Menu

Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi


kürtajdan sonra adet düzensizliği

Kürtaj uygulamasından itibaren ilk adet görme 30-40 sonra gerçekleşmektedir. Bu süre bazen daha kısa bazen de daha uzun olabilmektedir. Kürtaj işleminden sonra adet gecikmesi durumu sık görülmektedir, ancak 7-10 gün gecikmeden sonra yeniden adet görülür.

Böyle bir durumda hastanın dikkat etmesi gereken şey, kürtajdan sonra 40 geçmiş olmasına rağmen, adetin başlamamasıdır ve bu durumda doktora görünmesidir. Bu gecikmenin sebebi yeniden gebe kalınması da olabilir. Az bir olasılık da olsa gebeliğin tam alınamaması ve gebeliğin sürmesinden dolayı adet görülmemesidir.

Olasılık dahilinde olan ve nadiren görülen diğer bir komplikasyon da, kürtaj sonrasında rahimde yapışıklık olması ve buna bağlı olarak adet görülememesidir.

Kısaca, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kürtaj yapıldıktan sonra ilk adetin görülmesi değişken olabilir, ancak sonraki adetler kürtaj yapılmadan önceki dönemde nasılsa o şekilde olacaktır.

kürtaj sonrası adet

Kürtaj adet düzeninde değişiklik yapar mı?

Kürtajdan sonra adet düzensizliği gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü kürtaj hormonları etkileyebilecek bir uygulamayı kapsamaz. Kürtajdan sonra görülecek olan ilk adet zamanı farklılık gösterebilir ve bu normaldir. İlk adetten sonraki adetler normal düzenine girecektir. Kürtaj öncesinde adetleri düzensiz olan hastanın, kürtajdan sonra da adetleri düzensiz seyredecektir ve bu durum gayet doğaldır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.