Menu

Kuru Ciltler İçin Maskeler


kuru-ciltler-icin-maskeler

Kuru ciltler için maske tarifleri

Cilt yapıları arasında bakımı çok zor olanlardan biri olarak sayılabilecek kuru cilt, sahip olan bireyler için bir çok zorluk teşkil etmektedir. Kuru cildi herhangi bir bakım uygulamamak erken yaşlarda oluşabilecek kırışıklıklara, bu kırışıklıkların çok çabuk derinleşmesine, ciltte oluşabilecek kızarıklıklara ve tahrişlere, bu tahrişlerden kaynaklı kaşınmalara ve bazı durumlarda cildin pul pul bir yapıda döküntü yapmasına neden olmaktadır. Dışarıdan bakıldığında daha pürüzsüz, daha az siyah nokta oluşan ve daha az sivilce çıkaran bir cilt gibi görünse de kuru cilt bakımı diğer ciltlere göre daha zordur. Kuru cilt daha mat gözükse de güneş ışınlarını daha hızlı emip cilt sağlığının daha çabuk bozulduğu ve güneş ışınlarından kaynaklı lekelenmelerin oluştuğu bir cilt yapısıdır. Bu nedenle kuru cildin bakımını mutlaka kuru ciltlere özel olarak tasarlanmış cilt ürünleriyle yapmak gerekir. Bu bakımı kozmetikçilerden temin edebileceğiniz cilt yapınıza özel içeriklerden oluşan kremlerle ve maskelerle yapabileceğiniz gibi ev ortamında hazırlayabileceğiniz doğal maskelerle de yapabilirsiniz. Böylelikle hem maddi olarak daha karlı olabilir hem de alacağınız kozmetik ürünlerinden ihtimal dahilinde olan alerjik bir reaksiyona maruz kalma olasılığını yok edebilirsiniz. Kuru cilt bakımı için doğal maske yapımına dair bir çok tarif bulunmaktadır.

Kuru ciltler için ev yapımı doğal maskeler

Yoğurt ve gül maskesi :

2 yemek kaşığı miktarında bal

1 küçük kase miktarında gül yaprağı

1 yemek kaşığı miktarında yoğurt

2 yemek kaşığı miktarında gül suyu

Elinizdeki malzemeleri bir kabın içerisine dökerek macun kıvamına gelecek şekilde iyice karıştırın. Hazırladığınız malzemeyi yüzünüze sürerek en fazla 20 dakikalık bir zaman diliminde bekletin. 20 dakika geçtikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayarak malzemeyi temizleyin.

Kahve maskesi :

3 yemek kaşığı miktarında süt

2 yemek kaşığı miktarında çekilmiş kahve

1 yemek kaşığı miktarında bal

2 yemek kaşığı miktarında kakao tozu

Elinizdeki tüm malzemeleri bir kabın içerisinde iyice birbirinin içine geçecek şekilde karıştırın. Macunumsu kıvama gelen malzemeyi yavaşça suratınıza sürün. En fazla 30 dakika bekleyecek şekilde yüzünüzde tutun. 30 dakika dolduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

Bal ve muz maskesi :

1 adet orta boylarda sayılabilecek muz

3 çay kaşığı miktarında bal

1 tatlı kaşığı miktarında yoğurt (yağsız yoğurt olmasına dikkat etmelisiniz)

Elinizdeki muzun kabuklarını soyarak bir kaba koyun. Bir kaşıkla, kaşığın arka yüzünü kullanarak muzu iyice ezin ve püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz muzun üzerine elinizdeki diğer malzemeleri de ilave ederek iyice karıştırın. Hazır hale gelen malzemeyi yüzünüze parmak uçlarınızı kullanarak sürün. En fazla 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla birlikte durulayın.

Avokado maskesi :

Bir adet olgunlaşmış avokadonun yarısı

Yarım çay kaşığı miktarında misket limonunun suyu (yeni sıkılmış olmalı)

1 yemek kaşığı miktarında buğday özü

Elinizdeki yarım avokadoyu az önce muzda da belirttiğimiz gibi kaşığın arka kısmından yardım alarak iyice ezin ve püre haline getirin. Ezdiğiniz avokadonun üzerine elinizdeki diğer malzemeleri de ekleyerek iyice karıştırın ve macun kıvamına geldikten sonra yüzünüze uygulayın. 15 dakikalık bir bekleme sürecinin ardından yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Limon ve salatalık maskesi :

1 adet orta boy salatalık

2 damla miktarında limon suyu

Elinizdeki salatalığı ince ince rendeledikten sonra içerisine elinizdeki limon suyunu ilave edin. Biraz karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz ürünü yüzünüze uygulayın. 20 dakikalık bir süreçle yüzünüzde beklettiğiniz bu maskeyi ılık suyla durulayabilir ya da nemli bir bezle yüzünüzü silerek temizleyebilirsiniz.

kuru-ciltler-icin-ev-yapimi-maske

Kabak ve zeytinyağı maskesi :

2 dilim haşlanmış kabak

1 yemek kaşığı miktarında zeytinyağı

Elinizdeki haşlanmış kabakları bir kabın içerisinde koyarak ezin ve püre kıvamına getirin. Daha sonra elinizdeki zeytinyağını da kabağın üzerine ilave ederek biraz karıştırın ve cildinize sürün. Hatta bu karışımı ellerinizde de kuruluk probleminiz varsa ellerinize de uygulayabilirsiniz. 2o dakikalık bir sürecin ardından cildinizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Bal ve kaymak maskesi :

1 çay kaşığı miktarında kaymak

1 çay kaşığı miktarında bal

Elinizdeki bu malzemeleri çok küçük bir kapta bir çay kaşığı yardımıyla iyice birbirine karıştırın. Daha sonra hafif hafif yüzünüze sürüp 20 dakika yüzünüzde durmasını sağlayın. 20 dakika geçtikten sonra yüzünüzü temizleyip durulayabilirsiniz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.