Menu

Lokman Hekim Kimdir ? ne zaman dogdu hayatı


lokman-hekim-kimdir

Lokman Hekim hakkında söylenen rivayetler, kendisinin çok eskiden var olmuş bir tıp alimi olduğu hakkındadır. Hazret-i Davud döneminde yaşadığı söylenen Lokman Hekim’in aynı zamanda Davud’un vezirliği görevinde bulunduğu da söylentiler arasındadır.

Kendi birikiminin çoğunu Hz. Davud’un kendisiyle paylaştığı bilgilerden edinen Lokman Hekim’in Kuran-ı Kerim’de de ismi geçmekte ve hem kendi adına verdiği nasihatların hem de oğlu adına verdiği nasihatların Kuran-ı Kerim’de var olduğu okunduğunda gözlenebilmektedir. Birebir kendi isminin verildiği sure de bulunmaktadır.

 

Lokman Hekim’in doğduğu tarihe veya kendi karakteristik özelliklerine değinilen kesin bilgiler bulunamamıştır. Sadece sıklıkla ortaya atılan rivayetler doğrultusunda, babasının ismi Baura olduğu ve babasının Hz. Eyyüb’ün teyze oğlu olduğu söylenmektedir. Bazı kaynaklarda da Lokman’ın İsrailoğulları’nın kadılığını yaptığı; Eyle bölgesinde yaşayıp Eyle bölgesinde ölen bir isim olduğu rivayet edilmektedir.

Yetişkinlik dönemlerinde kendisinin marangozluk ve terzilik gibi mesleklerle de uğraştığı söylenir. Yaşadığı halk arasında hem giyilen kıyafetlerin hem de kullanılan ev aletlerinin Lokman Hekim tarafından yapıldığı söylenir. Dış görüntü açısından da Lokman’ın siyah tenli, yassı burunlu, kalıplı ve kalın dudaklı bir erkek olduğu anlatılmaktadır.

Kendisinin tarih sayfalarına geçmesine sebep olan asıl olay ise, söylenenlere göre Lokman Hekim’in ölümsüzlük iksirini bulduğu ancak bu iksiri de formülü de bir şekilde kaybetmesidir. Bu kayıp olayları çoğu kaynakta birbirinden farklı olarak anlatılsa da, en sık tekrarlanan kayıp olayları şu üç olay çerçevesinde toplanır;

Öncelikle bu formülün kaybolmasının nedenlerinden biri olarak, Lokman Hekim’in bu keşfi yaptıktan sonra keşfettiği şeyi bir şişeye koyarak yola çıkması ve yolda bir köprünün üzerinden geçerken şişeyi derenin içine düşürüp gözden kaybetmesidir.

Bir diğer söylentiye göre de ölümsüzlük için formülü bulan Lokman Hekim’in bu formülün değerlerini eline yazmış, yağmurda dışarı çıkınca bu formül de elinden yağmurdan ötürü silinmiştir. Konuyla ilgili son iddia ise Allah-u Teala’nın Lokman Hekim’in bu formülü bulmasının ardından Cebrail’i görevlendirerek bu formülü yok etmesi için emir vermesi ve formülün bir anda ortadan kaybolmasıdır.

Konuyla alakalı anlatılan “kıssadan hisse” minvalinde bir hikaye ise, Lokman Hekim ve Davud Peygamber arasında geçen bir durumdur. Anlatılanlara göre Davud Peygamber, Lokman’dan bir koyun kurban ederek o koyunun yenebilecek en iyi bölgelerinden iki adet et parçası göndermesini rica eder.

Ertesi gün Lokman Hekim Davud Peygamber’e kestiği koyunun dilini ve kalbini getirmiştir. Konuyu bu şekilde kapatan ikili, bir süre sonra Davud Peygamber’in Lokman Hekim’den yine bir koyun kurban etmesini ancak bu sefer de hayvanın en kötü bölgelerinden iki adet et istediğini söylemesiyle karşılıklı gelirler.

Ertesi gün olduğunda bu sefer Lokman Hekim hayvanın yine dilini ve kalbini Hazreti Davud’a sunar. Davud Lokman’a bunu sorduğunda “İyilik için kullanıldığında hem dilden hem de kalpten daha etkili bir şey olmadığı gibi kötülük için kullanıldığında da hem dilden hem de kalpten daha kötü etkili bir şey bulunmamaktadır.” cevabını vermiştir.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Nehirrrrrrrrrr
 3. Anonim
 4. vedatbaki
 5. Çiçek
  • ALİ EREN
 6. batıhan
 7. Utku Barın
  • Anonim
 8. boran
 9. gamze
 10. gamze
 11. gamze
  • atilla
 12. Karşıyakalı Gamze
 13. elif nur
 14. Ömer Demir
 15. Halil İbrahim Alparslan
 16. Ugur Aktaş
 17. Ugur Aktaş
 18. Özge Saygı
 19. Mucessem Ucar
 20. Yusuf EmRe Taş
 21. osman
 22. imran
 23. aleyna
 24. gamze
 25. ezgi
 26. oğuzhan
 27. Yusuf
 28. ferhat
 29. SıRMa
 30. sekm
 31. irem ivgen
 32. furkan
 33. bilal
 34. busra
  • esra
 35. bırak yha
 36. salih
 37. alpay
 38. yaren
 39. yaren
 40. furkan
 41. nur
 42. muzaffer
 43. meliş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.