Menu

Mantar ve kanser tedavisi


mantar baş

Mutfağımızın vazgeçilmezi olan mantarların, son yıllarda yapılan araştırmalarda çok faydalı olduğu anlaşıldı.

Güçlü bir antioksidan olan mantar, şeker, böbrek, yüksek kolesterol ve kansere iyi geliyor.

İşte, mantarın kansere faydaları ;

mantar1


Araştırmalar, mantarın antimikrobik olduğunu ortaya koymuştur. Kanserin her safhasında kullanılabileceği düşünülen mantar, tümöre giden kan damarlarını kapatarak tümörün güçlenmesini engelliyor. Özellikle kanserin yan etkisi olarak ortaya çıkan, anemi, bağışıklık sistemi düşmesi, kemik iliği sorunlarının önüne geçiyor. Kemoterapi ve radyoterapi uygulanan hastalarda yan etkilerin azalmasını sağlıyor.

Mantarların genetiğinde var olan biyoaktif moleküller, polisakkaritler bağışıklık sistemini hızla güçlendiriyor. İçinde bulunan hispolon kemoterapi ve radyoterapi etkilerini arttırıyor. Üstelik, ilaç tedavisine direnci olan kanser türlerinde mantar etkili oluyor.

mantar2


Kanseri engelleyen mantar türleri nelerdir?

Genus Agaricus Blazei mantarı ; tıpta ilaçlarda kullanılan mantar türüdür. Prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Lenf kanseri ve lösemide etkili bir mantardır.

Shııtake mantarı ; Lösemili hücrelerin büyümesini önlemektedir.

Corıolous Versıcolor mantarı ; Hindi kuyruk mantar olarak da bilinmektedir. Pek çok kanser türünde engelleycidir. Mide, bağırsak, kolon, akciğer, lösemi ve lenfomalar da tümörün yavaşlamasını sağlar. Son yıllarda özellikle meme kanserinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

mantar3


Mantar içinde bulunan bol miktarda kalsiyum, fosfor, potasyum minerali sayesinde kansızlığa ve kolesterole iyi gelmektedir. Ayrıca sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Mantar ile ilgili tek sıkıntı zehirli ve zehirsiz türleri arasında seçim yapmanın zorluğudur. Bu nedenle herkese kültür mantarı yenilmesi önerilir.

mantar4


Mantarın içinde bulunan B vitamini ve C vitamini sinir sistemini onarır. B vitamini gruplarının hepsi sinir sistemini yeniler ve onarır. Mantar yemenin en büyük faydalarından biride sinir sistemi üzerinde ki dengeyi sağlaması ve buna bağlı hastalıkları engellemesidir.
Son 50 Yorum
  1. dronkolog@bk.ru
  2. kapari@ascimurat.com
    • dronkolog@bk.ru

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.