Menu

Kusmanın nedenleri


Mide içindeki her şeyin, yemek borusundan ve ağızdan çıkarılmasına kusma diyoruz. Kusmanın yüzlerce nedeni olabilir. Alt yapısında belirli rahatsızlıklar da olabilir. Bu nedenle kusma, incelenmesi gereken bir olgudur. Deniz, araba tutması, darbeler, fizyolojik hastalıklar ve kötü koku gibi nedenler ile kusma gerçekleşebilir.

Kusmanın nedenleri nelerdir?

Kusma, sindirim ve bağırsak hastalıklarının, ortakulak iltihabının, hazımsızlığın, migren, stres ve gerginlik, yüksek ateş, öksürük ve soğuk algınlığı ile oluşabilir. Kusmanın da türleri vardır.

Beslenmeye bağlı kusmalar

Öğünler sırasında ya da hemen sonrasında görülürler. Besinler mideden bağırsaklara geçerken, mide kapısının darlığı ile oluşurlar. Çıkarılan besinler, yarı sindirilmiş ya da hiç sindirilmemiş olurlar.

Mukuslu kusma

Genelde, sabahları oluşan bir durumdur. Gece yutulan tükürük ya da sümük ile oluşur. Safralı kusma

Genelde, bağırsak tıkanmaları veya kusma işleminin yapılamaması halinde görülür.

Dışkılı kusma

Bağırsaklarda bulunan dışkının ağızdan kusulmasıdır. İlerleyen bağırsak tıkanmalarında görülür.

Kanlı kusma

Yalnızca kan ya da mide salgısı, besin artıkları karışımıdır. Beklemeden çıkarsa, kan rengi olur, beklerse kahvemsi telve gibi çıkmaktadır.

Kusma, mide ve yemek borusunun içeriğinin ağza gelmesidir. Bilinenin aksine mide kasılması ile olmaz. Beyinde, kusma ile ilgili bir sinir merkezi vardır. Bu sinir merkezinde beyin tümörleri, menenjit gibi rahatsızlıklar nedeni ile kafatası içindeki basıncın yükselmesi ya da kanda biriken üre etkisi, kullanılan ilaçlar, zehirlenme gibi pek çok neden ile uyarılır ve böylece kusulur. Kusmanın nedenleri arasında idrar yolları, kadın hastalıkları gibi pek çok neden olabilir. Sadece, sürekli ve kısa aralıklar ile oluyorsa bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle, bebeklerde su kaybı yarattığından kesinlikle doktora danışılmalıdır. Unutulmaması gereken kusma, başlı başına bir hastalık değildir, bir hastalık belirtisidir. Bu nedenle, kusmanın neden olduğu fizyolojik, psikolojik nedenler bulunmalıdır ve tedavi edilmelidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.