Menu

Kuzu göbeği nedir? Faydaları saymakla bitmiyor


kuzugöbeğinin faydaları

Kuzu göbeği nedir? (Morchella esculenta) Faydaları saymakla bitmiyor

Kuzu göbeği, aslında bir mantar türüdür. Bahar aylarında ortaya çıkan bu mantar,

Fransız mutfağının en önemli besinleri arasındadır. Fakat, zehirli türlere çok benzediğinden toplanırken dikkatli olunmalıdır.

İşte, faydaları saymakla bitmeyen kuzugöbeği;

kuzu göbeği nedir


Kuzu göbeğinin faydaları

Kuzu göbeği mantarı kan yapması ile biliniyor. Özellikle kansızlık yaşayan hastalara önerilir. Bağışıklık sistemini hızla onardığından, dinç ve zinde kalmayı sağlıyor. Konsantrasyonu artırırken, zihnin iyi çalışmasını sağlıyor. İçinde bitkisel protein bulunan kuzugöbeği, kanser tedavisinde çok etkilidir. Bağırsakları ve mideyi rahatlatıyor. Hastalıklarda kullanılan bu mantar, B1,B2,C vitamininden çok zengin olduğundan ve kalsiyum, potasyum içerdiğinden sıklıkla tüketilmelidir.

Kuzu göbeği nasıl yetişir?

Şubat ve Haziran aylarında ormanlardan toplanıp, kurutulup ipe dizilerek satılır. Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de sahil şeridinde bol miktarda yetişir. Kurutulmamış olan Kuzu göbeğinin 1 kg.’mı 40-80 Tl arasında satılırken, kurutulmuş olanlar kg.’mı 300 TL’den satılmaktadır. Yurt dışı satışlarda kg.’mı 600 TL’ye kadar alıcı bulan kuzugöbeği artık ülkemizde bir pazar yaratarak üretilmeye başlanmıştır.

Mersin Silifke’de çam ağaçları arasında yetiştirilen bu mantar, havanın yağışlı olması ile rekoltesini ikiye katlamaktadır. Ekonomik olarak orman köylüsüne büyük katkı sağlayan kuzugöbeği, Avrupa mutfağının bir gözdesidir. İsviçre, Fransa, Almanya, Belçika, Amerika ve İskandinav ülkeleri tarafından rağbet görmektedir. Avrupa ülkelerinde 1 tane kuzugöbeğinin 1 kg. ete eşdeğer protein içerdiği söyleniyor.

Kuzu göbeği değişken büyüklüktedir. Genelde 4-8 cm. yükseklikte ve 4-6 cm. çapındadır. Şekli yumurtaya benzer. Derin olmayan oyukları vardır. Oyukların tabanları ağ gibi görünür. Rengi, sarımtırak yaşlanınca kahverengidir. Gevrek bir yapıya sahiptir. Mum kıvamındadır ve hoş bir kokusu ve tadı vardır. Orman açıklıklarında, yol kenarlarında, ilkbaharda çıkmaya başlar. Özellikle orman yangınlarından sonra daha fazla görülürler. Akçaağaç, Fındık, Kayın, Dişbudak ve Karaağaçların altında yetişirler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.