Menu

Magnezyum eksikliği, Magnezyum fazlalığı


magnezyum

Magnezyum eksikliği, Magnezyum fazlalığı

Magnezyum vücudumuz için en önemli minerallerden biridir. Vücudumuzda hayati kimyasal değişimlerin %70’inde magnezyum kullanılır. İskelet sisteminin ve kas sistemimizin düzgün çalışması, kalp ritmimizde ve sinir sistemiz de magnezyum baş rol oynar.

Magnezyum eksikliği

Eğer vücudunuzda magnezyum azaldıysa sinirli olursunuz ve depresyona bile girebilirsiniz.  İştah da azalma, kaslarda oluşan kramplar, kalp ritim bozuklukları, soluk beniz, uyuşukluk hali gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta kalp spazmı gibi hastalıklar sıklıkla görülebilir.

Magnezyum fazlalığı

Magnezyum fazlalığında, zihinde bulanıklık hali, mide bulantıları, iştahsızlık, ishal, soluk alıp vermede güçlük, kan basıncı düşüklüğü, kalp ritmi bozulması yaşanır. Genelde yaşlı hastalarda sıklıkla görülen bir durumdur. Çünkü, yaşlılarda böbrek fonksiyonları yavaşlayınca yeterince magnezyum atılamaz ve vücutta birikmeye başlar.

Magnezyum nasıl alınır

Doğal kaynak suları, denizler ve yeşil sebzelerde bol magnezyum bulunur. Daha fazla verim almak için bol gübre atılan topraklarda yetişen sebzelerde magnezyum azalmaktadır. Arıtma suyundan su içmek magnezyum alımını yavaşlatır. Bu nedenle doğal kaynak sularını tercih etmek hem de 2 ayda bir suyu değiştirmek gerekir. Yeşil sebzelerden özellikle ıspanak, kuru yemişler, muz, avakado, kakao, balıklar magnezyum açısından zengindir. Genelde satın aldığımız ve işlenmiş bütün ürünlerde magnezyum yok denecek kadar azdır.

Magnezyum kan basıncımız için çok önemlidir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeren beslenme uygulayanların kan basıncı dengeye girmektedir. Kalp krizi ve felç gibi hastalıklar magnezyum eksikliği ile ortaya çıkmaktadır.  Yapılan araştırmalarda magnezyum takviyesi alan kişilerde kalp krizi ve felç olma olasılığının düştüğü gözlemlenmiştir. Özetle magnezyum minerali, kalp krizini, böbrek taşı oluşumunu, adet öncesi şişkinlik ve ağrıları, gebelikte tansiyonu düşürmede, kabızlık tedavisinde engelleyicidir.Erkeklerde 350 mg., kadınlarda 300 mg. , hamilelerde 450 -600 mg. arasında kullanılır. Özellikle kalsiyum ve fosfor alındığında yanında mutlaka magnezyum alınmalıdır.
One Response
  1. AsLı Depirmenci

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.