Menu

Lahana Diyeti Sağlıklı Mı ?


Son dönemlerde iyice yaygınlaşan şok diyetlerden biri olan lahana diyeti, kısa zamanda fazla kilo verdirme esasına dayanır. Bir çok kadının sık sık denediği bu diyetin sağlıklı olup olmadığını sizler için araştırdık.

Lahana Diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Düşük kalorili bir diyet olan lahana diyeti, 7 gün boyunca lahana çorbasının yanında çeşitli sebze ve meyvelerin yenmesiyle yapılan bir diyet türüdür. Bireylerin günlük beslenme süreçlerinde lahana ile beslenmesi faydalı olacaktır çünkü lahananın içerisinde A ve C vitamini, lifler, anti kanserojen maddeler ve folik asit vardır. Bir kase lahana çorbasıyla birlikte çorbanın içerisinde bulunan fesleğen, havuç, soğan, sarımsak vb. gıdaları aldığımızda vücudumuza bir çok vitamin ve mineral katmış olacağız. Bunların dışında gün gün lahana çorbası diyetinde çorbanın yanında tüketebileceğimiz süt ürünleri, proteinler, meyveler ve sebzeler olacak. İşte örnek olacak lahana çorbası diyeti listesi;

1.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası ve sınırsız meyve (şekersiz meyveler tercih edilmeli)

2.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası ve sınırsız sebze (nişastalı sebzelerden uzak durulmalı)

3.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası, sınırsız meyve ve sebze

4.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası; yanında tercihe göre muz, sür ya da yoğurt

lahana-diyeti-saglikli-mi-2

5.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası, istediğiniz protein kaynağı(et, tavuk ya da hindi eti)

6.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası; yanında istediğiniz protein kaynağı ve sebze

7.GÜN

Tüm gün sınırsız lahana çorbası; yanında sınırsız meyve, sebze ve meyve suyu (paketlenmiş olanları değil kendiniz sıkabileceğiniz meyve sularını tercih edin)

Lahana diyeti sağlıklı mıdır?

Diyeti 1 hafta boyunca uyguladınız ve tartıda gördüğünüz gibi en az 4-5 kilo verdiniz. Peki ya bundan sonrası ne olacak? Verdiğiniz kiloları eski beslenme düzeyinize döndüğünüzde geri almayacak mısınız? Ya da kilo vermek bu kadar kolaysa dünya üzerindeki milyonlarca kişi neden aylarca hem düzenli spor hem de düzenli beslenmeyle ilgileniyorlar? Hanımların en çok yanlışa düştüğü nokta tam olarak burası. Evet bakıldığında lahana diyeti içeriğindeki meyve sebze ve proteinlerle sağlıklı olarak gözükebilir ama bu diyeti uygulamak tamamen yanlıştır. Üstelik bilindiği üzere bütün şok diyetler insan sağlığını son derece tehdit etmektedir. Üstelik bu diyet sonrasında kaybettiğiniz kilolar vücudunuzdaki yağlardan değil, yağsız dokularınızdan(yani kaslar) ve vücudunuzdaki su deponuzdan eritiliyor.

Vücudunuzun bu şok diyet sonrası kendisini koruma altına alması ve vücut işleyişinde kullandığı en değerli etmen olan yağları en son yakılacaklar kısmına alıp sürekli su ve kas kaybetmenize sebep oluyor. Bu diyeti yaparken yeterli miktarda su içmeyi unutursanız yaşayacağınız yorgunluk ve halsizlik, geçici dikkat dağınıklığı ve unutkanlıklardan da neyden bahsetmeye çalıştığımızı çok rahat anlayabilirsiniz. Her şeyden önce kendisini bir diyet programına sokacak kişinin mutlaka bir uzman diyetisyene uğraması şartı unutulmamalı. Herkesin bünyesi farklılık gösterebileceği gibi, sizin aslında vücudunuza yararlı diye aldığınız besinlerin vücut kimyanıza zarar vermesi kaçınılmaz bir ihtimal. Diyeti önerilen 1 haftalık süreden fazla yapmak, aynı etkilerin ilerleyen haftalarda da süregeleceğini düşünmek tamamen yanlış bir yargıdır. Kısaca özetlemek gerekirse; eğer kilo vermek istiyorsanız ve bu kiloları ”sağlıklı” bir şekilde vermeniz gerekiyorsa mutlaka bir uzmanın görüşlerine danışmalı ve mümkün mertebe piyasada sıkça yer alan bu şok diyetlerinden uzak durmalısınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.