Menu

Kuş Otu Nerede ve Nasıl Yetişir ?


kus-otu-nerede-yetisir

Kuş otu nedir?

Halk arasında bilinen diğer adları “tavuk otu”, “çamlık otu” ve “serçe otu” olan kuş otu, ülkemize hemen hemen her bölgede yetiştiği gözlemlenebilen bir ot türüdür. Bu ot nemli şekilde bulunan her arazinin içerisindeki ormanlarda kendiliğinden yetişebilmekte, ormanların dışında da yol kenarlarında veya insanların bahçesinde yine kendiliğinden geliştiği gözlemlenmiştir.

Tipik olarak en fazla 40 santimlik bir boya ulaşan bu bitki, oval yapıdaki yapraklara sahiptir. Bitkiye asıl “kuş bitkisi” denilmesine neden olan şey ise, bu bitkinin dallarının ucunda beyaz çiçekler açması ve kuşların da bu çiçekleri çok sevmesidir.

Kuş otu nerede yetişir?

Bu bitkinin ilk olarak hangi bölgede ve nasıl koşullarda yetiştiği bilinmese de, ülkemizde Anadolu’nun hemen hemen her bölgesinde görülebilen bir bitki niteliğindedir. Hatta o kadar alelade kendiliğinden yetişen bir bitkidir ki; bahçelerde, parklarda, asfalt kenarlarında ve duvarların diplerinde çoğu kez kuş otu bitkisine rastlamak mümkündür.

Kuş otunun faydaları nelerdir?

Basur ağrılarını dindirir.

Böbrekleri daha iyi çalıştırarak daha rahat tuvalete çıkılmasını sağlar.

Balgam söktürücüdür.

Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Romatizmadan kaynaklı ağrıları yok eder.

Bu ottan yapılacak çay içildiğinde kansızlık sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

Rahatlatıcı ve sakin hissettirici özellikleri bulunmaktadır.

Kabızlık durumunun önüne geçer.

Ciltte oluşan hastalıkları yok eder.

Kuş otu nasıl kullanılır ?

Kuş otu bitkisinin toplanma koşulları, sadece bitkinin yeşil renge sahip olmasına bağlıdır. Bitkinin kökü değil, sadece gövde ve üst kısmı toplanmalı; gölge bir alanda kurutulup demlenmeye hazır hale getirilmelidir.

Kuş otu çayı nasıl demlenir ?

Az önce bahsettiğimiz kurutma süreci geçtikten sonra, kurutulan tüm bitkiler hafifçe ezilerek çay haline getirilmektedir. Çayın demlenme durumu için iki tatlı kaşığı miktarında kurutulmuş kuş otunu bir bardak içme suyuna atarak beş dakika boyunca demlenmesi beklenir. Hazır olan çayın günde üç ayrı kez bir bardak içilmesi yeterli olmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.