Menu

Kuşlar nasıl uçar


A pigeon looks for food in the old quarter of Delhi

Kuşlar nasıl uçar?

Dünyada uçma eylemini yapabilen canlılar olan kuşlar sayesinde uçaklar üretilmiştir. Böylece insanoğlu da uçmaya başlamıştır. Eski dönemlere bakarsak pek çok kaşif ve bilim adamı kuşların uçmasından ilham almış ve çalışmalar yapmıştır.

Kuşların vücut yapısı nasıldır?

Uçmak için havanın direncine itme kuvveti, ağırlığın havada kalması için kaldırma kuvvetine ihtiyaç vardır. Uçakları incelerseniz itme kuvvetini motorları ile yaptıklarını havada kalmak içinse yükselme kuvveti kanatlar ve form ile kullanılır. Kuşlarda vücut yapısı tıpkı uçaklar gibi uçmak için tasarlanmıştır. Bünyelerinde bulunan kemiklerin içi boştur ve pek çok hava kesesi bulunmaktadır. Kuş türlerine göre çeşitlilik içerse de kuşlar da kemik yapısı vücut ağırlığının %5 ‘i kadardır. İskelet sistemi, bir bütün halindedir. Omuzlarda göğüs kafesinde tüm kemikler bir bütündür. Tek yönlü çalışan akciğer sistemleri sayesinde kesintisiz oksijen kullanırlar. Baş kısmının ufak olmasının sebebi, uçuş esnasında dengeyi sağlamak içindir. Başlarında bulunan tüyler uçarken dengeyi kanat bölgesinde ki tüyler ile birlikte yapar.

Kuşlar nasıl uçar?

Kuşlar uçarken sürekli kanat çırparlar bunun nedeni kanatları altında ki havayı aşağı doğru itmektir. Bu sayede yukarıya doğru yükselirler. Kuş kanat yapısını incelediğinizde yapının taşıma kuvveti oluşturduğunu da anlarsınız. Bu aerodinamik bir yapıdır. Taşıma kuvveti olmadan havada kalmanız mümkün değildir. Sistem, önce kanat çırparak yükselmek daha sonra hızlanarak oluşan taşıma kuvvetini kullanmak üzerine kuruludur. Tüm bunları uygularken enerjiyi solunum yolu ile yaparlar. Yani aynı anda nefes alıp verirler bu nedenle de nefes nefese kalmazlar. Dengeyi sağlayan kuyruklar, kanatlar ve baştır. Vücut yapısı, gaga şekli ve tüylerin hafifliği ise sanki özel bir uçuş tasarımıdır. Çünkü tüm bunlar sürtünmeyi en aza indirecek şekildedir. Derilerinde salgı bezi yoktur, kemikler hava boşlukları ile doludur, idrar keseleri yoktur, üreme döneminden çıkınca üreme organları kendiliğinden küçülür. Tüm bu saydıklarımız uçmaya karşı adaptasyonlarının tam olduğunu göstermektedir. Uzun uçuşlardan önce yağ depolamalarını arttırarak yaklaşık ağırlıklarını 2-3 kat çoğaltarak hazırlık yapmaktadırlar. Uzun uçuşlar da kuşları havada V şeklinde görürsünüz bunun nedeni, en önde güçlü yapıda ki kuşların uçarak sürtünme ve hava akımını en aza indirmesidir. En arkada olanlarsa genelde daha zayıf olanlardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.