Menu

L-Arginine Nedir ? Yararları Nelerdir ?


l-arginine-nedir-yararlari-nelerdir

L-arginine nedir?

L-arginine, vücut tarafından üretilmekte olan amino asitlerden biridir. Vücutta üretilmesinin dışında dışarıdan ek gıda takviyesi olarak kullanılabilmesi de mümkündür. Vücudunda olması gereken sağlıklı miktarda L-arginine bulunan kişilerin dışarıdan takviye olarak L-arginine kullanmasına ve beslenme sistemini L-arginine alabileceği gıdalar üzerine düzenlemesine gerek yoktur. Sadece erken doğan bebeklerin ve vücudunda patofizyolojik bir durumu bulunan kişilerin mutlaka bir ek gıda olarak L-arginine kullanması gerekebilmektedir.

L-arginine yararları nelerdir?

L-arginine ne işe yarar diye araştırdığımızda karşımıza pek çok yarar sağladığı hastalık ve durum ortaya çıkmıştır. Bu sağladığı yararlardan bazıları ise şunlardır;

Tüp bebek : Tüp bebek tedavisinde uygulanan tedavi sırasında ek olarak yapılması, tüp bebek tedavisinin başarı oranını yükseltmektedir.

Soğuk algınlığı : Özellikle sık sık soğuk algınlığı geçiren çocukların ek takviye olarak L-arginine kullanması, bu hastalığa kapılma riskini düşürmektedir.

Kalp-damar sağlığı : Arginine, vücutta damarları rahatlatarak genişletme etkisine sahiptir. Vücudumuz bu L-arginine’i nitrik asit üretmek için kullanmakta, üretilen bu nitrik asitler de damarları genişleterek kan basıncının damarlara daha az zarar verebilmesini sağlamaktadır. Damarların daha rahat çalışabilmesi sonucunda da tansiyon hastalıkları ve kalp hastalıkları önemli ölçüde azalmaktadır.

l-arginine-sperme-faydasi

Anjina Pektoris (kalbe giden kan akışının yetersiz olması durumu) : Anjina hastalığı genel olarak vücutta kalbe doğru kan akışında bulunan damarların ilettiği kanın yetersiz olmasından kaynaklanır. Ve bu durumun yaşandığına dair en önemli belirti kişinin hissettiği sürekli meydana gelen göğüs ağrılarıdır. Bu göğüs ağrıları kalp spazmı olarak da adlandırılabilir ve bu spazmların bir sonraki raddesi ciddi kalp krizleridir. Anjina tedavisinde kullanılan ilaçların bir süre sonra etkisini yitirdiği bilinmektedir çünkü vücut bir süre sonra bu ilaçlara direnç ve bağışıklık gösterebilmektedir. Ancak aynı hastalık için kullanılan L-arginine maddesinin hastalık üzerinde gayet onarıcı etkiler yarattığı görülmüştür.

İktidarsızlık: Özellikle erkeklerde erekte durumunun sağlanması için vücutta nitrik asidin devreye girerek damarları genişletmesi gerekmektedir. Ve bu genişliğin de yapılabilmesi L-arginine’in nitrik asit üretilmesine yardımcı olmasıyla mümkün olmaktadır. Bu yüzden iktidarlılığı devamlı hale getirmek için ve cinsel bir sorun yaşamamak için vücudun L-arginine desteğini hiç bir zaman eksik bırakmamak gereklidir. Bunun dışında erkeklerde L-arginine sperm üretimini arttırmakta ve sperm kalitesini yükseltebilmektedir. Spermsel bir problemi olan erkeklerin doktor kontrolünde L-arginine kullanabileceği hatırlatmasını yapmakta yarar vardır.

L-arginine’in sağladığı diğer yararlar ise şu şekildedir;

Mesane iltihabının iyileştirilme sürecinde önemli rol oynar.

Prematüre doğan bebeklerin sindirim sisteminin normal düzene oturtulmasını sağlar.

Böbrek nakli yaşayan hastaların yeni böbreğinin vücuda uyum sürecinde fonksiyonlarını aksamadan yerine getirmesini sağlar.

Herhangi bir ameliyat sonrasında vücudu iyileşme sürecine giren bir hastanın daha iyi ve daha kısa sürece iyileşmesini sağlar.

Bacaklardaki damar tıkanıklığından kaynaklanan krampların ve ağrıların yok edilmesi için vücutta önemli rol oynar.

l-arginine-zararlari

Kalp yetmezliği hastalıklarında destek olarak aktif rol alır.

Diyabet hastalığından kaynaklanan ayak ülserlerinin iyileşme sürecini hızlandırır.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da yaşanan cinsel sorunların önüne geçmek için birebir bir yardımcıdır.

İlerleyen yaşlarda beyinsel fonksiyonlarında meydana gelen yaşlıların yaşam standartlarını yükseltmek adına aktif rol oynar.

L-arginine zararları

L-arginine’in yan etkileri araştırıldığında, kısa süreli kullanımlarında büyük oranda bir problem yaşanmadığı ve bir yan etkisi bulunmadığı gözlemlenmiştir. Özellikle ilk 3 ayda çok sık yaşanan ve ciddi boyutlarda sayılabilecek bir yan etkisi olmadığı söylenmektedir. Bu oranlamalar klinik ortamlarda yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda belirlenmektedir. Fakat bazı bünyelerde (her bünyeden bünyeye değişebildiği gibi) ishal sorunları, çok fazla tuvalete çıkmaya başlama ve rahatsız edecek bulantılar yaşandığı gözlemlenmiştir. Uzun süreli kullanımlarda bir takım kan değerlerinde düşmeler ve artmalar meydana gelmektedir. Örneğin; keratin seviyesinin yükselmesi, kan şekeri seviyesinin yükselmesi, klorür ve potasyum değerlerinin yükselmesi; bunların yanında tansiyon düşmesi, fosfat ya da sodyum düşmesi gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse bu saydırılan sebeplerin görülme sıklığı seyrek seviyelerdedir. En fazla bilinen cinsel birlikteliğe hazır olma etkisinin de bazı ilaçlarla yan etki yarattığı unutulmamalıdır. Örneğin; hali hazırda damar genişlemesi yaratan L-arginine’in aynı zamanda cinsel performansı arttırıcı (viagra gibi) ilaçlarla birlikte kullanılması vücutta kan basıncının düşmesine ve aşırı kızarıklıklara neden olabilmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.