Menu

Kutsi kimdir


kutsi (7)

Kutsi / Sanatçı

16 Mart 1973 Malatya
Kutsi (16 Mart 1973, Malatya), gerçek adı Ahmet Kutsi Karadoğan olan bestekar, söz yazarı ve Türk pop müziği sanatçısı. İki ismini de Türk şair Ahmet Kutsi Tecerden almıştır.

Hakkında
Ankarada büyümüş ve Müzik Yaşamına orada başlamıştır ama asıl meşhur olma hikâyesi Didimin Bora Barında akordiyon çalması ile gerçekleşir. Kutsi, müzik aşkını rastgele bir Piyangocudan aldığı bir kaç Kazı-Kazan biletinden kazandığı 500 bin lira ile taçlandırmış, ilk Gitarını almıştır.

Meslek Hayatı
1998 yılında kendi bestelerinden oluşan ufak bir albümle İstanbula gelmiş ancak bu dönemde prodüktörlerin dikkatini çekmeyi başaramamıştır. Ama çalışmalarına devem eden Kutsi, Erol Kösenin keşfi ile 23 Mayıs 2000 tarihinde 26 gün gibi kisa bir sürede Aşk Payını Aldı adlı ilk albümünü çıkarmıştır. Asıl kendini gösterdiği Sana Ne albümünü 8 Ağustos 2005 tarihinde çıkarmıştır. Bu dönemde başta Nalan, Berksan olmak üzere diğer sanatçılara verdiği besteler ve Petek Dinçöz ile yaptığı düetlerle de dikkat çekmiştir. Bu albümle ünü daha da artan Kutsi, müzik kanalı olan Kral Tvde İlanı Aşk adlı programıyla müzik ve sunuculuğu bir arada yürütmüştür. 2007 yılında Doktorlar dizisiyle oyunculuğa adım atan Kutsi aynı dönemde Aynı Şehirde Nefes Almak Bile Bana Yetiyor adlı albümüyle müzikteki başarılı çıkışını devam ettirmeyi başarmıştır. Bu albümü diğerlerinden ayıran en büyük özelliği hiçbir elektronik ve bilgisayar müziğine yer vermeden, tamamiyle canlı müzikten oluşuyor olmasıydı. Bu albüm, Osman İşmen yönetiminde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde hazırlanmıştır.

Diskografi
Aşk Payını Aldı (2000)
Sana Ne (2005)
Kördüğüm (2006)
Aynı Şehirde Nefes Almak Bile Bana Yetiyor (2007)
Aynadaki Yüzünün Karşılığı Benim (2008)

Filmografi
Doktorlar (Show TV), 2007-Günümüz (Levent Atahanlı) Beyin Cerrahı

Şarkıları

Ağlama Kalbim

Aşık olmaya Yemin Ediyorum

Aşk Celladı

Aşkın Gururu

Aynadaki Yüzünün Karşılığı Benim

Aynı Şehirde Nefes Almak

B Planı

Bomboşum Buralarda

Büyüme Bebek

Canın Sağolsun

Dertlerimi Zincir Yaptım

Duvardaki Resim

Geçer

Haram Olsun

Hediyem Olsun

Helal Etmiyorum

İlan-ı Aşk Ediyorum

İsyan

 
One Response
  1. kutsi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.