Menu

Kuyruk sokumunda ağrı neden olur?


Kuyruk sokumu, omurganın en alt kısmında, tam merkezde yer alan kemiktir ve kalçanızın hemen üzerindedir. Kuyruk sokumu kemiği küçük bir kemiktir ancak birçok önemli görevi vardır.

Ayağa kalktığınız zaman dengenizi sağlamanıza kuyruk sokumu kemiği yardım eder. Ayrıca bu bölgede birçok tendon, kas ve bağ dokusu da bulunur. Bu kemiğin tıptaki ismi “coccyx” olarak geçer. Bu isim guguk kuşunun Yunanca karşılığından türemiştir çünkü kemiğin şekli guguk kuşunun gagasına benzemektedir.

Kuyruk sokumu ağrısının tıptaki ismi ise “coccydynia”dır. Bu ağrı genellikle kuyruk sokumu kemiğinin zedelenmesi sonucu oluşur ve hafiften şiddetliye kadar seviyeleri olur. Otururken, eğilirken ya da ayağa kalkarken ağrı kötüleşebilir. Tuvaletinizi yaparken ya da cinsel birliktelik esnasında hafif ağrı hissedebilirsiniz.

Bu ağrı bazen tüm gün sürüp bacaklarınıza da vurabilir. Yürümek ve ayakta durmak kuyruk sokumundaki baskıyı azalttığından ağrının da rahatlamasını sağlayacaktır.

Kuyruk sokumunda ağrı nedenleri

Coccyx_-_lateral_view04

Bu ağrı kuyruk sokumu kemiğinin ya da etrafındaki dokuların zedelenmesi sonucu oluşur. Bu da omurganızın tam bitimindeki bölgede özellikle otururken ortaya çıkan bir ağrıya yol açmaktadır.

Kuyruk sokumu hasarı birçok farklı şekilde oluşabilir ancak birçok vakada nedeni tam olarak belirlenememiştir. Kuyruk sokumu ağrısının başlıca nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

1) Doğum yapmak

En sık görülen kuyruk sokumu ağrısı nedenlerinden biri doğum yapmaktır. Hamileliğin sonuna doğru bu kemik daha da esner. Bu da kemiğin doğum esnasında eğilerek doğumu kolaylaştırmasına imkan tanır.

Bazen doğum yapmak kuyruk sokumu etrafındaki kasların ve bağ dokularının fazla esnemesine neden olur ve bu durum ağrı ile sonuçlanabilir.

2) Kuyruk sokumunu incitmek

Kuyruk sokumu kemiğinin herhangi bir sebepten ötürü sert bir darbeye maruz kalması incinmesine neden olur. Örneğin dövüş sporları esnasında bu kemiğe bir tekme gelmesi ya da kuyruk sokumunun üstüne düşmek en sık incinme sebepleridir.

Bu tür yaralanmalarda genellikle yalnızca ağır ezikler ve berelenmeler yaşanır. Ancak daha ciddi vakalarda kemik yerinden çıkabilir hatta kırılabilir.

3) RSI hastalığı (tekrarlayan gerilme zorlanma sakatlığı)

Eğer bisiklet sürme ya da kürek çekme gibi sporlarla düzenli olarak uğraşıyorsanız kuyruk sokumu ağrısı çekebilirsiniz. Bunun sebebi sürekli olarak öne doğru eğilmek ve omurganızın esnemesidir.

Bu hareketler çok sık tekrarlanırsa kuyruk sokumu etrafındaki kaslar ve bağ dokuları burkulup incinebilir. Bu dokuların incinmesi hasara yol açar ve bu da beraberinde ağrı ile rahatsızlık hissini getirir. Bu hastalıkta kuyruk sokumu kemiği kaslar tarafından olması gerektiği gibi tutulamaz ve doğru bir pozisyonda duramaz hale gelir.

4) Duruş bozuklukları

Uzun süre yanlış pozisyonda oturmak veya durmak, özellikle de çalışırken ya da araba sürerken yanlış pozisyonda oturmak kuyruk sokumu kemiğinin üzerine çok fazla basınç binmesine sebep olur.

Bu da kemikte ağrıya ve rahatsızlık hissine neden olur, bu pozisyonda oturmaya devam edildikçe ağrı da devam eder. Bunun için doğru pozisyonda oturmaya özen göstermelisiniz.

5) Fazla kilolu ya da fazla zayıf olmak

Fazla kilolu ya da obez olmak kuyruk sokumu kemiğine otururken fazla basınç binmesine yol açar. Bu da ağrıya yol açar, eğer ağrı varsa ağrının kötüleşmesine de yol açabilir. Aynı şekilde aşırı zayıf olmak da ağrıya yol açabilir.

Fazla zayıf olduğunuzda kalçanızda kuyruk sokumu kemiğini koruyacak kadar yağ olmaz ve oturduğunuz yer kemiği ve etrafındaki dokuları rahatsız ederek ağrıya yol açar. Bunun olmaması için bir diyetisyene giderek ideal vücut ağırlığınıza ulaşmaya çalışmalısınız.

6) Yaşlanmak

Yaşımız ilerlemeye başladığında, kuyruk sokumu kemiğini destekleyen, kıkırdaktan oluşan bazı ufak diskler eskimeye başlayabilir. Ayrıca yaşla birlikte kuyruk sokumunu oluşturan kemikler de erimeye başlayabilir. Bu da kemiğin üzerine fazla stres yüklenmesine ve ağrıya neden olur.

7) Enfeksiyon

Kuyruk sokumu kemiğinde ya da bu kemiğin etrafındaki yumuşak dokularda bir enfeksiyon gelişmesi nadir görülen bir durumdur ancak ağrıya sebep olabilir (örneğin pilonidal apse).

8) Kanser

Ağrının nadir görülen sebeplerinden biri de kanserdir. Bunun sorumlusu kemik kanseri ya da kuyruk sokumu kemiğine sıçraya başka bir kanser türü olabilir. Bazı tümörler kuyruk sokumuna baskı yaparak ağrıya yol açmaktadır.

9) Bel ile ilgili problemler

Nadir görülse de omurga, bel, kasık gibi bölgelerde görülen sorunlar da kuyruk sokumu ağrısına yol açabilir. Özellikle bel fıtığı ve beldeki disklerin kayması, düzleşmesi gibi sorunlar ağrıya yol açmaktadır.

Kuyruk sokumunda ağrı olduğu zaman ne yapmalı?

Eğer ağrı çok şiddetli ise ya da birkaç günden uzun sürdüyse doktorunuza danışmalısınız. Bunun için bir ortopedi uzmanından yardım alabilirsiniz. Çoğu zaman kuyruk sokumu ağrısı çok şiddetli değildir ve önemli bir nedenden kaynaklanmaz.

Ancak bazen bir sakatlanma belirtisi olabilir. Ya da nadir olsa da kanser gibi tehlikeli durumlara işaret edebilir. Bunun için doktorunuza giderek altta yatan nedeni öğrenmelisiniz.

Doktorunuz size röntgen ya da manyetik rezonans gibi bir görüntüleme yöntemi önerebilir ve kuyruk sokumunda kırık ya da tümör olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Röntgenin hem otururken hem de ayakta dururken çekilmesi önemlidir, böylece kemiğin farklı pozisyonlardayken durumu gözlemlenebilir.

Kaynaklar:

https://www.spine-health.com/conditions/lower-back-pain/tailbone-pain-causes

https://www.nhs.uk/conditions/tailbone-pain-coccydynia/causes/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.