Menu

Kuşların konmadığı şemsipaşa cami hikayesi


şemsi paşa cami

İstanbul’un tarihi ilçesi Üsküdar sahilinde bulunan Şemsipaşa caminin diğer bir adı da Kuşkonmaz camidir.

Camiye, Kuşkonmaz cami denmesiyle ilgili anlatılan bir de hikaye bulunmaktadır.

İşte, anlatılmakta olan o hikaye;

şamsi paşa kuşkonmaz cami


Camiye adını veren Şemsi Ahmet Paşa 1500’lü yıllarda yaşamış olan, sadrazam Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halinde olan titiz biridir. Sokullu ile bir araya geldiklerinde sürekli çekişirlermiş. Bir gün bir aradayken Sokullu Mehmet Paşa’nın Sultanahmet Caminin yanı başında yaptırdığı, Edirne’deki Selimiye Caminin minyatürü olan cami ile ilgili Şemsi Paşa Sokullu’ya der ki; “ Efendim, bir cami yaptırmışsınız. Çok hoş ancak güvercinler camiyi pisletmişler.” Sokullu da Şemsi Paşa’ya hitaben “ Efendim, Allah’ın yarattığı mahlukattır. Normal bir durum, engel olamazsın olur böyle şeyler…” der. Sohbetleri de böylece kapanır.

kuşkonmaz cami


Gün gelir Şemsi Paşa da gelecek nesle kendinden bir hatıra kalsın diye cami yaptırmak ister. Aklına da Sokullu ile olan konuşması gelir. Kendi kendine eyvah! Ne yapacağız? bir laf çıktı ağzımızdan bizi ne duruma düşürdü, diye düşünür. Buna çözüm bulmak için Mimar Sinan’ın kapısı çalınır. Şemsi Ahmet Paşa, Mimar Sinan’a “ Ben vaktinde böyle böyle bir cümle sarfettim. Acaba üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer bulunur mu?” diye sorar. Mimar Sinan da Şemsi Paşa’ya öyle bir yerin olduğunu söyler.

şemsipaşa cami üsküdar


Mimar Sinan kısa bir araştırma ve gözlemden sonra mimari dehasını da kullanarak, Üsküdar’da kuzeyden ve güneyden gelen rüzgarların kesiştiği bir noktayı tespit etmiştir. Mimar Sinan bu noktada dalgaların kıyıya vurmasıyla oluşan titreşimleri inceler. Oluşan titreşimlerin kuşları rahatsız edeceğine kanat getiren Mimar Sinan, caminin yapılacağı yeri kesin olarak belirler.

şemsipaşa caminin yapılışı


Caminin yapılacağı yer, boğazın hemen kenarında sürekli rüzgar alan, dalgaların dövdüğü, bazen serin bazen de ılık olan bir noktadadır. Şemsipaşa cami işte bu bölgeye inşa edilmiş ve o gün bugündür avlusuna kuşların konmadığı bir cami olmuştur. Halk tarafından Kuşkonmaz cami adı da bundan dolayı verilmiştir. Yolunuz Üsküdar’a düştüğünde bu eşsiz camide namaz kılmanızı özellikle tavsiye ederiz.
Son 50 Yorum
  1. Ahmet Ektem
  2. canan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.