Menu

Limon yağının faydaları


İşte limon yağının faydaları:

1) Limon yağı cilde iyi gelir

Limon yağı, ciltteki ölü deriyi temizlemek için oldukça etkili bir maddedir. Limon yağının sıkılaştırıcı ve arındırıcı etkisi bulunmaktadır ve ciltteki sarkmaları onararak, ciltteki yorgun görünümü engeller. Limon yağının ayrıca antiseptik etkisi de bulunmaktadır ve bu etkisiyle akne ve sivilce gibi çeşitli cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Öte yandan ciltteki fazla yağ probleminde kurtulmak isteyenler için de iyi bir çözüm yoludur.

2) Limon yağı stresi önler

Limon yağı yatıştırıcı bir maddedir ve bu sebeple zihinsel yorgunluğun, halsizliğin, baş dönmesinin, endişenin ve gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur. Limon yağının kişide olumlu hisler uyandırarak zihni ferahlatma etkisi de bulunur, olumsuz düşünceleri uzaklaştırır. Ayrıca limon yağı solumanın konsantrasyonu ve dikkati artırdığı düşünülmektedir. Bu etkisinden dolayı limon yağı oda parfümü olarak ofislerde kullanılarak işçilerin verimini artırabilir.

3) Limon yağı bağışıklığı güçlendirir

Limon yağında haliyle yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır ki bu da bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. Öte yandan vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikleyerek hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır. Limon yağı ayrıca vücuttaki kan dolaşımını da düzenlemektedir.

limon4

4) Limon yağı astıma iyi gelir

Limon yağının astım üzerinde iyileştirici bir etkisinin olduğuna inanılmaktadır. Limon aromasının solunduğu takdirde burun kanalları ve sinüsleri temizleyerek, daha kaliteli nefes almaya ve temiz havanın vücuda ulaşmasına yardımcı olduğu düşünüldüğünden astım hastalarına iyi geldiği düşünülür.

5) Limon yağı uykuyu düzenler

Limon yağı rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi sayesinde uykusuzluğa iyi gelir ve rahat bir uyku çekmeye yardımcıdır, bu sebeple insomnia hastalarına tavsiye edilmektedir.

6) Limon yağı mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Limon yağı gaz giderici bir maddedir ve hazımsızlık, mide asidi, mide fesadı ve mide krampları gibi çeşitli mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.

7) Limon yağı saçlara iyi gelir

Limon yağı saç toniği olarak da son derece etkilidir. Birçok insan limon yağını güçlü, sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmak için tercih etmektedir. Ayrıca limon yağının kepeğe iyi geldiği de bilinir.

8) Limon yağı zayıflamaya yardımcıdır

Limon yağı ve limon suyu tokluk hissi vererek iştahı bastırır ve daha fazla yemek yemenizin önüne geçebilir.

9) Limon yağı ateşi düşürür

Limon yağı ateş, tifo, sıtma gibi enfeksiyon kaynaklı durumlara karşı da etkilidir.

10) Limon yağı temizleyici olarak kullanılabilir

Limon iyi bir temizleyicidir, vücudu, metal yüzeyleri, tabakları ve kıyafetleri temizlemekte etkili bir maddedir. Ayrıca dezenfektan etkisi de bulunduğundan yüzey temizleyici olarak sıklıkla kullanılmaktadır ve mutfak ürünlerinde yerini almaktadır.

11) Limon yağı parfüm olarak kullanılabilir

Limon yağı ferahlatıcı bir aromaya sahiptir ve parfüm ile oda spreyleri için müthiş bir malzemedir. Ayrıca birçok kokulu mumda da limon yağı kullanılmaktadır.

12) Limon yağı sabunlarda ve kozmetik ürünlerde kullanılabilir

Limon suyu ve limon yağı sabunlarda, yüz temizleme jellerine ve birçok cilt bakım kozmetik ürünlerinde antiseptik işlevinden dolayı sıklıkla kullanılır.

13) Limon yağı aromaterapide kullanılır

Limon yağı, lavanta yağı, gül yağı, çay ağacı yağı gibi yağlar bir araya getirilerek aromaterapide iyileştirici etkileriyle kullanılmaktadır.

Limon yağı cildi beyazlatır mı?

Limon yağının içinde limonene adı verilen güçlü bir madde bulunmaktadır. Bu madde limona aromasını veren maddedir. Limonene maddesinin cilt rengini açıcı ve koyu lekelerle vücuttaki renk düzensizliklerini tedavi edici etkisi bulunaktadır. Limon yağı bu sebeple cildi rengini açarak lekelerin renginin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Limon yağı ayrıca sitrik asit ve diğer meyve asitleri açısından da oldukça zengindir ve bu asitlerin cilt beyazlatma, cilt tonunu eşitleme etkileri bulunur. Bu asitler cildi nazikçe soyarak cildin yenilenmesini ve ölü derinin atılmasını sağlarlar, böylece koyu ölü deri giderek yerine daha parlak ve açık renkli bir deri gelir.

Limon yağı zayıflatır mı?

Limon yağında bulunan limonene maddesi vücutta yağ çözücü bir etki göstermektedir. Bir bardak suya iki damla limon yağı damlatarak günde bu şekilde üç bardak su içtiğinizde metabolizmanız hızlanır ve yağ yakımı oranınız artar. Ancak bu her kişide geçerli olmayabilir.

limon baş

Limon yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Limon yağının içerisinde limon suyunda bulunan tüm bileşenler bulunmaktadır, limon suyu ise yara izlerinin soldurulmasında oldukça etkilidir. Limon yağındaki C vitamini oranı yüksektir ve bu da kolajen üretiminin tetiklenmesiyle cildin pürüzsüz ve kusursuz bir görünüm kazanmasına, kusurların giderilmesine, yeni cilt hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur.

Limon yağının cilt sıkılaştırıcı etkisi vardır ve cildi gererek cilt tonunu iyileştirir. Eğer akne lekeleriniz varsa, limon yağı anti bakteriyel içeriği ile bakteriyi öldürür ve yeni akne oluşumunu engelleyerek akne izlerinin iyileşmesine imkan tanır.

4-5 damla limon yağını çeyrek çay kaşığı hindistancevizi yağı, zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırıp pamuklu çubuk yardımıyla cilt lekelerinin olduğu kısma sürebilirsiniz. 30 dakika boyunca yüzünüzde bekletip ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak kurulayabilirsiniz. Bu işlemi her gün tekrar ettiğinizde izlerin yok olduğunu ya da iz görünümünün hafiflediğini göreceksiniz.

Limon yağı fiyatı

Limon yağını farklı miktarlarda satın almak mümkündür. İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz gibi aktarlarda da bulabileceğiniz bir üründür. 10 ml limon yağının fiyatı 8 lira civarından başlamaktadır ve 40 liraya kadar değişik fiyatlarla karşınıza çıkabilir.

Limon yağı yapımı (evde)

limon1

1) Cam bir kase alın ve kasenin yarısını dolduracak şekilde limon kabuğu rendeleyin.

2) Kasenin yarısı limon kabuğu ile dolduktan sonra geri kalan kısmını zeytinyağı ile doldurun.

3) Karışımı bir kavanoza aktararak bol güneş alan bir yere (örneğin pencere pervazı) koyun.

4) Kavanozu birkaç gün burada bırakın ancak kavanozu günde birkaç kez çalkalayın.

5) Daha sonra karışımı bir süzgeçten geçirin ve başka bir kaseye aktarın. Kasedeki limon yağını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

6) Limon yağınızı oda sıcaklığında, hava geçirmeyen bir şişede saklayabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.themiracleofessentialoils.com/the-best-essential-oil-for-skin-lightening/

http://www.naturallivingideas.com/essential-oils-for-scars/

https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/health-benefits-of-lemon-oil.html

https://www.leaf.tv/articles/how-to-make-lemon-oil-at-home/
Son 50 Yorum
  1. ibrahim.
  2. salim kır
  3. Nesli
  4. Anonim
  5. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.