Menu

Mağaralarda yaşayan ilginç hayvanlar


yer altında yaşayan hayvanlar

Yer altında yaşayan hayvanlar yer üstünde yaşayanlardan çok farklıdır. Mağaralarda yaşayan pek çok hayvan, çok nadir ve o ortama göre evrimini değiştirmiştir.

Karanlıkta yaşayan ve gelişimini ona göre yapan hayvanlardan size bir liste derledik.

İşte, mağaralarda yaşayan ilginç hayvanlar ;

olm


Olm ;

Bir ejderhaya benzetilen bu hayvan, mağaraların derinliklerinde yaşar. Gözleri yoktur ve beyaz renk bir deriye sahiptir. 18. Yüzyılda keşfedilen bu hayvan, bebek ejderha olarak anılmıştır. Bu hayvanlar, karanlık ve içinde su olan mağaralarda yaşamaktadır. Hepsi küçük boylarda olmasına rağmen az miktarda büyüklerine de rastlanmaktadır.

pseudoscorpion


Pseudoscorpion ;

Örümcek ile akrep arasında kabul edilen bir hayvandır. Fakat, soyunun örümceklerden geldiği düşünülüyor. Mağaralar dışında hiçbir yerde yaşamamaktadırlar. Son yıllarda bu türün zehirli olanları da keşfedilmiştir. Zehirli olanları granit mağaralarında bulunmuştur.

mağara kurt örümceği


Kurt Örümceği ;

Kauai Hawaii adasında bulunan lav mağaralarında yaşayan bir hayvandır. Dünya üzerinde başka hiçbir yerde yaşamamaktadır. Şimdiye kadar sadece 30 tanesine rastlanmıştır. Büyük gözleri vardır fakat karanlıkta görmesi için gözlerin yapısı farklıdır.

cavesnail


Creek Cavesnail ;

Mağaralarda bulunan kayaların altında yaşayan bir hayvandır. Dünyada sadece güney Missouri bölgesinde yaşamaktadırlar. Yaklaşık 40 adetine şimdiye kadar rastlanmıştır. Bu hayvanın suculdur. Kaya altında bulunan nem ve su kaynaklarına evini yapmaktadır.

mağara böceği


Mağara böceği ;

Mağaralarda bulunan diğer hayvanların ölüleri ile beslenen bir böcek türüdür. Dünyanın en ilginç böcek türüdür. Son yıllarda keşfedilmiştir. Hayvanın başlıca özelliği avını yemeğe başlamadan önce canlı olup olmadığını anlamak için ısırması ve kanı koklamasıdır. Bu nedenle, insanları da ısırmaktadır.

kör selamender


Teksas kör semenderi ;

Sadece Teksas’da olan yer altı mağaralarında yaşamaktadır. 1895 yılında 58 metrelik bir kuyudan su çekildiğinde su ile birlikte yeryüzüne çıkan ve keşfedilen bir hayvandır. Dünyanın başka hiçbir yerinde bu hayvana rastlanmamıştır. Karanlık yaşama adapte olmak için gözleri kaybolmuştur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.