Menu

Kuyruk Sokumu Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri


Kuyruk sokumu ağrısı 

Omurgamızda en altta ve en uçta kalan bölgeye kuyruk sokumu adını veriyoruz. Bu bölgenin hassasiyetinden dolayı ani düşüşler, ani dış kaynaklı darbeler, doğum gibi bir çok sebepten kaynaklanan ağrılar meydana gelebilir. Ağrı git gide şiddetleneceği için çok rahatsız edici olabilir ve kişinin günlük hayat standartlarını olumsuz etkileyecek bir güce sahiptir. Üstelik kuyruk sokumu ağrısı için uygulanan tedaviler genellikle kalıcı değil geçici çözüm sağlamaktadırlar. Tedavi sonrası kuyruk sokumu ağrısı azalır ancak tedavinin üzerinden bir süre geçtikten sonra hasta tekrardan aynı dertlerden şikayetçi olabilir, bölgedeki ağrı tekrar şiddetlenerek başlayabilir. Buna çözüm olarak kuyruk sokumu ağrısı için tedavi olmadan önce hasta detaylı bir analizden geçmeli ve kalıcı çözümler için tedavi şartları oluşturulmalıdır.

Kuyruk sokumu ağrısı nedenleri

Aşırı baskı : Saatlerce aynı şekilde oturmak, normal duruşunuzun dışında yanlış bir duruşla çok uzun süre geçirme ve uzun süre yanlış pozisyonda kalacağınız bir işle uğraşmak (Örneğin; 8-9 saat oturarak masa başı işte çalışma) kuyruk sokumunuzda ciddi bir baskı yaratır ve zamanla şiddetli ağrılar hissetmeye başlarsınız.

Yaş : İnsanın yaşı ilerledikçe otomatikman iskelet yapısında da belirli eskimeler ve aşınmalar meydana gelmektedir. Bu aşınmalardan kaynaklı kuyruk sokumu bölgesi de aynı şekilde daha dayanıksız ve zarar görmeye müsait bir kemik yapısı haline gelebilmektedir. Bu yüzden kişinin yaşının ilerlemesi, kuyruk sokumunda oluşacak ağrılara bir etken olarak gösterilebilir.

Tümör : Çok nadir olarak gözükse de kuyruk sokumu bölgesi civarlarında oluşan bir tümör de kuyruk sokumunda ağrıya ve acıya sebep olabilir. Bu durumun olabilmesinden şüphelenilen durumlarda geç kalınmadan mutlaka bir yetkili kişiye gözükmek gereklidir.

Zorlama : Aynı hareketlerin ve baskıların tekrarlandığı durumlarda kuyruk sokumu kemiği ciddi anlamda ağrı çekmeye başlar. Az önce değindiğimiz saatlerce masa başı çalışma gibi ya da sürekli bisiklet kullanma gibi örnekler kuyruk sokumu ağrılarına birebir sebebiyet vermektedirler.  

Obezite : Kişinin aşırı şişman olması, kuyruk sokumu bölgesine ve birebir kuyruk kemiğine aşırı baskı yapar. Bu sebeple obezite ciddi bir kuyruk sokumu ağrısı hastalığı sebebidir.

kuyruk sokum agrisi

İncinme : Kuyruk sokumunun ya da bağlı olduğu omurganın incinmesi dolaylı olarak kuyruk sokumu ağrısına yol açacaktır. Örneğin; ciddi bir kaza geçirdiğinizde (trafik kazası gibi) kuyruk sokumu kemiğinizin bir kısmının yerinden çıkması ya da çatlaması, yaptığınız sporlarda( örneğin buz pateni gibi) ani düşüş ve kazalarda kuyruk sokumu kemiğinizi zedelemeniz, yaptığınız bu sporlarda bir şekilde belinizin alt kısmından ciddi bir darbe almanız ve ya bir atın üzerinden belinizin ya da kuyruk sokumunuzun üzerine gelecek şekilde düşmeniz gibi tüm bu sebepler incinmeler için en sık rastlanan durumlara örnek olarak verilebilir.

Kemik çıkıntısı : Kemiklerin dışarıya doğru büyümesi sorunsalından kaynaklı olarak kuyruk sokumu kemiğinin bundan etkilenmesi olayıdır. Özellikle bu çıkıklar omurga bölgesinde görülüyorsa kuyruk sokumunun etkilenmemesi ve ağrımaması mümkün değildir.

Kemik kanseri : Öncelikle başka bir dokuda başlayan kanser hastalığı, yavaş yavaş kemiklere ve muhtemel olarak kuyruk kemiği bölgesine de yayılabilmektedir. Bu gibi durumlarda sürekli ağrı ve rahatsızlık kaçınılmazdır.

Omurga sinirlerinin sıkışması : Omurga sinirlerinde oluşabilecek herhangi bir problem ya da üzerine uygulanan baskı, kuyruk kemiğine bizzat uyarıcı olur ve bu da ağrılı bir sürece sebebiyet verir. 

Kuyruk sokumu ağrısı neden kadınlarda daha çok görülür?

Kadınlarda genel olarak bu hastalık her şeyden önce doğum sırasında baş gösterebilir. Doğacak bebeğin kafası doğum esnasında annenin kuyruk sokumu bölgesine ve kuyruk sokumu kemiğine baskı yapar ve buradaki eklemlere zarar verir. Bunun dışında biçim olarak kadınların kuyruk sokumu kemikleri erkeklerin kuyruk sokumu kemiklerine göre daha dışarıya dönük yapıdadır ve herhangi bir zarara uğrama durumlarına daha müsait durumdadır. Bunun dışında kadınların kalça yapıları erkeklerinkine göre daha geniş bir yapıda olduğu için zarar görmeye daha meyilli durumdadırlar çünkü kadınların kalçalarına daha fazla baskı uygulanmış olur.

Kuyruk sokumu ağrısı tedavisi

Kuyruk sokumu ağrısını azaltmak ve gerekirse kurtulmak için yapmanız gerekenlerden bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

Ağrı kesici ilaçlar kullanarak ağrınızı gün içinde azaltabilirsiniz.

Kabızlık kuyruk sokumuna baskı yaptığı için elimizden geldiğince kabız olmamaya çalışmalısınız.

Ağrılı dönemlerinizin ilk zamanlarında soğuk kompres, ilerleyen zamanlarında sıcak kompres yapabilirsiniz.

Otururken ortası delik bir yastığın üzerine oturmalısınız.

Uzun süre aynı noktada aynı pozisyonda oturmamalısınız.

Ağrılarınızın şiddeti sizi rahatsız ediyorsa kortizon iğnesi yaptırarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ancak bu yöntem de sizin için geçici bir tedavi uygulaması olacaktır çünkü bu iğneler geçici süreliğine tedavi edebilir. Daha sonrasında ağrılarınız aynı şekilde belki de daha dayanılmaz olarak devam edecektir.

Kuyruk sokumu kemiğinizin daha şiddetli rahatsızlıklara ulaştığı durumlardan bahsedersek, bu kemiğin yerinden çıkması sorunsalı mevcuttur. Böyle bir durumda ”manüplasyon” adı verilen yöntemle kuyruk kemiği tekrardan yerine oturtulabilir.

Çıkma, çatlama ve bu tip rahatsızlıkların tedavi sürecinde egzersiz yapma zaruri bir ihtiyaç olsa da sadece egzersiz yapmanın rahatsızlığı iyileştirici bir özelliği bulunmamaktadır.

Ve bunların da dışında cerrahi müdahale gerektirebilecek durumlardan biri de kuyruk sokumu kemiğinin ucunun aşırı büyümesidir. Sivri olan kısım aşırı büyüme sıkıntısı yaşar ve ameliyat gerekir. Böylelikle ameliyatla uç kısım tekrardan eski biçimine döndürülebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.