Menu

Manik Depresif (Bipolar) Bozukluk Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?


Manik depresif (Bipolar) nedir?

”Manik depresiflik”, ”iki uçlu duygu-durum bozukluğu”, ”manik depresyon” ve ”manik atak” isimleriyle de bilinen ”bipolar bozukluk”, mental ve ruhsal bir rahatsızlıktır. Kişi, mani ve depresyon nöbetleri geçirir. Mani atakları genellikle hastanın aşırı eğlenceli, neşeli, enerjik, çok konuşkan, güçlü ve umursamaz olduğu dönemlere tekabül eder. Hasta tamamen yükseklerde uçmakta ve dünyadaki her şeyi süper iyi olarak görmektedir. Bu dönemler bir anda son bulup bunun tam tersi ruh halleri de yaşanmaya başlanabilir. Kafa karışıklığı; öfkeyi kontrol edememe, aşırı öfkelenme, her şeye aşırı sinirlilik, uyku problemleri, kişisel temizliğe önem vermeme, üzüntü, sürekli ağlama, enerji kaybı, haz kaybı ve hatta intiharı düşünmeye varana kadar olabilen süreçler yaşanır. Bu iki dönemin de belirtileri her hastada değişebildiğinden manik depresif hastalığının teşhis süresi zordur.

Kimler manik depresifliğe yakalanır?

Bu hastalık her ırktan insanda ortaya çıkabilir. Kadın ya erkek oranlaması yoktur, her cinsiyette çıkma durumu eşittir. Genellikle 15-24 yaş arası ergenlik çağlarında ortaya çıkar ve muhtemel olarak ömür boyu sürer. Her yüz kişiden bir ya da ikisi manik depresifliğe yakalanmaktadır. En sık olarak 20’li yaşlarda görülmektedir ve 65 yaşın üzerindeki kişilerde ya da küçük çocuklarda çok nadir olarak tespit edilebilmiştir. Hastalığın bir diğer özelliği de genetikle alakalı olmasıdır. Ailesinden birinde bipolar hastalığı olan bir kişinin bu hastalığa yakalanma oranı %8 iken, ailesinde bu hastalığa rastlanmamış kişilerin hastalığa yakalanma oranı %2’dir. Dünyada 60 milyon kişide manik depresiflik gözlemlenmişken, İstanbul’da da 100 bin manik depresif hastası saptanmıştır.

manik-depresif-bipolar-bozukluk-nedir-2

Manik depresif bozukluğun belirtileri nelerdir?

Manik hastanın bir mani, bir de depresif dönemleri vardır. Manik depresif hastası manik dönemindeyken şunlar meydana gelir;

Manik depresif hastası gayet neşeli olup şarkılar söyler, herkesle sosyal ilişkilerde bulunup son derece mutludur.

Mani döneminde iştah artar. Hasta aşırı derecede yemek yemeye başlar.

Kişi çok az (2-3 saatlik uykular) uyur ancak çok sağlıklı ve dinç uyanır.

Kişi hiç yorulmaz, bitmek bilmez bir enerjisi vardır.

Manik kişi kendisini çok güzel/çok yakışıklı ya da inanılmaz zeki olarak görür.

Mani döneminde cinsel istek tavan yapar.

Manik hasta sürekli hiç nefes almadan yüksek sesle konuşur.

Kişinin aklına durduramayacağı şekilde sürekli düşünceler doluşur ve bu düşünce akışını engelleyemez.

Kişi konuşurken konudan konuya da atladığı için tam olarak ne söylediği anlaşılmaz. Bunun dışında bu konuşmalarını telefonda da yapabileceği gibi çok yüklü telefon faturaları ödemek zorunda kalabilir.

Manik hastanın hafızası inanılmaz gelişir ve güçlenir.

Kişi çeşitli taşkınlıklar yapmaktan çekinmez, gerekli gördüğü yerde çok fazla para da harcayabilir.

Manik bir hastanın düşüncelerine ya da davranışlarına tavır aldığınızda sizce inanılmaz derecede sinirlenebilir.

 

manik-depresif-bipolar-bozukluk-nedir-3

Hastanın depresif döneminde de şu durumlar meydana gelir;

Hastada dikkat dağılmaları başlar.

Kişinin anlama, kavrama ve hatırlama algıları zayıflar.

Hasta çok fazla özgüven kaybı yaşamaya başlar. Kendini değersiz hisseder.

Hasta yüksek derecede gelecek kaygısı hissetmeye başlar.

Hasta bedensel halsizleşme ve iştah kaybı yaşar.

Kişi iyice içine kapanır ve sosyal ilişkilerini 0 seviyesine indirir.

Sürekli uyku problemleri yaşamaya başlar

Dış dünyaya karşı bütün ilgisini ve sevgisini kaybeder.

Cinsel isteksizlik yaşar ve öz bakımından vazgeçer.

En son olarak kendine zarar vermeyi ya da intihar etmeyi düşünür.

manik-depresif-bipolar-bozukluk-nedir-4

Bipolar bozuklukta tedavi süreci nasıldır?

Manik depresifliğin 2 aşamalı tedavisi bulunmaktır. İlk aşamada hastalığın belirtilerinin başladığı andan itibaren tüm bu belirtileri yatıştırıp tedavi etmek amaçlanır. Tedavi süreci hastanede yatarak tedavi kapsamında da olabilir. Hastanın bir hastanede yatması hem hastalığının iyileşme süreci için hem de hasta yakınları için daha avantaj sağlayacaktır. İntihar riskine karşı hastanede kalıyor olması bir önlem olacak ve hastalığının tanılarının doktor kontrollerinde netleştirilmesi fayda sağlayacaktır. Hasta hastanede yattığı dönem mani dönemindeyse daha sakin davranması sağlanacak, depresyon dönemindeyse ona moral ve destek verecek tedaviler uygulanacaktır. Bu dönemlerde hastalık için belirlenmiş ilaçlarla doktor kontrolünde ve gerekli görülmesi durumunda tedavi uygulanır. Bazı durumlarda hastaların ilaç tedavisine yanıt vermemesi, ilaçların yan etkilerinin hastalarda ağır görülmesi sebebiyle tedavi sürecine ilaçlarla devam edilememesi gibi sebeplerden dolayı EKT tedavisi uygulanması kaçınılmaz olmuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.