Menu

Lazer Epilasyon Çeşitleri


Lazer epilasyon hakkında genel bilgi

Kadınların estetik olarak güzelliğine özen gösterdiği ve “temiz olmak” kıstası altında sürekli olarak vücutlarındaki belirli noktalarda bulunan tüyleri aldırdıkları bilinir.

Bu tüylerin yoğunluğu, kalınlığı, uzama süresi vb. etkenler kadından kadına değişebilmekte ve tüy yapıları daha yoğun olup daha hızlı sürede çıkmaya başlayan kadınların daha kalıcı yöntemlere dair olan arayışları çoğalmıştır.

Piyasada vücut temizliği için üretilmiş pek çok jilet, tüy dökücü kremi, hazır ağda, sir ağda vb. ürün bulunsa da; bu tip malzemelerle yapılan vücut temizliğinin ardından tüylerin tekrardan çıkış süreci kısa bir zamanı kapsamakta; hatta eğer tüylerin alımı için jilet ya da tüy dökücü krem kullanılıyorsa tüylerin kalınlığı artmakta, sayıları çoğalmakta ve uzama sıklığı çok kısa bir süreye düşmektedir.

lazer-epilasyon-uygulamasi

Durum böyle olunca, teknolojinin insanın hayatını kolaylaştırdığı alanlardan biri de bu tüy meselesini kapsamış ve tüylerin alınmasının yanında azaltılması için de lazer teknolojisi geliştirilmiştir. Lazer teknolojisinde, epilasyon sırasında tüylerin köklerine ultraviyole bir ışın gönderilerek köklerin yakılması sağlanır ve kişiden kişiye tekrarı değişecek seanslar sonucunda tüy yoğunluğu neredeyse bitti denilebilecek seviyeye kadar gelinebilmektedir.

Hatta çoğu kadında lazeri yapan uzmanın belirlediği seansların sonunda lazer yapılan bölgede tüy kalmadığı da görülmektedir. Durum bu kadar çözüm odaklı olunca, yakın geçmişten günümüze kadar artık erkeklerin de lazer epilasyona sık sık başvurdukları da görülmektedir. Göğüs bölgelerindeki, sırt bölgelerindeki vb. bölgelerdeki tüylerden rahatsız olan erkekler, bir güzellik merkezine giderek düzenli olarak seans seans lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadırlar.

Lazer kullanımının bağlı olduğu etmenler

Yani her bireyin tüylerinin rengi, teninin rengi, teninin kalınlığı, tüylerinin kalınlığı, cildinin hassasiyet derecesi, tüylerinin köklerinin kalınlığı veya ekstradan kullanılan ilaçların tüylere olan etkileri gibi etmenlerde farklı özellikler göstermesi mümkün olduğundan bir güzellik merkezine gidip uygulamalar açısından size hangi aletin en uygun olduğunu anlamak gerekmektedir.
Lazer epilasyon uygulaması için bütün bilgilerin bloglardan, satış amaçlı ürünlerin abartılarak ve çoğu kez yanlış anlatıldığı internet sitelerinden ya da kulaktan dolma bilgilerden yararlanılarak bir girişimde bulunmak oldukça yanlıştır. Lazer uygulaması için mutlaka bu işle profesyonel olarak uğraşan bir güzellik merkezinde gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Üstelik, bu uygulamalar için bireye yapılacak seansların da aynı şekilde birbirinden farklılık gösterebileceğini; örneğin daha az yapıda ve daha yumuşak yapıda tüylere sahip olan kişilerin uygulamalarının daha kısa sürede daha kolaylıkla halledilebilmesinin yanında tüyleri daha yoğun ve daha kalın olan kişilerin lazer uygulama süreçlerinin daha da uzun olabileceği ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Tüm bu anlatılanların ışığında, piyasada bulunan lazer epilasyon cihazı çeşitlerinin ve uygulanma koşullarının neler olduğu şu açıklamalarla anlatılabilmektedir;
Alexandrite lazer epilasyon çeşidi :

  • Yapılan lazer uygulamalarında en tehlikeden uzak ve etkili lazer yöntemi olarak gösterilen bu yöntem, genellikle koyu renk tüylere sahip olan ve ten rengi çok esmer olmadan buğday rengine kaçan kişilerde uygulanmaktadır.
  • Cihazın kendi özelliklerinin arasında soğutucu sisteminin de bulunması, diğer lazer epilasyon çeşitlerinde hissedilen acıya nazaran acı duyma durumunu bir hayli düşürmektedir. Eğer ekstrem bir durum yoksa, bu uygulamanın en fazla 4 ya da 6 seans yapılması sonucunda ciltteki tüylerde çok belirgin bir yok olma meydana gelebilmektedir.

Diode lazer epilasyon çeşidi :

  • Diode lazer uygulamasında, 980 NM dalga boyutunda ışınlar verildiğinden ince tüylerin giderilmesinde daha çok etkili bir epilasyon çeşidi olabilmektedir. Yani bu lazer uygulaması

kadinlarin-lazer-uygulamasi

  • Lazer epilasyon zararlarından biri olarak söylenebilecek cilde çok yakın uygulama yapılması, hijyenden dolayı olumsuz bir etki yaratmaktadır ve maalesef ki diode lazer epilasyonunda uygulama bu şekilde tene çok yakın atışlar yapılmaktadır.
  • Uygulamanın yapılışı sırasında cilde yakınlıktan ötürü acı hissedilmemesi için uygulama yapılan bölgeye soğutucu jel sürülmektedir. Daha sonrasında uygulama bitişinde de bölge dikkatlice temizlenmelidir. Bu uygulamanın da aynı şekilde ince tüylerde etkili olduğu, kalın köklü tüylerde pek de etkili olmadığının söylenmesi mümkündür.
  • İğneli lazer epilasyon çeşidi : Bu uygulama, diğer tüm lazer uygulamalarına karşı biraz daha acı verici olmaktadır. Genelde az sayıda tüye sahip kişilere uygulanan bu lazer çeşidi, bunun yanında çoğu lazer uygulamasının son seanslarında da yardımcı unsur olarak uygulanabilmektedir. İğneli lazerin uygulanışının en uygun olduğu alan yüz bölgesidir.
  • ND lazer epilasyon çeşidi : Bu lazer çeşidi teni koyu esmer olan kişilerde kullanılmaktadır. Cilde 1064 NM değerinde ultraviyole dalga verildiğinden, bu dalga boyunu kaldırabilecek en uygun ten esmer ten olmaktadır. Ancak bu kadar büyük ışın değerinin olması, çok fazla acı hissedilmesine neden olduğundan bu aletin kullanıldığı seansların genelde yarıda bırakıldığı ve yanık riski taşıdığı bilinmektedir.

IPL lazer epilasyon çeşidi :

  • Teknolojinin son ürünlerinden olan bu lazer cihazında, uygulamanın kontrolü tamamen cihaza bağlı bir bilgisayar üzerinden yapılmaktadır. Uygulama yapılan hastanın cilt yapısı belirlendikten sonra bilgisayara bu veriler girilir ve uygun olan epilasyon değerlerine göre seanslar gerçekleştirilir.
  • Bu epilasyon sürecinde hangi bölgeye uygulama yapılacaksa ya soğutucu yöntemle ya da lokal anestezi yapılarak uyuşturma işlemi gerçekleştirilir ve eğer yüz bölgesine yapılıyorsa göz kısmı da uygun bir bantla kapatılır.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.