Menu

Makattan kan gelmesi neden olur?


kabızlık

Genellikle büyük bir sorun olarak algılanabilen makatta kan görülmesi durumu eğer sürekli ise bunun birçok sebebi vardır ancak bazen kendi kendine bile geçebilen ve olağan bir durum olarak görülür.

Tuvalet kağıdında kan görülmesi, dışkıda kırmızı çatlak veya damarımsı dokular görülmesi, tuvalette pembe sıvı görülmesi, kanlı ishal, dışkıda kan veya çok koyu renkte aşırı kokulu dışkılama gibi problemler en sık görülenlerdir.

Tuvalette veya dışkıda kan görülmesi durumunun genelde iki sebebi vardır: hemoroid ve anal fisür (çatlak). İki problem de kolaylıkla çözülebilmektedir.

Makattan neden kan gelir?

1. Kolonlara dikkat

Eğer aile geçmişinizde kolon kanseri varsa ve 3o yaş üzerindeyseniz yapılması gereken ilk işlem kolonoskopidir. Bu kısa süren genelde acısız geçen bir işlemdir. Eğer kanamaya bir polip sebep oluyorsa bunun daha da büyümeden alınabilir.

Diğer yandan, eğer ailede kolon kanserine dair bir geçmiş yoksa ve 30 yaşın altındaysanız hemen kolonoskopi önerilmez.

Genellikle katı bir dışkı, kanamaya ya da acıya sebep olabildiğinden durum öncelikle anal fisür yani makatta bir çatlak ya da yırtık olarak düşülmektedir. Kronik kabız, uzun süren ishal, anal ilişki veya buranın gerilmesi anal yırtığa veya çatlağa sebebiyet verebilir.

2. Hemoroid veya anal fisür görülebilir

Anal kanama eğer acısızca ve ağır bir şeyin kaldırılmasından sonra, uzun bir yolculuktan sonra, hamilelikten sonra veya kabızlıktan sonra yaşanmışsa içten bir hemoroid olabilir. İçten hemoroid yaşıyorsanız dıştan da yaşamanız olasıdır. İçteki hemoroid kanama yapar ve acısız olurken; dıştaki hemoroid kaşınır, şişer ve acı verebilir.

Anüsteki damarlara sürekli olarak baskı uygulayan her durumdan sonra içten hemoroid oluşabilmektedir. Zamanla büyürler ve katı dışkılama sonrasında buralardan geçerken kanamaya sebep olabilir.

Doktorunuzun vereceği ilaçlar ve bol miktarda su içmek bu gibi anal fisürleri ve hemoroidi temizleyebilmektedir.

3. Devam ettiği takdirde bazı rahatsızlıkların habercisi

Eğer lifli gıdalar yemenize ve çok su içmenize rağmen makattaki kanama devam ederse veya kanama için gördüğünüz bir sebep yok ise doktora görünmeniz gerekmektedir.

Doktorunuzun karar verdiği şekilde testler yapılıp sorun belirlenir, genelde görülen rahatsızlıklar iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları olabilmektedir.

Nasıl geçer?

Alışkanlıklarınızı değiştirin:

Durumunuz iyileştiğinde bağırsaklarınıza dair alışkanlıkları değiştirmemeniz halinde hemoroidler ve fisürler geri gelebilir, hatta ameliyat olmuş olsanız bile.

Bu yüzden rahatsızlık sonrasında dikkat etmeniz gereken hususları doktorunuza danışmanız gerekir.

Bol su içmek, kabız yapan gıdalardan kaçınmak ve uzun süre makattaki kaslara veya dokulara zarar verebilecek durumlardan kaçınmanız durumun bir daha tekrarlanmamasına yardımcı olur.

Kaynakça: 

health.clevelandclinic.org
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.