Menu

LDH Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?


LDH nedir?

LDH (laktat dehidrogenaz) vücuda enerji sağlayan bir enzimdir. LDH, vücudumuzda karaciğer, kalp, pankreas, böbrekler, iskelet kasları, lenf bezleri ve kan hücreleri dahil bir çok organ ve doku içerisinde bulunur.

Bir hastalık ya da alınan bir darbe hücrelerinize hasar verdiği zaman LDH kan dolaşımına salınır, böylece kandaki LDH seviyesi yükselir.

Kandaki çok yüksek seviyelerde LDH akut ya da kronik hücre zedelenmesine işaret eder ama yine de kesin sonuç için başka testler de yapılmalıdır.

Anormal düşük LDH sayımı çok nadiren görülür ve genelde tehlikeli olarak düşünülmez. Genellikle LDH oranı için kana bakılırken doktorunuz bazen idrarınıza ya da beyin omurilik sıvısına da bakabilir.

Beş farklı LDH izoenzimi bulunur, yapıları gereğince sınıflara ayrılırlar. Bu izoenzimler LDH-1, LDH-2, LDH-3, LDH-4 ve LDH-5 olarak adlandırılır. Farklı izoenzim tipleri farklı vücut dokularında bulunurlar. LDH-1 ve LDH-2 genellikle kalpte ve kırmızı kan hücrelerinde bulunurken LDH-3 lenf bezlerinde, akciğerlerde, pankrasta ve trombositte bulunur.

LDH-4 ve LDH-5 ise karaciğer ve iskelet kaslarında görülürler. Eğer LDH seviyeniz yüksek çıkmışsa doktor ALT, AST ya da ALP testleri de isteyebilir. Bu testler de yüksek olan LDH izoenzimlerinin nerede ve hangi organlarda olduğunu, sonuç olarak hangi organlarınızda hasar olduğunu bulmaya yardımcı olur.

Kanda normal LDH seviyeleri;

  • Yenidoğanlar için – 160-450 U/L
  • Bebekler için – 100-250 U/L
  • Çocuklar için – 60-170 U/LKan testi
  • Yetişkinler için – 100-190 U/L

olarak kabul edilmektedir.

Beyin omurilik sıvısında normal LDH seviyeleri ise;

  • Yeni doğanlar için 70 U/L ya da daha altı
  • Yetişkinler için 40 U/L ya da daha altı

olarak belirlenmiştir.

Beyin omurilik sıvısında yüksek miktarda LDH çıkması merkezi sinir sisteminde bir enfeksiyon ya da iltihap olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda bakteriyel menenjit gibi beyni ya da omur iliğini etkileyen bir hastalığın olduğuna da işaret eder.

LDH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kandaki LDH yüksekliğinin sebepleri arasında kan akışında problem, lenfoma, felç, belli başlı kanserler, kalp krizi, hemolitik anemi, enfeksiyöz mononükleoz (öpücük hastalığı),hepatit gibi karaciğer hastalıkları, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan akciğer/karaciğer hastalıkları, kas zedelenmeleri, musküler distrofi, doku ölümü, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, kan zehirlenmesi, ağır fiziksel aktiviteler, pankreas iltihabı, kan hastalıkları, tiroid bezinde problem ya da septik şok gösterilebilir.

Yüksek seviyelerde LDH, her zaman bir sorun olduğunu gösteriyor diye bir kural olmamasına karşın, genellikle kişide belli dokularda problem olduğunu gösterir. Eğer birden fazla LDH türü bulunuyorsa birden fazla dokuda sorun var demektir. Örneğin Tüberküloz geçiren bir hastada kalp krizi de olabilir.

LDH Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

LDH değerlerinin düşük olmasının sebebi belli bir hastalık yüzünden olmayabilir, genetik olarak düşük LDH seviyesi olan insanlar vardır. LDH azlığı vücuda enerji sağlanmasını etkiler,ancak çok nadir görülür.

İnsanlarda iki tip genetik mutasyon yüzünden LDH düşüklüğü oluşur, bunlardn ilk tip kişinin kaslarını ve genel olarak enerjisini etkiler ve kişi genellikle yorgun ve pasif olur, ikinci tip ise hiç semptom göstermez ve sadece testlerden anlaşılabilir.

LDH seviyesinin düşüklüğünün sebebi tam olarak net olmamakla birlikte, c vitamini eksikliği ve radyasyona çok maruz kalmak da LDH değerlerini kötü etkileyebilir.

Kaynaklar;

https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.