinin olduğu söylenmektedir. Bu krater yapısına devasa denmesinin sebebi ölçümlerinin 8500 kilometre genişliğinde ve 10600 kilometre uzunluğunda olmasındandır. Bu krater de güneş sistemindeki en büyük meteor krateri sayılmaktadır. Hatta bu krater daha önce ayda keşfedilen kraterin boyutlarıyla karşılaştırılmış ve ayın güney kısmında yer alan Atkien Havzası’ndan dört kat daha büyük olduğu saptanmıştır. Mars’ın Deimos ve Phomos adı verilen iki ayrı da uydusu bulunmaktadır. Mars’ın güneşe olan uzaklığı yaklaşık olarak 208.228.248 mio kilometredir. 1 yılı kendi ekseninde 687 günde tamamlayan Mars, eksensel olarak dönmesini de 24 saat 37 dakikada tamamlamaktadır.

Marsla ilgili genel bilgiler

Mars’la ilgili yapılan ilk uzay araştırmaları, 1965 yıllarına dayanmaktadır. 1965’te Amerika Birleşik Devletleri, kendi uzay aracı olan Mariner 4’ü Mars’a fırlatmıştır. Ardından sırasıyla Mariner 6, Mariner 7, Mariner 9, Viking 1 ve Viking 2 isimli uzay araçları 1965-1975 yılları arasında Mars’a gönderilmişlerdir. Yakın tarihlerde Sovyetler de aynı araştırmaların içerisine girmiş, onlar da Mars 2, Mars 3, Mars 4, Mars 5 ve Mars 7 isimli uzay araçlarını uzaya göndermişler ancak bu uzay araçlarından sadece Mars 5 bir takım bilgiler kaydedip gönderebilmiştir. Sovyetlerin bu alanda biraz eksik kalmalarının sebebi; Amerika Birleşik Devletleri’nin tasarladığı uzay araçlarının Mars yüzeyine inmede koordinat olarak daha başarılı olması, fırlatma roketlerinin daha güçlü olması, Mars’ın yüzeyindeki kabuksal yapılanmaların ve buzlanma tabakalarının Amerika’nın ürettiği araçlar tarafında daha iyi incelenebilmesi ve Mars’ta bulunan atmosferik bileşimin analiz edilmesini sağlayan ultraviyole spektrometre kameralarının Amerika’nın ürettiği araçlarda bulunmasıdır.

mars-hakkinda-bilgiler

Bunun dışında Mars, genel olarak Dünya’ya benzemektedir. Kendisini oluşturan kütle ağırlık olarak demirden meydana gelir, bu demir yapısalı kendi atmosferine de toz halinde dağılır. Bu yüzden Mars’a teleskopla bakıldığı zaman Mars’ın dış yüzeyi kızıl renkte gözükmektedir. Mars’ın kendi çapı 6787 kilometredir ve bu değer bizim yaşadığımız gezegenin yarı değerlerindedir. Ekvator kısmındaki şişkinlik dünyaya göre biraz daha fazladır. Sahip olduğu çekim kuvveti genel yapısında dağınık ve basık bir dağılım göstermektedir. Mars’ın kütlesinin öz ağırlığı 3,96 gram / cm3’tür ve bu değer dünyanın özgül ağırlığından 5.52 gram/cm3 daha az bir değerdir. Mars’tan bir uydunun ayrılması gerekliliğini baz alırsak, bunun yaşanması için gereken hız limiti 11,19 km/saniye olarak belirlenmiştir. Bu değer dünyada ise 8 km/saniyedir. Mars’ın kendi dönüş hızının dışında Güneş etrafında da bir dönüş hızı vardır. Bu hız saniyelik olarak 24 kilometre değerlerinde ifade edilir. Dönüş hızının artması ya da yavaşlaması Güneş’e yaklaşmasıyla doğru orantılıdır. Güneş’e ne kadar yaklaşırsa dönüş hızı da aynı derecede artmaktadır. Ancak Dünya’yla kıyaslandığında, Dünya’ya göre Güneş’e karşı daha uzak bir mesafede kaldığından Dünya’nın dönüş hızına hiç bir zaman ulaşamaz ve doğal olarak her zaman Dünya’dan daha az dönüş hızına sahiptir. Dünya’nın yörünge içerisindeki dönüş hızı değeri 29,8 km/saniyedir. Mars’ın güneşe en uzak mesafesinin ölçümü 249.000.000 kilometre, en yakın mesafesi ise 206.000.000 kilometredir. Yörüngesinin dış merkezlilik değeri -0.093 olup Güneş etrafındaki bir tam turunu 689, 98’lik bir dünya günüyle hesaplamamız mümkündür. Mars, kendi ekseni etrafında tam turunu 24 saat 39 dakika 35 saniyede tamamlayabilmektedir. Ve gezegenler sisteminde Dünya’dan görülebilen Güneş, Ay ve Venüs’ten sonra dördüncü en parlak gök cismi olma özelliğini taşımaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.